kobieta i mężczyzna wędrujący po górach z plecakami turystycznymi na plecach i kijkami trekkingowymi w rękach

Główny Szlak Beskidzki - trasa, przygotowanie i praktyczne wskazówki na temat GSB!

Główny Szlak Beskidzki - marzenie wędrowców. Jak przejść GSB? Jak się przygotować na Główny Szlak Beskidzki? Trasa, mapa (opis) i informacje.

Główny Szlak Beskidzki to jeden z najdłuższych szlaków turystyczno-trekkingowych w Polsce. To ponad 500 km wędrówki i ok. 20 dni mocnego wysiłku. Jak się przygotować do przejścia GSB? Jak wygląda trasa Czerwonego Szlaku Beskidzkiego? Sprawdź praktyczne wskazówki i informacje na temat Głównego Szlaku Beskidzkiego. Poznaj trasę i dowiedz się, jak spakować plecak na GSB!

Główny Szlak Beskidzki – najważniejsze informacje o Czerwonym Szlaku Beskidzkim

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ jest to jedna z najdłuższych tras górskich w Polsce. Liczy sobie ponad 500 km, obejmuje sześć pasm górskich oraz przebiega przez kilka szczytów należących do Korony Gór Polski. Czerwony Szlak Beskidzki w większości jest dobrze oznakowany, na jego początku i końcu zobaczymy charakterystyczną czerwoną kropkę. W większości miejsc można codziennie zejść do wsi/miasta, aby uzupełnić zapasy. Można to zrobić też w schroniskach, ale trzeba mieć na uwadze dużą przebitkę cenową za podstawowe produkty.

Główny Szlak Beskidzki – ile dni zajmuje przejście czerwonego szlaku? Standardem jest 21 dni, ale są osoby, które przechodzą ten szlak znacznie szybciej. Najważniejsze to dostosować tempo marszu do swojej kondycji i daty powrotu (jeśli ogranicza nas urlop lub cokolwiek innego). Nie warto zbytnio się śpieszyć, bo GSB ma piękne widoki i sporo atrakcji po drodze.

mężczyzna trzymający mapę i kompas w ręce stojąc w lesie

Główny Szlak Beskidzki – trasa z Ustronia do Wołosatego

Trasa zaczyna się w Ustroniu w Beskidzie Śląskim, a kończy w Wołosatem w Bieszczadach (lub na odwrót). Idąc z Ustronia, przechodzimy pasma górskie w następującej kolejności:

—  Beskid Śląski,
—  Beskid Żywiecki,
—  Gorce,
—  Beskid Sądecki,
—  Beskid Niski,
—  Bieszczady.

Główny Szlak Beskidzki – mapa całego szlaku z bardzo dobrym opisem znajduje się w przewodniku. Warto mieć go zawsze przy sobie na szlaku, bo znajdują się też tam praktyczne wskazówki, takie jak określenie punktów z wodą oraz orientacyjny czas przejścia wszystkich etapów Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Oznakowanie szlaku GBS jest dobre do momentu dojścia do Beskidu Niskiego. Niestety ten Beskid oraz Bieszczady mają niekiedy słabe oznakowanie, dlatego warto mieć przy sobie darmową aplikację Mapy.cz z pobranymi mapami (aby działały w trybie offline). Tym bardziej, że wielokrotnie będziemy chodzić dosłownie na granicy państw, więc nie warto płacić za roaming (zwłaszcza na granicy z Ukrainą w Bieszczadach).

Jak się przygotować na Szlak Beskidzki? Lista podstawowego sprzętu

Zacznijmy od sprzętu. Niezbędne przedmioty, które należy zabrać na Główny Szlak Beskidzki, to:

—  plecak trekkingowy– najlepiej taki o pojemności od 40 do 60 litrów, chociaż wielkość plecaka jest kwestią bardzo indywidualną, przyjmuje się, że maksymalny ciężar plecaka (razem z zapasem wody) na GSB to 10 kg, polecany jest plecak trekkingowy Forclaz 60 l z pasem biodrowym,

—  buty – bez dobrych butów trekkingowych czekają nas bolesne obtarcia i ryzyko przerwania wędrówki, ze względu na błotnistość szlaku polecane są buty nieprzemakalne, z wysoką amortyzacją kostki, mocno wyprofilowaną podeszwą,

—  sandały/klapki pod prysznic,

—  ubrania trekkingowe (spodnie, skarpetki, bluzki, bluzy) szybkoschnące,

 kurtka wodoodporna, tu należy zwrócić uwagę, ile dana kurtka wytrzymuje podczas intensywnego deszczu,

—  śpiwór kempingowy lub turystyczny – jak najlżejszy, podczas letniego przechodzenia GSB temperatura komfortu śpiwora powinna wynosić do -15 stopni Celsjusza (w cieńszych śpiworach może być za zimno nawet w środku lata),

—  karimatę,

—  czołówkę,

—  kompas, gwizdek (na wypadek spotkania z dzikimi zwierzętami), przewodnik, ręcznik szybkoschnący, zapalniczkę, apteczkę, bidon, tabletki do oczyszczania wody, powerbank,

—  niezbędne kosmetyki w minimalnej ilości, przeniesione do małych pojemników.

Na Główny Szlak Beskidzki nie trzeba zabierać namiotu. W większości miejscowości oraz schronisk zawsze znajdziemy nocleg. W wysokim sezonie turystycznym, zwłaszcza w weekendy, warto zadzwonić dzień przed do wybranego schroniska i zapytać o dostępność miejsc noclegowych.

mężczyzna i kobieta pakujący plecaki turystyczne na szlak górski

Jak kondycyjnie przygotować się na Główny Szlak Beskidzki?

Najpierw należy poznać podstawowe zasady wędrówek górskich Warto regularnie ćwiczyć na siłowni oraz biegać, wybierając trasy z podbiegami. Przygotowania kondycyjne najlepiej zacząć ok. pół roku przed wyjazdem. Można wybierać się na trekkingi z 60 litrowym plecakiem wypełnionym butelkami z wodą. To przyzwyczai nas do ciężaru oraz nauczy dobrego balansowania ciężarem na plecach. To ważne, bo wietrzne dni po wejściu na szczyt możemy czuć mocne szarpanie plecaka, tak samo jak podczas chodzenia granią (np. na Połoninach).

Jeśli chcemy zrobić próbę generalną sprzętu i własnej wytrzymałości, warto przejść najpierw Mały Szlak Beskidzki. Liczy sobie 137 kilometrów, da się go przejść w 4-5 dni, tak samo jak Główny Szlak Beskidzki oznakowany jest kolorem czerwonym na całej długości trasy. Obejmuje te pasma górskie Beskidów, które zostały pominięte przy wytyczaniu Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Przeczytaj także:

mężczyzna wędrujący po górach z plecakiem

Polskie góry dla początkujących - najciekawsze trasy

Sprawdź, jak zaplanować trasę, co wziąć do plecaka, w co się ubrać na szlak. Polskie góry dla początkujących poradnik na pierwszą górską wyprawę.

różne osoby podczas wycieczek w górach

Rohacze - szlak i przygotowanie do wyprawy na grań | Blog Decathlon

Rohacze - dwa szczyty, które są dumą Tatr Zachodnich. Jaki szlak prowadzi na Rohacze? Mapa oraz dobre buty to podstawa podejścia na Rohacze!

kobieta i mężczyzna wędrujący po górach z kijkami trekkingowymi i plecakami turystycznymi na plecach

Zawrat - szlak i przygotowanie. Jak pokonać szlak na Zawrat? Decathlon

Przełęcz Zawrat w Tatrach to jeden z najpiękniejszych szczytów. Jaki szlak wiedzie na Zawrat? Jak długo idzie się na Zawrat?

kobieta i mężczyzna wędrujący po górach w odzieży trekkingowej z kijami trekkingowymi w rękach

Najtrudniejsze szlaki w Tatrach - które wybrać?

Tatry to najpopularniejsze pasmo górskie w naszym kraju. Jaki jest jednak najtrudniejszy szlak w polskich Tatrach? Sprawdź na blogu Decathlon!