WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Nie taka zima straszna! Co zabrać ze sobą w magiczne polskie Tatry?

28 styczeń 2019
#PORADY

Wiecie co wyróżnia Kraków od innych dużych miast w Polsce – bliskość Tatr. Wystarczy rano wsiąść w pociąg bądź autobus, by po około 2,5 godzinie (w zależności od warunków pogodowych) znaleźć się w zimowej stolicy Polski. Przeczytajcie artykuł, w którym opowiem Wam o swojej przygodzie oraz doradzę, co zabrać ze sobą w Tatry!

Od kiedy Kraków stał się moim nowym miejscem zamieszkania, wiele razy myślałam o wadach i zaletach tego miasta:  jedno z najstarszych miast w Polsce vs 5,5 mln turystów w zeszłym roku. Ciekawa okolica (Jura Krakowsko-Częstochowska, Wieliczka, itp.) vs największe stężenie smogu w naszym kraju.

W związku z tym, że natura i góry są dla mnie imponujące i niesamowite w czasie każdej pory roku, to zawsze cieszę się na myśl o odpoczynku od miejskiego zgiełku na łonie przyrody.

turytsyka quechua

Fot 1. Martyna Czagan | Zimowa aura na szlaku

Ahoj przygodo! 

W chwili, gdy wszystkie portale informowały o 4 stopniu zagrożenia lawinowego, a Ty nie jesteś doświadczonym zimowym górskim turystą, w głowie pojawiają się setki wątpliwości czy na pewno pojechać w góry? Ciekawość świata wzięła jednak górę i mimo lekkich obaw na samym początku, zdecydowaliśmy się na wyjazd.

turystyka quechua

Fot 2. Martyna Czagan | Góry zimą są piękne, ale pamiętaj o zachowaniu ostrożności i bezpieczeństwie na szlaku

Wybraliśmy bezpieczny szlak „pod reglami”, gdzie oprócz możliwości wyciszenia się, mogliśmy podziwiać zaśnieżone szczyty górskie (pozwoliło mi to dodatkowo na robienie setek zdjęć :)).  Po oswojeniu się z zimowymi warunkami postanowiliśmy zdobyć Sarnią Skałę (1377 m.n.p.m.).  Gdy tylko odbiliśmy nieco od głównego szlaku, na naszej drodze pojawiało się coraz mniej turystów, aż w pewnym momencie zastanawialiśmy się ,czy to nadal są Tatry :). Niestety nie mieliśmy zbyt dużo czasu na zachwycanie się pięknością gór, ze względu na zbliżające się ciemne śniegowe chmury, dlatego w pospiechu niemal zjeżdżaliśmy do niższych partii.

Co zabrać ze sobą w góry?

Jadąc zimą w góry powinienieś pamiętać o trzech rzeczach: jakościowych butach, nakładkach antypoślizgowych i stuptutach trekkinowych.

     W czasie naszego wyjazdu mieliśmy również okazje testować buty zimowe SH520, nakładki antypoślizgowe SH 100 oraz stuptuty trekkingowe forclaz 50 (więcej na temat stuptutów wkrótce!).   

turystyka quechua

Fot 3. Martyna Czagan | Buty zimowe SH520 w terenie

Buty zimowe SH520 świetnie sprawdziły się w czasie kilkugodzinnej wędrówki po śniegu i z czystym sumieniem mogę polecić je każdemu, kto chciałby wyruszyć w nich na szlak zimą. Zarówno damska jak i męska wersja butów cechują się:

  • Wysokim podbiciem – dzięki czemu nie odczuliśmy bliskości podłoża, które w warunkach zimowych oznacza ziemię pokrytą śniegiem i lodem. Pozwoliło nam to na odbycie naszej wędrówki bez uczucia wychłodzonej stopy.
  • Zapewnieniem komfortu cieplnego – buty testowane były w czasie marszu przy temperaturze – 12 stopni Celsjusza. Dodatkowo, dzięki odpowiedniemu doborowi skarpet nie odczuwaliśmy  dyskomfortu związanego z ujemną temperaturą otoczenia.
turystyka quechua

Fot 4. Martyna Czagan | Dobrze dobrany sprzęt i odzież zapewnią nam komfort wędrówek 

  • Wodoodporność – jest warunkiem niemal koniecznym, przy dłuższym kontakcie ze śniegiem w warunkach zimowych. W czasie naszej kilkugodzinnej wędrówki nie mieliśmy problemów z przemakaniem butów, a nasze stopy pozostały suche.
  • Stabilizacja stopy – dzięki dwóm zaczepom umieszczonym przy samej góry cholewki, mogliśmy zasznurować buty maksymalnie wysoko, a tym samym wzmocnić oraz trzymanie stopy, zmniejszając prawdopodobieństwo ewentualnemu skręceniu kostki.
  • Przyczepność – dzięki technologii SNOWCONTACT nie musieliśmy martwić się o przyczepność w czasie kontaktu ze śniegiem. Buty jednak nie są przystosowane do chodzenia po lodzie, dlatego zawsze warto mieć przy sobie nakładki antypoślizgowe.
turystyka quechua

Fot 5. Martyna Czagan | Buty turystyczne SH520 sprawdzą się w trudnych warunkach górskich

Podsumowując, uważam, że buty zimowe SH520, są jednym z najlepszych modeli w kolekcji Quechua. Ze względu na dosyć twardą podeszwę umożliwiającą połączenie rakiet śnieżnych, a także wykorzystanie nakładek antypoślizgowych, możemy użytkować je zarówno w bardzo zaśnieżonym terenie, jak i na oblodzonych szlakach. Dodatkową cechą wyróżniająca ten produkt jest wysoka i sztywna cholewka, czyli z jednej strony, śnieg nie będzie wsypywał nam się do środka a z drugiej zabezpieczy nas przed ewentualnym skręceniem kostki, które na zaśnieżonych śliskich trasach jest bardzo łatwe. Zdecydowanie polecam ten model 

Nakładki antypoślizgowe SH 100 ułatwiają poruszanie się po oblodzonych powierzchniach.

  • Nakładki zostały wyprodukowane z miękkiej kauczukowej gumy, dzięki czemu nie musieliśmy martwić się o ich ewentualnie zerwanie.
  • Metalowe korki zdecydowanie poprawiły komfort chodzenia po oblodzonych miejscach, ale także ułatwiły podchodzenie w górę przy mocno zaśnieżonych szlakach.
  • Jedynym minusem funkcjonowania nakładek wydaje się odstawanie gumowej części w okolicy pięty, jednak nie przeszkadza to przy użytkowaniu, a przy większych ilościach śniegu jest to w ogóle nieodczuwalne.
turystyka quechua

Fot 6. Martyna Czagan | Nakładki antypoślizgowe poprawiją komfort chodzenia po śniegu

Nie od razu Kraków zbudowano

     Z pewnością na długo zapamiętam ten wyjazd, mimo iż nie był to żaden wyczyn na miarę zjazdów najsłynniejszego polskiego alpinisty,  który wbiega na Kasprowy Wierch niezależnie od warunków pogodowych. Dla mnie natomiast wyprawa ta wiązała się z początkiem kolejnej sportowej przygody, ponieważ poczułam, że rozbudziłam w sobie nową pasję i zamierzam kontynuować zdobywanie szczytów, nie tylko w letnich warunkach. W końcu jak mówi polskie przysłowie: „nie od razu Kraków zbudowano”.

Dodatkowo uważam, że wielkie rzeczy powstają z małych początków i chociaż następnego dnia w pracy usłyszałam, że przy całej mojej „WYPRAWIE” nawet nie przybliżyłam się do tych PRAWDZIWYCH Tatr, to przecież nie jest to ważne. Liczy się coś innego, a mianowicie to, żeby odważyć się i spróbować czegoś nowego, a reszta sama się potoczy i kto wie … może kiedyś zdobędę Mount Blanc :)?

turystyka quechua

Fot 7. Martyna Czagan | Polskie góry są magiczne, a przekonasz się o tym, jak tylko się w nich znajdziesz

Zresztą, spójrzcie sami na piękno polskich gór, aż od razu będziecie chcieli się tam znaleźć! 🙂

Martyna Czagan Decathlon Kraków Plaza
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Plaza w Krakowie – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu, ale również doradzę nieco w kwestii turystycznych wycieczek (odwiedziłam 19 krajów). Uwielbiam podróże wszelkiego rodzaju – samochodowe, rowerowe, piesze, górskie i inne! Możesz skontaktować się ze mną mailowo: martyna.czagan@decathlon.com Pozdrowienia z podróży!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Plaza w Krakowie – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu, ale również doradzę nieco w kwestii turystycznych wycieczek (odwiedziłam 19 krajów). Uwielbiam podróże wszelkiego rodzaju – samochodowe, rowerowe, piesze, górskie i inne! Możesz skontaktować się ze mną mailowo: martyna.czagan@decathlon.com Pozdrowienia z podróży!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu