WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Okulary na lato? Nie. Dlaczego warto nosić okulary przez cały rok?

17 czerwiec 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Słońce jest wyznacznikiem pięknej pogody i ciepłych letnich dni. Każdy z nas ma świadomość istnienia promieniowania UV i jego szkodliwego działania na naszą skórę, przez co korzystamy z różnego rodzaju kremów, aby ją zabezpieczyć. Dlaczego w takim razie tak słabo dbamy o nasze oczy?

Tak samo jak nasza skóra są poddatne na poparzenia, zaś łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie to tylko jedne z pierwszych objawów. Wielokrotne narażanie naszych oczu na poparzenia ma bezpośrednie przełożenie na różnego typu choroby w przyszłości. Dobrze dobrane okulary chronią nas nie tylko przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale również przed innymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak: kurz, wiatr czy śnieg.  Tak! Ponieważ okulary powinniśmy nosić przez cały rok, a nie tylko latem 🙂

Kategorie szkieł – dlaczego nie można prowadzić samochodu w kategorii 4?

Wyróżniamy 5 kategorii szkieł. Informują nas o ilości promieni słonecznych jakie przedostają się przez soczewki. Wyróżniamy następujące kategorie: kat. 0 (80-100% – przepuszczania światła), kat. 1 (43-80%), kat. 2 (18-43%), kat. 3 (8-18%) oraz kat. 4 (3-8%). Przeważnie odpowiadają im następujące kolory szkieł: przezroczyste, żółte, różowe, brązowe/czarne, czarne. W słoneczne dni wybieramy kategorię 3 i jest ona dla nas wystarczająca. Osoby poszukujące okularów do samochodu nie mogą wybierać szkieł w kategorii 4. Są one na tyle ciemne, że możemy nie zauważyć hamującego przed nami pojazdu lub czerwonego światła na drodze i spowodować wypadek. Tego typu okulary polecane są w wysokie góry, narciarzom lub osobom uprawiającym sporty wodne.

Fot 1. Materiał własny | Okulary mają 5 kategorii szkieł. Przeważnie odpowiadają im następujące kolory szkieł: przezroczyste, żółte, różowe, brązowe/czarne, czarne

Czy warto kupić okulary z polaryzacją?

Każdy kto korzyta z tego typu okularów nie wyobraża sobie powrotu do zwykłych soczewek. Polaryzacja przede wszystkim odpowiada ze redukcję odblasków, wynikającą z rozproszonego światła. Dzięki temu obraz, który dociera do naszego oka jest bardziej żywy (kolory są bardziej nasycone), nie mrużymy oczu, czujemy się pewniej za kierownicą – zastosowanie tego rodzaju soczewek niweluje efekt „oślepienia”, powstały na wskutek odbijania promieni od mokrego asfaltu, masek samochodów czy tafli wody. Są to okulary dla każdego i sprawdzają się również w pochmurne dni.

Fot 2. Materiał własny | Polaryzacja przede wszystkim odpowiada ze redukcję odblasków, wynikającą z rozproszonego światła

Jakie zastosowanie mają okulary fotochromowe?

Bardzo często są wybierane przez osoby jeżdżące na rowerze lub uprawiających turystykę. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy niezależni od warunków pogodowych i nie musimy zabierać ze sobą pakietu wymiennych szkieł. Posiadają one zdolność przyciemniania i rozjaśniania w zależności od natężenia promieniowania ultrafioletowego. Nie są one polecane do prowadzenia samochodu, ponieważ część szyb posiada filtry pochłaniające UV, co bezpośrednio wpływa na stopień przyciemnienia. W soczewkach znajdują się jony srebra, co umożliwia zachodzenie rekacji w obie strony. Szybkość przyciemnienia zależy od intensywności promieniowania oraz temperatury: szybciej rekacja ta zajdzie w zimowy, słoneczny dzień (śnieg potęguje odbicie światła) niż w upalny.

Fot 3. Materiał własny | Okulary fotochromowe – bardzo często wybierają je kolarze lub osoby chodżace po górach

Dlaczego warto kupić okulary?

Wszystkie okulary dostępne w Decathlon chronią w 100% przed promieniowaniem UV niezależnie od kategorii jaką wybierzemy. Materiał zastosowany w szkłach to poliwęglan, ponieważ jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym jest materiałem bardzo lekkim. Decathlon w swojej ofercie posiada okulary do różnych sportów: jazdy na rowerze, biegania, sportów wodnych, turystyki górskiej oraz dla dzieci. Podział przez sporty gwarantuje dopasowanie produktu do potrzeb.

Modele okularów do jazdy na rowerze czy biegania są przede wszystkim lekkie, dobrze się trzymają i posiadają systemy wentylacji. Na noskach oraz zausznikach przeważnie stosowane są wstawki antypoślizgowe, aby okulary nie zsuwały się podczas aktywności. Modele przeznaczone do sportów wodnych charakteryzują się pneumatycznymi oprawkami, dzięki czemu nie utoną. Wszystkie posiadają również szkła polaryzacyjne. Największą grupę stanowią okulary do uprawiania turystyki oraz narciarstwa, w tym dla dzieci. Znajdziemy tutaj modele z polaryzacją, fotochrmowe, a osoby poszukające najwyżej ochrony również szkła z kategorią 4.

Autor: Justyna Tomaszczyk

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu