WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak działa Detektor Lawinowy? Działanie i korzyści

16 sierpień 2021

Co zabrać w góry? To pytanie zadają sobie nie tylko nowicjusze, ale także zapaleni miłośnicy wspinaczek. Każda wyprawa powinna być zaplanowana od A do Z, by uniknąć przykrych niespodzianek i skupić się przede wszystkim na osiągnięciu celu, a nie zamartwiać się potencjalnymi zagrożeniami. Jednym z elementów ekwipunku, nad którym zdecydowanie warto się zastanowić, jest detektor lawinowy. Na czym polega działanie takiego urządzenia i dlaczego istotne jest, by je posiadać?

Detektor lawinowy – czy jest niezbędny?

Warto pamiętać, że wcale nie trzeba wybierać się w odległe miejsca, by zmierzyć się z prawdziwym ryzykiem. Także w „swojskich” Bieszczadach czy Karkonoszach nierzadko występują zagrożenia związane z lawinami. Tego typu zjawiska mogą być wynikiem aktywności ludzkiej na szlakach, jak i zdarzyć się samoistnie, pod wpływem sił natury.

Można wskazać aż 5 stopni zagrożenia lawinowego. Stopień pierwszy i drugi, zwane niskim oraz umiarkowanym, nie są związane z dużym prawdopodobieństwem niebezpieczeństwa. Przy stopniu pierwszym mogą występować jedynie niewielkie lawiny przy wyjątkowo stromych szlakach, z kolei przy umiarkowanym wystarczy nie wybierać się w te bardziej ekstremalne miejsca. Wyprawa w góry jest natomiast całkowicie odradzana w przypadku stopnia piątego, gdzie ryzyko lawiny występuje nawet na wyjątkowo niskich terenach. Początkujący powinni też odpuścić wycieczkę w przypadku stopnia trzeciego i czwartego, ponieważ poruszanie się w strefie takiego ryzyka wymaga sporych umiejętności.

W trakcie wspinaczki do miejsca, gdzie występuje prawdopodobieństwo wystąpienia lawiny, detektor lawinowy Decathlon to absolutnie niezastąpiony wynalazek. Zalecane jest, by w czasie wypraw w góry, jeśli występuje zagrożenie lawinowe, każdy uczestnik wycieczki posiadał detektor lawinowy nastawiony na nadawanie.

detektor-lawinowy-evo5
Detektor lawinowy

Detektor lawinowy – jak działa?

Detektor lawinowy jest urządzeniem elektronicznym, który w częstotliwości 457 kHz wysyła co sekundę krótki impuls elektromagnetyczny. Co ciekawe: niezależnie od tego, na jakiego producenta postawimy, każdy sprzęt jest w pełni kompatybilny z pozostałymi, w związku z czym nie trzeba zadbać o to, by wszyscy członkowie zespołu wspinaczkowego posiadali dokładnie taki sam model.

Detektor można ustawić zarówno na tryb nadawania, jak i odbioru. Przed wyprawą ustawia się je właśnie na nadawanie i dopiero wówczas można wyruszyć w góry. Jak działa detektor lawinowy? Przede wszystkim umożliwia szybkie znalezienie osoby, która mogłaby zostać porwana przez lawinę. W sytuacji, kiedy pokrywa śniegu pęka, co powoduje jej osuwanie się, do przykrego incydentu może dojść w ciągu zaledwie kilkunastu sekund. Jeśli ktokolwiek zostanie zasypany przez grubą warstwę śniegu, liczy się każda minuta, by go odnaleźć i uratować. Dlatego w razie takiej sytuacji pozostali uczestnicy mogą przestawić detektory na odbiór. Wówczas znacznie łatwiej będzie odnaleźć nieszczęśnika i udzielić mu pomocy.

Czego jeszcze możemy potrzebować w razie lawiny?

Oprócz detektora lawinowego w skład ekwipunku, który może uratować komuś życie w przypadku lawiny, wchodzą jeszcze dwa elementy. Jednym z nich jest tzw. łopata lawinowa, najczęściej wykonana z anodowanego aluminium. Powinna być lekka, by nie stanowić zbyt dużego ciężaru, a także starannie wyprofilowana, co umożliwi jak najszybsze usunięcie grubej warstwy śniegu. Dodatkowo koniecznie należy również zabrać sondę lawinową, czyli składaną, aluminiową miarkę, dzięki której możliwe jest zbadanie twardości podłoża.

Co prócz detektora przyda się w górach?

Niezależnie od tego, czy pierwszy raz wybieramy się w góry i decydujemy się na najłatwiejszy dostępny szlak, czy też to właśnie na wysokościach czujemy się najlepiej – koniecznie należy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. Mimo że górskie krajobrazy są niezwykle urokliwe, a samo zdobywanie kolejnych szczytów to źródło potężnej satysfakcji, nigdy nie powinniśmy zapominać, że w górach może czaić się wiele niebezpieczeństw. Powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność, nawet jeśli jesteśmy już zaprawieni w tej dziedzinie.

Co trzeba zabrać w góry? W podstawowym ekwipunku z pewnością nie powinno zabraknąć:

  • odpowiedniej odzieży – w góry należy ubierać się na tzw. cebulkę, z czego jednym z najistotniejszych części jest z pewnością bielizna termoaktywna;
  • wygodnych butów trekkingowych – absolutnie nie powinniśmy ulegać wrażeniu, że możemy pójść w trampkach lub zwykłych adidasach, nawet jeśli planujemy wycieczkę po najłatwiejszym możliwym szlaku;
  • plecaka trekkingowego z pokrowcem przeciwdeszczowym – najlepiej takiego, który posiada klamry do zapięcia w pasie i na klatce piersiowej, co wpływa na komfort wędrówki;
  • kurtki przeciwdeszczowej – tej nie powinno zabraknąć nawet w trakcie letnich dni, jako że pogoda w górskim klimacie może się zmienić w mgnieniu oka;
  • kremu przeciwsłonecznego i czapki – ochrona przed promieniami UV to absolutna podstawa;
  • apteczki z najważniejszym wyposażeniem;
  • zapasu wody;
  • śpiwora, jeśli planowany jest nocleg w najbliższym schronisku.
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ALPINIZM

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina

Namioty do zadań specjalnych. Recenzja  Makalu od Simonda prosto z Chan Tengri i Piku Lenina
ALPINIZM

Jak wybrać raki alpinistyczne?

Jak wybrać raki alpinistyczne?
ALPINIZM

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

Jak wybrać czekan alpnistyczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu