WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Korona Sudetów - górskie wędrówki dla wytrwałych!

08 maj 2020
#PORADY

Jesteś pasjonatem długodystansowych górskich wędrówek? A może wolisz krótsze spacery przez niewielkie przewyższenia? Sudety spełnią każde z Twoich oczekiwań. To, co warto zobaczyć w Sudetach podczas wędrówek, to przede wszystkim piękne widoki. Wystarczy wybrać się na szczyty Sudetów, aby móc je podziwiać. Dodatkowo czeka nas za to nagroda – odznaka Korona Sudetów. Musisz tylko wyjść z domu, włożyć wygodne buty i ruszyć na szlak!


Czym jest odznaka Korona Sudetów?

To jedna z najpopularniejszych odznak turystycznych. Została ustanowiona 19 lat temu, czyli w 2001 roku przez Komisję Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK. Aby zdobyć Koronę Sudetów, należy zdobyć 22 najwyższe szczyty w Sudetach. Szczyty te znajdują się w Polsce, Czechach i Niemczech. Niektóre są wyjątkowo wymagające, inne mniej, ale na każdą wędrówkę po górach należy się dobrze przygotować!

Podstawą są oczywiście górskie buty, ale to nie wszystko. Należy także zadbać o kondycję i inne elementy, które stanowią część przygotowania do górskiej wyprawy. A kiedy już o to zadbamy, możemy ruszać i zdobywać szczyty w Sudetach polskich i zagranicznych.

Fot 1. Pasmo górskie w Sudetach, Materiał własny
Fot 1. Pasmo górskie w Sudetach, Materiał własny

Fot 1. Pasmo górskie w Sudetach, Materiał własny

Gdzie znajdują się Sudety?

Sudety są położone na obszarze województwa dolnośląskiego i opolskiego oraz w północnej części Czech, zahaczają także o fragment Niemiec. Być może nigdy o tym nie słyszałeś, ale na Sudety składają się aż 22 pasma lub masywy górskie! Każdy z nich ma swój najwyższy szczyt, a szczyty te nazywane są Koroną Sudetów. Ich wysokości wahają się od 714 do 1602 m n.p.m.

Każde z pasm i masywów górskich jest inne, ich różnorodność zachwyciła niejednego turystę. Zresztą, przekonaj się o tym sam! W internecie, choćby na Wikipedii, możesz znaleźć tabelkę, w której zamieszczone są wszystkie szczyty Korony Sudetów wraz z podanymi wysokościami oraz regionami gór, w których się znajdują. Zerknij w nią, otwórz mapę danego pasma Sudetów czy masywu i zaplanuj swoją trasę.

Fot. 2 Drogi na szczyty Sudetów polskich
Fot. 2 Drogi na szczyty Sudetów polskich

Odznaka Korony Sudetów – motywacja do górskich wędrówek

Mnogość szlaków turystycznych daje naprawdę dużo możliwości. Sam zobaczysz, jak wiele jest miejsc, o których istnieniu nie miałeś pojęcia! Jeżeli potrzebujesz dodatkowej motywacji, by ruszyć na sudecką przygodę lub chcesz podjąć niecodzienne wyzwanie, możesz zaliczać każdy szczyt Sudetów. A także zdobyć odznakę Korony Sudetów ustanowioną przez Komisję Turystyki Górskiej Oddziału Wrocławskiego PTTK. Zdobywanie takiej odznaki jest świetnym motywatorem, by odwiedzić pasma górskie Sudetów.

Fot 3. Pasma górskie w Sudetach, Materiał własny
Fot 3. Pasma górskie w Sudetach, Materiał własny

Fot 3. Pasma górskie w Sudetach, Materiał własny

Co warto zobaczyć w Sudetach?

Niektóre szczyty, takie jak Śnieżka – najwyższy szczyt Sudetów, Śnieżnik czy Szczeliniec są tak popularne, że o każdej porze roku spotkasz tam tłumy turystów. Jednak są również takie miejsca, gdzie choćbyś szedł cały dzień, nie spotkasz nikogo, a samo znalezienie wierzchołka szczytu może okazać się nie lada wyzwaniem.

Jeśli szukasz niebanalnych pomysłów na górskie wędrówki, chcesz odwiedzić piękne, naturalne i dzikie miejsca, zebranie całej Korony będzie dla Ciebie świetną okazją, by poznać tajemnice, jakie kryją Sudety.

Książeczka na pieczątki ze schronisk

By zacząć taką przygodę wystarczy wybrać się do Biura Programowego Oddziału Wrocławskiego PTTK i kupić lub zamówić Książeczkę Odznaki Korony Sudetów. W tej książeczce jest miejsce na przybicie pieczątki z danego szczytu lub, jeżeli pieczątki nie ma, wklejenie zdjęcia i przybicie pieczątki z najbliższego schroniska lub miejscowości. Po odwiedzeniu już wszystkich szczytów, książeczkę oddaje się do weryfikacji we Wrocławskim Oddziale PTTK. Regulamin przyznawania odznaki możesz znaleźć na stronie internetowej tego oddziału

Sudety to nie tylko Śnieżka i Śnieżne Kotły. Sudety kryją w sobie o wiele, wiele więcej. Wystarczy tylko chcieć je poznać i pozwolić im oczarować siebie! Zanim wybierzesz się w góry, poznaj kilka zasad górskich wędrówek i następnie ciesz się pięknej Korony Sudetów.

Autor: Agnieszka Płonka

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu