mężczyzna wędrujący po górach z plecakiem z zamocowaną karimatą

Czym jest karimata? Lepiej wybrać karimatę czy matę samopompującą?

Karimata to bardzo częsty element wyposażenia turystycznego na biwakach. Czym jest karimata? Lepiej wybrać pod namiot karimatę, czy materac?

Karimata to jeden z bardzo częstych wyborów, jeśli chodzi o stworzenie wygodnego posłania w trakcie biwaku. Czym jest dokładnie karimata, jak wybrać idealną dla siebie i czy jest ona lepszym wyborem od materaca?

Czym jest karimata ?

Karimata to specjalna mata wykonana z reguły z pianki z tworzywa sztucznego. Służy ona do spania, najczęściej w roli warstwy termicznej izolacji od podłoża. Najczęściej wykorzystywane rodzaje pianki z tworzywa sztucznego to pianki PU (poliuretanowa), PE (polietylenowa lub polietenowa) oraz EVA (kopolimer etylenu i octan winylu). Te tworzywa zapewniają bowiem najlepszą termoizolację.

Karimaty nie zawsze są jednak wykonane z tworzywa sztucznego. Wyjątkiem są bowiem karimaty wojskowe, które wykonuje się z mieszanki wełny bądź z filcu. Zapewnia jeszcze lepszą izolację termiczną, lecz nie jest aż tak sztywna. Przez to samodzielnie nie jest raczej wykorzystywana i korzysta się z niej w parze ze zwyczajną karimatą piankową.

mężczyzna wkładający śpiwór do namiotu

Główne zalety i wady

Skoro wiemy już, czym jest karimata, warto zastanowić się nad jej wadami oraz zaletami, które sprawiają, że jest to dobry lub zły wybór. Karimata jako mata turystyczna to jeden z najpopularniejszych wyborów. Przemawia za nią przede wszystkim waga. Karimaty są bardzo lekkie, dzięki czemu można z łatwością nosić je w plecaku. Znacznie częściej spotyka się jednak sytuacje, w których maty są mocowane do plecaka w nieco inny sposób. 

Kolejna niewątpliwa zaleta karimaty to jej cena. Jest ona z reguły bardzo niska i dobrą karimatę, która sprawdzi się w trakcie spania pod namiotem, można kupić za już jedyne kilkadziesiąt złotych. Na uwagę zasługuje również wytrzymałość karimat, która również stoi na dobrym poziomie i trzeba uznać ją bez wątpienia za zaletę. 

Znamy już zalety to czas na wady karimat. Największa to oczywiście jej grubość. Ta zazwyczaj nie jest zbyt duża i na przykład kiepsko tłumi nierówności terenu, będziemy to lekko odczuwać. Nie jest więc w stanie zapewnić takiego komfortu, jak konkurencyjne rozwiązania. 

Kolejnym problemem mogą być gabaryty. O ile sama waga nie jest zbyt wielka, gdyż karimata jest lekka, tak sama wielkość i możliwości jej schowania to już większy problem. Większość karimat można jedynie zwinąć w rulon. Nie jest on zbyt poręczny i zajmuje bardzo dużo miejsca w plecaku. Alternatywnym rozwiązaniem jest przypięcie go od góry lub od dołu do plecaka. Istnieją też specjalne karimaty składane, które często stanowią świetne rozwiązanie problem. Są bowiem połączeniem niskiej wagi i niewielkich wymiarów po złożeniu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie karimaty turystycznej?

Wybór odpowiedniej karimaty do spania jest trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Jej parametry mają bowiem spory wpływ na komfort snu. Jednym z najważniejszych jest grubość. Im więcej pianki EVA, PU lub PE będzie oddzielać nas od podłoża, tym lepiej. Wpływa to zarówno na komfort termiczny, jak i na samą wygodę podczas snu. Ważna jest też oczywiście jakość użytych materiałów. Karimata z bardziej sprężystą pianką będzie naturalnie znacznie wygodniejsza i bardziej wytrzymała.

Rodzaj zastosowanego materiału to również bardzo ważna kwestia. Karimaty wykonane z pianki EVA są z reguły uznawane za najlepsze. Materiał ten lepiej izoluje, ma zamknięte pory, co sprawia, że nie przepuszcza wody, a także jest dość sprężysta. Karimaty z EVA nie mają też problemu z odkształcaniem przy regularnym wykorzystywaniu. 

W trakcie wypraw trzeba też pomyśleć o warunkach. Jeśli wybieramy się na kemping w trakcie zimy, to warto wybierać karimaty wzmocnione warstwą folii aluminiowej. Przy położeniu ich warstwą z aluminium do góry zapewnią lepsze właściwości izolacyjne, co jest szczególnie ważne na przykład w górach. 

Nie można zapominać o bardzo ważnej kwestii, jaką są gabaryty i waga maty. W trakcie wypraw na biwak, czy też wędrówek z namiotem niezwykle istotne jest to, jak duże i ciężkie są noszone przez nas przedmioty. Trzeba dostosować to oczywiście do własnych preferencji, lecz licząc na jak najwygodniejsze noszenie ze sobą karimaty, warto wybrać opcję składaną, którą w razie potrzeby można złożyć i rozłożyć, a w bagażu zajmuje naprawdę niewiele miejsca, gdyż składa się w kształt harmonijki.

kobieta leżąca w śpiworze na karimacie turystycznej składanej

Karimata czy mata turystyczna - co wybrać?

Karimata to nie jedyny wybór jeśli chodzi o izolację podłoża w trakcie spania pod namiotem. Najczęściej rywalizuje ona z materacami oraz matami samopompującymi. Wybór zależy oczywiście od wad i zalet każdego rozwiązania. Pora więc je przedstawić, by łatwiej było podjąć decyzję o tym, czy wybrać materac, czy matę. 

Karimaty znamy już dość dobrze, wiec najpierw zajmiemy się matami, a dokładniej modelami samopompującymi. Jak sama nazwa wskazuje, nie trzeba ich samodzielnie dmuchać, gdyż pompowaniem zajmuje się mechanizm zamontowany w macie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim mata jest grubsza, dzięki czemu stanowi źródło dobrej izolacji. Dzięki temu, że nie trzeba jej nadmuchać samodzielnie lub z pomocą pompki korzystanie z takiej maty jest też bardzo wygodne. Na wyższym poziomie jest też komfort snu, gdyż mata jest po prostu miększa, więc można lepiej się na niej wyspać. 

Zalety pokazują, że w teorii samopompująca się mata to wybór znacznie lepszy od karimaty. Sytuacja nie jest taka posta, gdyż ma ona również wady. Przede wszystkim jest cięższa, a także zajmuje więcej miejsca. Przez to na przykład turystyki górskiej, w której liczy się to, by plecak był jak najlżejszy, może być to sporym problemem. Maty samopompujące są też dość podatne na uszkodzenia mechaniczne. Po przebiciu w większości wypadków jest już bezużyteczna, gdyż nigdy nie napełni się powietrzem. Pomóc może jednak zestaw naprawczy, który jest tylko tymczasowym rozwiązaniem.

Materac dmuchany na biwak

Kolejna opcja to naturalnie materace. Są one jeszcze cięższe od mat samopompujących, lecz zdecydowanie należą do najwygodniejszych rozwiązań. Zapewniają bardzo grubą warstwę izolacji między podłożem a śpiworem i do tego są miękkie, a dzięki temu bardzo wygodne. Materace dmuchane oczywiście trzeba napompować. To jest dość trudne bez pompki. Samodzielne dmuchanie to z kolei bardzo trudne zadanie. Objętość dmuchanego materaca po napompowaniu jest na tyle duża, że zrobienie tego siłą samych płuc jest dość trudne. Materac może też wymagać jakiegoś pokrowca, by był wygodny. Do tego nawet w dobrych trzeba czasem otworzyć zawór i dopompować nieco materac nawet po upływie kilku godzin.

Co wybrać do spania na kemping?

W takim razie co jest najlepszym wyborem w tym zestawieniu? Do outdoorowych wypraw z reguły najlepsza jest samopoziomująca mata lub karimata. Są lżejsze, łatwo je złożyć i spakować w do bagażu. Z ich pomocą można też bardzo szybko pościelić sobie miejsce do snu. Materace to lepszy wybór na kempingi i biwaki, gdzie z reguły waga i gabaryty bagażu nie są aż tak istotne.

Przeczytaj także

kobieta i mężczyzna rozkładający maty samopompujące

Jak napompować materac samopompujący? INSTRUKCJA

Materac to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku turystycznego. Jak napompować materac samopompujący? Oto instrukcja!

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

mężczyzna rozkładający śpiwór pod namiotem

Jak wyprać śpiwór puchowy i syntetyczny?

Jak wyprać śpiwór puchowy a jak śpiwór syntetyczny? Czy prać śpiwór ręcznie czy w pralce? Jak wysuszyć śpiwór turystyczny? Jak przechowywać śpiwór?

kobieta rozkładająca karimatę w namiocie

Jaka karimata do namiotu będzie najlepsza?

Karimata to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej osoby wybierającej się na biwak. Jaka karimata sprawdzi się najlepiej?