mężczyzna i kobieta z plecakami wędrujący po górach

Co zabrać w góry latem i zimą? Lista rzeczy do zabrania

Co warto zabrać w góry latem, a co zimą? Jak się ubrać w góry? Przygotowaliśmy listę rzeczy, które mogą się przydać na szlaku. Co spakować do plecaka?

Wybierając się w góry na wycieczkę jednodniową lub dłuższą wyprawę, warto zatroszczyć się o odpowiedni ekwipunek. Właściwe wyposażenie może bowiem znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo oraz wygodę podczas wędrówki. W poniższym artykule znaleźć można kilka podstawowych informacji o tym, jakie rzeczy warto zabrać ze sobą w góry, aby cieszyć się wspaniałymi wrażeniami w trakcie wędrówki oraz być przygotowanym na wszelkie ewentualności.

mężczyzna otwierający plecak w górach

Co zabrać w góry w okresie zimowym? Lista rzeczy do spakowania do plecaka

W wymagających warunkach panujących na górskich szczytach, należy wyposażyć się w elementy wyprawki podróżniczej, które będą odporne na wiatr i mróz. Planując nocowanie na łonie natury, niezwykle istotnym elementem będzie zimowy śpiwór. W odróżnieniu od modeli uniwersalnych, tego rodzaju rynsztunek powinien być dedykowany do wymagających warunków atmosferycznych, jak np. ujemne temperatury. W tym celu zaleca się bezwzględną weryfikację rekomendowanych warunków dla wybranego modelu, gdyż zbytnia ekspozycja na mróz może być niebezpieczna dla zdrowia.

Do pozostałych gadżetów, przydatnych w trakcie przemierzania szlaków zimą, należą m.in.:

–termos na żywność i napoje,
– scyzoryk multitool,
naczynia turystyczne i sztućce,
–powerbank,
latarka czołówka,
–chusta wiatrochronna,
kijki trekkingowe,
– kask – np. w Tatry,
– gwizdek ratunkowy.

Niebagatelną rolę w trakcie wyprawy odgrywają także poszczególne elementy garderoby. Zarówno zimą, jak i w pozostałych porach roku, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie techniki ubioru warstwowego. Zgodnie z zasadą, odzież należy komponować w sposób, który umożliwi zabezpieczenie poszczególnych partii ciała.

Jak się ubrać w góry zimą?

Dobór okrycia wierzchniego na wyprawę górską, uzależniony jest od kilku podstawowych czynników. Jeśli podróżnik nie zamierza zdobywać wysokich szczytów i nie jest nastawiony na osiągi czasowe, wówczas warto zdecydować się na inny typ odzieży, niż w przypadku wyprawy wysokościowej. Ponadto ważną zasadą przy wyborze odzieży górskiej jest jej lekkość. Biorąc pod uwagę wymienione kryteria, metoda warstwowego sposobu ubioru wygląda następująco:

Pierwsza warstwa – w jej skład wchodzi bielizna termiczna, która powinna zostać wykonana z materiału umożliwiającego skuteczne odprowadzanie nadmiaru wilgoci oraz szybkie schnięcie. Elementy odzieży osobistej wyprodukowane z bawełny nie są szczególnie zalecane, gdyż po przemoczeniu stają się kompresami chłodzącymi. Najlepszymi materiałami są syntetyczne surowce termo aktywne, a także naturalna wełna merino.

Druga warstwa – obejmuje odzież termiczną, która wkładana jest na bieliznę. Jej główną funkcją jest zachowanie ciepła generowanego przez ludzkie ciało i utrzymanie go jak najbliżej skóry. Z tego powodu istotne jest, aby wybrane odzienie termoaktywne było dobrze dopasowane do ciała oraz zapewniało skuteczne odprowadzenie nadmiaru wody na zewnątrz. W tej roli doskonale sprawdzają się takie materiały jak np. techniczne syntetyki, polar czy wełna.

Trzecia warstwa
– jej głównym zadaniem jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zapobieganie ulatniania się ciepłoty ciała, wygenerowanej w trakcie wędrówki. Obecnie na rynku, dostępnych jest wiele produktów ochronnych, które można dostosować do panującego w górach klimatu. Na wyprawy wysokościowe świetnie sprawdza się strój sportowy z membraną, ponieważ zapewnia odporność na opady deszczu, rozdarcia oraz wiatr. Natomiast na wycieczki piesze w mniej wymagających terenach, dobrym rozwiązaniem będą softshelle, windstoppory oraz kurtki typu stretch. Elementem wieńczącym trzecią warstwę ubrań jest ciepła czapka i rękawiczki.

Co zabrać w góry latem?

Zastanawiając się, co zabrać w góry latem, oprócz specjalistycznego sprzętu górskiego, na liście przydatnych rzeczy znajdują się elementy umożliwiające odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Warto zaopatrzyć się w krem z filtrem, najlepiej o wartości SPF 50. Ważne są także okulary przeciwsłoneczne, poprawiające widoczność i zapewniające ochronę oczu przed promieniowaniem UV. Niezależnie od pogody, koniecznym elementem garderoby jest nakrycie głowy, np. czapka z daszkiem, zabezpieczająca przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

kobieta i mężczyzna idący z plecakami na plecach

Co więcej, podczas wyprawy, warto mieć ze sobą lekki namiot i karimatę, która ułatwi wypoczynek podczas słonecznej pogody. W celu zminimalizowania bagażu, świetnym rozwiązaniem jest wybieranie lekkich i funkcjonalnych przedmiotów, np. tarpa turystycznego.

Ubranie powinno być lekkie, przewiewne i szybkoschnące. Zaleca się noszenie bluzek z krótkim rękawem oraz długich spodni lub dodatkowych krótkich spodenek. Na chłodniejsze wieczory i poranki rekomenduje się wybór ciepłej bluzy z polaru.

Wybierając odpowiednie buty trekkingowe z grubą podeszwą, warto zwrócić uwagę na specjalistyczny charakter i wygodę. Najdogodniejszą wersją jest wybieranie w pełni wodoodpornego obuwia z wysoką cholewką. Na najbardziej wymagających trasach, świetnie sprawdzą się profesjonalne kolce. Równie istotne są skarpety, które pozwolą nogom oddychać. Warto unikać stopek z cienkich materiałów. Ponadto ważne jest, aby skarpetki dobrze przylegały do stopy i nie powodowały otarć.

Zarówno na krótsze, jak i na dłuższe wyprawy niezwykle przydatny okaże się uniwersalny plecak górski. Rekomenduje się zakup wariantów z praktycznymi klamrami na klatce piersiowej i w pasie, aby wspomagały równomierne rozkładanie ciężaru. Na wypadek kapryśnej pogody, dodatkowym ułatwieniem może okazać się pokrowiec przeciwdeszczowy zakładany na plecak, aby chronić przed zamoknięciem znajdujący się wewnątrz ekwipunek.

kobieta siedząca na kamieniach z plecakiem i książką w dłoni

Wycieczka w góry, a bezpieczeństwo na szlakach górskich

Górskie wycieczki po dziewiczych szlakach, są dla każdego podróżnika niezapomnianym doświadczeniem. Jednak aby móc w pełni cieszyć się płynącymi z niego korzyściami, na początku należy odpowiednio zadbać o własne bezpieczeństwo.

Przydatną praktyką jest posiadanie elementów wyposażenia podróżnego, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo i komfort w trakcie górskich wędrówek. Należą do nich m.in.:

Apteczka turystyczna – choć spakowanie pełnej apteczki do plecaka górskiego nie jest możliwe, to warto zadbać o podstawowe elementy. Są to przede wszystkim: bandaże, plastry na drobne skaleczenia i otarcia, środek przeciwbólowy, preparat dezynfekujący i folia NRC.

Papierowa mapa i kompas – niezawodne narzędzia, które z pewnością okażą się wielką pomocą, gdy aplikacja w smartfonie przestanie poprawnie funkcjonować. Z papierowej mapy lub kompasu z łatwością można skorzystać nawet w miejscach pozbawionych dostępu do Internetu, elektryczności czy zasięgu sieci komórkowej.

Telefon – wybierając się na wędrówkę po górach, należy upewnić się, że telefon jest w pełni naładowany i wyposażony w aplikacje pogodowe oraz mapy. Zaleca się pobrać aplikację Ratunek, która pozwoli na wezwanie pomocy w razie wypadku. Konieczne jest także zapisanie numerów alarmowych do GOPR lub TOPR (w Tatrach). Natomiast w przypadku wędrówek po zagranicznych ścieżkach, rekomenduje się sprawdzenie numerów alarmowych odpowiednich służb, działających na danym terenie.

Dokumenty tożsamości i numer ICE – należy pamiętać, aby w każdą podróż zabrać ze sobą odpowiednio zabezpieczony dowód osobisty lub paszport. Chcąc chronić dokumenty przed zniszczeniem lub możliwym zagubieniem, warto przechowywać je w wewnętrznej kieszeni kurtki lub plecaka. W razie ewentualnego wypadku lub zagrożenia na trasie, niezwykle istotne jest, aby mieć przy sobie również numer ICE – kontakt do bliskiej osoby.

Gotówka – w wielu bazach turystycznych na trasie, nie ma dostępu do bankomatów, ani możliwości skorzystania z płatności zbliżeniowych. Równie ważne jest uwzględnienie opłat za transport, który w przypadku niekorzystnych warunków meteorologicznych, może okazać się ogromną pomocą.

Jaki prowiant i ekwipunek warto zabrać ze sobą na wyjazd w góry?

Niezwykle istotnym elementem ekwipunku turystycznego, jest odpowiednia ilość i jakość prowiantu zabieranego na szlak. Warunkiem koniecznym jest posiadanie zapasów wody, min. 2 litry, ze względu na wzmożony wysiłek fizyczny. Jest to bardzo ważne również w zimie, kiedy brak pragnienia może okazać się mylący i w konsekwencji prowadzić do odwodnienia organizmu. W przypadku kilkudniowej wycieczki w góry, po szlakach bez dostępu do sklepów spożywczych i supermarketów, warto wziąć ze sobą bukłak na wodę górską, a także filtr lub tabletki do uzdatniania. Natomiast w sezonie jesienno- zimowym, doskonałym pomysłem oprócz bidonów z wodą, będzie zaopatrzenie się w termos z ciepłą herbatą.

Przed wyprawą należy wyposażyć się także w termos z wysokokalorycznym jedzeniem, które posiada właściwą ilość makroelementów. Przydatnym uzupełnieniem menu będą zdrowe przekąski, zawierające witaminy i liczne składniki odżywcze. Dobrym pomysłem będzie zabranie na drogę bananów, żeli lub batonów proteinowych oraz gorzkiej czekolady. To pozwoli na szybkie uzupełnianie deficytów energetycznych w trakcie podróży.

Przeczytaj także

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

rodzina spacerująca zimą po lesie

Jak ubierać się zimą i nie zmarznąć? Najważniejsze zasady

Jesteś zmarzluchem i zastanawiasz się, jak ubierać się zimą i nie marznąć, a przy tym pozostać stylowym? Sprawdź, jak dobrać odzież!

bidon z wodą leżący na ziemi

Jaki bidon wybrać na wodę i napoje? Bidon rowerowy?

Chcesz kupić bidon, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Jeśli szukasz bidonu na rower, wycieczkę pieszą lub na co dzień, przeczytaj ten poradnik.

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Gdzie pojechać w góry z psem? Na wielu górskich trasach czworonogi są mile widziane. Przedstawiamy górskie szlaki, gdzie warto wybrać się na wędrówkę