WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Odzież z membraną - jak prać i impregnować?

10 wrzesień 2021

Odzież z membraną to doskonały wybór dla osób bardzo aktywnie spędzających czas. Nowoczesna technologia typu Gore-Tex (choć nie tylko ona) sprawia, że Twoja odzież jest wodoodporna, a jednocześnie zapewnia doskonałą wentylację i chroni Cię przed przepoceniem. W jaki sposób jednak dbać o taką odzież? I jak ją prać? Omawiamy najważniejsze zagadnienia!

Różne rodzaje odzieży z membraną

Myśląc o odzieży z membraną, możesz przede wszystkim kojarzyć jej zastosowanie w obuwiu trailowym czy trekkingowym. Za jej sprawą takie obuwie doskonale sprawdza się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i zapewnia użytkownikowi bardzo duży komfort podczas wędrówek czy biegów w terenie.

Membrany wykorzystywane są np. do produkcji kurtek woodoodpornych, spodni narciarskich, rękawiczek zimowych, jak i czapek. W praktyce możliwe jest więc skomponowanie całego zestawu odzieży pokrytej membraną. Należy jednak mieć świadomość, że dbanie o nią wymaga szczególnej uwagi.

para w odzieży narciarskiej

Odzież z membraną – jak prać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że obuwie z membraną co do zasady nie nadaje się do prania w pralce, a producenci zalecają ostrożne pranie ręczne takiego wyrobu. Do tego celu przeznaczone są specjalne środki chemiczne zapobiegające niszczeniu membrany. Do czyszczenia butów należy wykorzystać delikatną szmatkę, a szczeliny butów czyścić szczotką o miękkim włosiu.

Z kolei możliwe jest używanie pralki do prania pozostałej odzieży wierzchniej wykorzystującej membranę. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą na przedłużenie żywotności takiej odzieży i nie spowodują utraty jej właściwości. Pamiętaj: źle prana odzież z membraną może bezpowrotnie pozbawić ją unikalnych własności!

Nie korzystaj ze zwykłych środków piorących!

Zastanawiając się, jak pielęgnować odzież turystyczną z membraną, musisz całkowicie zapomnieć o wykorzystywaniu zwykłych środków do prania. Wykorzystanie tradycyjnych proszków czy płynów mogłoby uszkodzić membranę i spowodować duże szkody dla odzieży.

Z tego względu konieczne jest korzystanie z odpowiedniego środka piorącego do membran. Tego typu środek nie tylko bezpiecznie oczyszcza odzież membranową, ale również odświeża jej właściwości wodoodporne i zdolność do oddychania. Każdy środek dedykowany membranom powinien być odpowiednio oznaczony, zwracaj więc uwagę, czy opakowanie produktu posiada informacje o możliwości stosowania w membranach typu Gore-Tex.

grupa przyjaciół na wyprawie w góry

Pranie odzieży z membraną

Nasuwa się teraz kolejne pytanie, jakie zadaje sobie osoba, która posiada odzież z membraną. Jak prać takie ubrania? Jak zaprogramować pralkę? Na tym gruncie musisz szczególną uwagę zwrócić na… metki na danym egzemplarzy. Jeśli więc odruchowo obcinasz je i wyrzucasz do kosza, poważnie się nad tym zastanów: w przypadku prania odzieży z membraną powinieneś bardzo drobiazgowo stosować się do instrukcji producenta.

Typowym zaleceniem jest pranie ubrań membranowych w temperaturze 30 – 40 stopni Celsjusza. Standardem jest też pranie w sposób łagodny, z słabym wirowaniem. Poleca się, by tego rodzaju ubrania prać samodzielnie, bez towarzystwa innego rodzaju odzieży. Nie polecamy także przekładania jej „na lewą stronę”, by nie zniszczyć membrany. Ponadto warto pospinać wszelkie ruchome elementy na rzepy czy guziki.

Impregnacja odzieży – jak to robić?

Zastanawiając się, jak pielęgnować odzież turystyczną, musisz także uświadomić sobie konieczność jej impregnacji – czyli zabezpieczenia przed wodą i wilgocią. Co do zasady, taka warstwa nakładana jest na fabrycznie, jednak po dłuższym użytkowaniu odzieży należy ją nałożyć ponownie.

Obecnie najpowszechniejszym i najbardziej skutecznym sposobem impregnacji odzieży membranowej jest jej wypranie w dedykowanym impregnacie. Obowiązują tu takie same zasady, jak podczas prania. Zastosowanie środka impregnującego poprawi hydrofobowość i przywróci ubraniom ich pierwotne właściwości. W przypadku okazjonalnie użytkowanej odzieży, impregnację powinieneś przeprowadzić przynajmniej raz do roku.

Dbaj o odzież membranową!

Właściwie dbając o odzież z membraną wydłużasz jej żywotność i dłużej podtrzymasz jej właściwości. Dzięki praniu i impregnacji ubrania będą nie tylko wodoodporne, ale też zapewnią Ci odpowiednią wentylację. W celach właściwej ochrony stosuj sprawdzone środki dostępne w sklepie Decathlon.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski
NARCIARSTWO

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu