WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Główny Szlak Beskidzki - trasa, przygotowanie i praktyczne wskazówki na temat GSB!

17 sierpień 2020

Główny Szlak Beskidzki to jeden z najdłuższych szlaków turystyczno-trekkingowych w Polsce. To ponad 500 km wędrówki i ok. 20 dni mocnego wysiłku. Jak się przygotować do przejścia GSB? Jak wygląda trasa Czerwonego Szlaku Beskidzkiego? Sprawdź praktyczne wskazówki i informacje na temat Głównego Szlaku Beskidzkiego. Poznaj trasę i dowiedz się, jak spakować plecak na GSB!


Główny Szlak Beskidzki – najważniejsze informacje o Czerwonym Szlaku Beskidzkim

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ jest to jedna z najdłuższych tras górskich w Polsce. Liczy sobie ponad 500 km, obejmuje sześć pasm górskich oraz przebiega przez kilka szczytów należących do Korony Gór Polski. Czerwony Szlak Beskidzki w większości jest dobrze oznakowany, na jego początku i końcu zobaczymy charakterystyczną czerwoną kropkę. W większości miejsc można codziennie zejść do wsi/miasta, aby uzupełnić zapasy. Można to zrobić też w schroniskach, ale trzeba mieć na uwadze dużą przebitkę cenową za podstawowe produkty. Obecnie koszt noclegu w schroniskach na Głównym Szlaku Beskidzkim jest droższy o ok. 50 proc. niż kilka miesięcy temu (z powodu pandemii koronawirusa).

Główny Szlak Beskidzki – ile dni zajmuje przejście czerwonego szlaku? Standardem jest 21 dni, ale są osoby, które przechodzą ten szlak znacznie szybciej. Najważniejsze to dostosować tempo marszu do swojej kondycji i daty powrotu (jeśli ogranicza nas urlop lub cokolwiek innego). Najnowszy rekord GSB należy do Romana Ficka i wynosi 107 godziny i 25 minuty. Został ustanowiony niedawno, w terminie od 28 czerwca do 2 lipca 2020 r. (bez wsparcia). Nie warto jednak aż tak się śpieszyć, bo GSB ma piękne widoki i sporo atrakcji po drodze.

Główny Szlak Beskidzki – trasa z Ustronia do Wołosatego

Trasa zaczyna się w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, a kończy w Wołosatem w Bieszczadach (lub na odwrót). Idąc z Ustronia, przechodzimy pasma górskie w następującej kolejności:

 • Beskid Śląski,
 • Beskid Żywiecki,
 • Gorce,
 • Beskid Sądecki,
 • Beskid Niski,
 • Bieszczady.

Główny Szlak Beskidzki – mapa całego szlaku z bardzo dobrym opisem znajduje się w przewodniku, który kosztuje ok. 30 zł. Warto mieć go zawsze przy sobie na szlaku, bo znajdują się też tam praktyczne wskazówki, takie jak określenie punktów z wodą oraz orientacyjny czas przejścia wszystkich etapów Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Oznakowanie szlaku GBS jest dobre do momentu dojścia do Beskidu Niskiego. Niestety ten Beskid oraz Bieszczady mają niekiedy słabe oznakowanie, dlatego warto mieć przy sobie darmową aplikację Mapy.cz z pobranymi mapami (aby działały w trybie offline). Tym bardziej, że wielokrotnie będziemy chodzić dosłownie na granicy państw, więc nie warto płacić za roaming (zwłaszcza na granicy z Ukrainą w Bieszczadach).

Jak się przygotować na Szlak Beskidzki? Lista podstawowego sprzętu

Zacznijmy od sprzętu. Niezbędne przedmioty, które należy zabrać na Główny Szlak Beskidzki, to:

 • plecak – najlepiej taki o pojemności od 40 do 60 litrów, chociaż wielkość plecaka jest kwestią bardzo indywidualną, przyjmuje się, że maksymalny ciężar plecaka (razem z zapasem wody) na GSB to 10 kg, polecany jest plecak trekkingowy Forclaz 60 l z pasem biodrowym,
 • buty – bez dobrych butów czekają nas bolesne obtarcia i ryzyko przerwania wędrówki, ze względu na błotnistość szlaku polecane są buty nieprzemakalne, z wysoką amortyzacją kostki, mocno wyprofilowaną podeszwą, dla kobiet polecany jest model,  butów turystycznych WTP-MH100- MID Quechua,
 • sandały/klapki pod prysznic,
 • ubrania trekkingowe (spodnie, skarpetki, bluzki, bluzy) szybkoschnące,
 • kurtka wodoodporna, tu należy zwrócić uwagę, ile dana kurtka wytrzymuje podczas intensywnego deszczu,
 • śpiwór kempingowy lub turystyczny – jak najlżejszy, podczas letniego przechodzenia GSB temperatura komfortu śpiwora powinna wynosić do -15 stopni Celsjusza (w cieńszych śpiworach może być za zimno nawet w środku lata),
 • karimatę,
 • czołówkę,
 • kompas, gwizdek (na wypadek spotkania z dzikimi zwierzętami, przewodnik (najlepiej “Główny Szlak Beskidzki” firmy Compass), ręcznik szybkoschnący, zapalniczkę, apteczkę, bidon, tabletki do oczyszczania wody, powerbank,
 • niezbędne kosmetyki w minimalnej ilości, przeniesione do małych pojemników.

Na Główny Szlak Beskidzki nie trzeba zabierać namiotu. W większości miejscowości oraz schronisk zawsze znajdziemy nocleg. W wysokim sezonie turystycznym, zwłaszcza w weekendy, warto zadzwonić dzień przed do wybranego schroniska i zapytać o dostępność miejsc noclegowych. Ważne! Obecnie miejsc w schroniskach jest o połowę mniej ze względu na zaostrzone wymagania sanitarne. Nie ma też opcji spania na “glebie”.

Jak kondycyjnie przygotować się na Główny Szlak Beskidzki?

Najpierw należy poznać podstawowe zasady wędrówek górskich Warto regularnie ćwiczyć na siłowni oraz biegać, wybierając trasy z podbiegami. Przygotowania kondycyjne najlepiej zacząć ok. pół roku przed wyjazdem. Można wybierać się na trekkingi z 60 litrowym plecakiem wypełnionym butelkami z wodą. To przyzwyczai nas do ciężaru oraz nauczy dobrego balansowania ciężarem na plecach. To ważne, bo wietrzne dni po wejściu na szczyt możemy czuć mocne szarpanie plecaka, tak samo jak podczas chodzenia granią (np. na Połoninach).

Jeśli chcemy zrobić próbę generalną sprzętu i własnej wytrzymałości, warto przejść najpierw Mały Szlak Beskidzki. Liczy sobie 137 kilometrów, da się go przejść w 4-5 dni, tak samo jak Główny Szlak Beskidzki oznakowany jest kolorem czerwonym na całej długości trasy. Obejmuje te pasma górskie Beskidów, które zostały pominięte przy wytyczaniu Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu