WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Outdoor w czasach epidemii. Część 3: Zwiedzamy świat!

23 kwiecień 2020
#PORADY

Z jednej strony Ty: siedzisz sobie komfortowo przed monitorem komputera na wygodnej kanapie. W rękach trzymasz tykwę z naparem z ostrokrzewu paragwajskiego i myślami przenosisz się na odległe lądy. Spokojna przestrzeń, która Cię otacza wzmacnia Twoje poczucie bezpieczeństwa i nagle odkrywasz, że nic więcej w tym momencie nie jest Ci potrzebne.


No…. Może poza jednym … Jedyny fragment Twojego umysłu, który cierpi najbardziej to zew przygody, dlaczego? Bo na ekranie oglądasz spokojne życie zwierząt w parku zoologicznym znajdującym się w jednym z państw w Afryce. Widzisz gdy żyrafy, słonie, strusie przychodzą do wodopoju, by się napić, a Ty możesz wtedy obserwować ich każdy ruch, sposób w się zachowują i to jak dbają o swoje młode. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że to wszystko nie jest wyreżyserowane, ani wystylizowane, ale jest to prawdziwa natura, która za pośrednictwem kamery i internetu może zagościć w Twoim domu.

Fot 1. Materiał własny

Zapewniam, że po godzinie takiego seansu masz ochotę spakować się i wyruszyć w podróż. Niestety z tym jeszcze musimy zaczekać, ale możemy już teraz zrobić coś innego: zaplanować nasze wakacje marzeń, wybrać miejsce w które chcielibyśmy się udać oraz przygotować listę rzeczy wartych zobaczenia (i podzielić się nią w komentarzach). Póki co zapraszam do inspiracji i przeniesienia się w odległe regiony Afryki, Azji, Ameryki Południowej i Północnej, Europy i Australii.

 W trzecim odcinku „outdoor w czasach epidemii” przygotowałam dla Was subiektywną listę miejsc, (oczywiście tych przestrzeni jest znacznie więcej) gdzie za pośrednictwem kamery online możemy śledzić naturalne zachowanie zwierząt, ryb, roślin i na chwile zapomnieć o trudnym okresie w którym przyszło nam żyć.

Afryka:

1.Botswana  – Park Narodowy Chobe – jeden z największych rezerwatów dzikiej przyrody na świecie, a słynie z największej ilości słoni na kontynencie afrykańskim.

2. KeniaCentrum badań nad dziką przyrodą Mpala – znajduje się w środkowej Kenii – prywatny ośrodek badań nad dziką naturą.

3. Kenia Park Narodowy Tsavo – Pierwszy park Narodowy Kenii, a zarazem największy park tego kraju  zajmujący obszar blisko 23000 m2 .

4. RPAPark Narodowy Krugera –  Park zajmujący obszar dwóch milionów hektarów – można w nim znaleźć przedstawicieli całej tzw. „Wielkiej Piątki Afryki”

5. Tanzania Kilimandżaro – widok na najwyższą górę Afryki.

6. Zambia – Park Narodowy Dolnej Zambezi – park rozciąga się wzdłuż rzeki Zambezi, która rozgranicza Zambię i Zimbabwe.

 

Azja:

7. Chiny Chengdu – Rezerwat Pandy Wielkiej możliwość podglądania  rozkosznie wylegującej się pandy na gałęziach drzew. 

8. Chiny – Huanglong –dolina w regionie Siczuan wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na sadzawki, wodospady i gorące źródła. Zbiorniki te tworzą niepowtarzalny widok, w którym kolory mieszają się ze sobą jak w mozaice.

9. ChinyWielki Mur Chiński – jeden z siedmiu nowych cudów świata – system obronny o długości rozciągającej się aż do 2400 km

 10. IndieArignar Anna park zoologiczny – możliwość podglądania m.in. hipopotamów, lwów, słoni, białych tygrysów, tygrysów bengalskich, niedźwiedzi … itp.

11. JordaniaPetra – Jeden z siedmiu nowych cudów świata oraz listę światowego dziedzictwa UNESCO, słynie z wielu budowli które zostały wykute w skałach.

Australia:

12. Australia Lone Pine Koala Sanctuary – największy na świecie rezerwat koali, który obejmują zoo z australijskimi gatunkami zwierząt

13. Australia Rezerwat przyrody w Australii – zoo Victoria w Melbourne umożliwia oglądanie życia pingwinów, żyraf, zebr itp.

14. Australia Taronga zoo w Sydney – widok z kamerki pozwalający na obserwację tygrysów, słoni, surykatek, fok itd.

15. Nowa ZelandiaPukekura /Taiaroa Head  – możliwość podpatrywania życia Albatrosa Królewskiego

Europa:

16. AustriaGroßglockner – najwyższy szczyt Austrii (3798 m. n.p.m.) będący częścią Alp Centralnych

17. Estonia Zoo w Tallinie – kamera umieszczona w estońskim zoo pozwalająca na obserwację życia niedźwiedzi polarnych, słoni, lampartów śnieżnych itp.

18. Finlandia –  Park Narodowy Oulanka – Kiutaköngäs rapids – park narodowy położony we wschodniej części Finlandii przy granicy z Rosją

19. FrancjaMont Blanc – widok na najwyższy szczyt Europy (4808 m.) w masywie Alp

20. Irlandia Zoo w Dublinie  – okazja do podpatrzenia codziennego życia żyraf, nosorożców, pingwinów oraz stado słoni azjatyckich

21. Islandia Live from Iceland  – widok na najbardziej niesamowite naturalne dziedzictwo przyrodnicze Islandii.

22.   Norwegia – Lofoty – Henningsvær  – Widok na małą wioskę rybacką w Norwegii, gdzie istnie możliwość podziwiania zorzy polarnej na żywo

23. PolskaBiałowieski Park Narodowy – szansa do obserwacji żubrów znajdujące się w podlaskim parku narodowym

24.   Rumunia – Bear Watching Transylvania – kamera zamontowana w jednym z rumuńskich lasów, gdzie można podpatrzeć niedźwiedzie w swoim naturalnym środowisku

25.   Słowacja Tatry wysokie – Widok na Tatry Wysokie od słowackiej strony -w tym główne szczyty takie jak: Łomnica, Stary Smokowiec, Szczyrbskie Jezioro

Ameryka Południowa:

26. Brazylia:  Atlantic Rainforest – możliwość podglądania życia ptaków znajdujących się w części Lasu Atlantyckiego i wybrzeża Paraná. W tym specyficznym obszarze istnieje ok. 340 gatunków ptaków.

27.   Chile – Patagonia – Widok na Park Narodowy Torres del Paine oraz rzekę Serrano

28. EkwadorWyspy Galápagos – kamera umożliwia śledzenie żółwi słoniowych – jednego z największych gatunków żółwi na świecie

29.   Peru – Tarapoto – widok na część amazońskiego lasu deszczowego (zajmującego łącznie 5,5 mln km2) i przepływającą przez niego rzekę Huallaga

Ameryka północna:

30.   Kanada – Park Narodowy Wapusk – Park znajdujący się północno – wschodniej części Kanady, będący domem dla jednej z największej ilości niedźwiedzi polarnych na świecie.

31.   Stany Zjednoczone –  Ocean Spokojny – Kalifornia –  kamera umieszczona w oceanie, pozwalająca śledzić życie wodnych zwierząt  

32.   Stany Zjednoczone –  Zoo w Houston – możliwość podpatrywania życia flamingów, słoni, goryli, nosorożców itp.

33.   Stany Zjednoczone – Ocean Atlantycki – Północna Karolina – kamera umieszczona w oceanie atlantyckim, pozwalająca na obserwację życia rekinów

Stany ZjednoczoneKalifornia – Monterey Bay Aquarium –  oceanarium,  który otrzworzy przed nami tajemniczy podwodny świat zwierząt

35.   Stany Zjednoczone – Zoo w San Diego – okazja do śledzenia życia żyraf, pand, pingwinów, słoni, kondorów, małp itp.

36.   Stany Zjednoczone – The Minnesota – Międzynarodowe Centrum Wilków – centrum badawcze prowadzone przez zespół biologów, którzy zajmują się badaniami związanymi z  temat szarych wilków.

Martyna Czagan Decathlon Kraków Plaza
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Plaza w Krakowie – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu, ale również doradzę nieco w kwestii turystycznych wycieczek (odwiedziłam 19 krajów). Uwielbiam podróże wszelkiego rodzaju – samochodowe, rowerowe, piesze, górskie i inne! Możesz skontaktować się ze mną mailowo: martyna.czagan@decathlon.com Pozdrowienia z podróży!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Plaza w Krakowie – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu, ale również doradzę nieco w kwestii turystycznych wycieczek (odwiedziłam 19 krajów). Uwielbiam podróże wszelkiego rodzaju – samochodowe, rowerowe, piesze, górskie i inne! Możesz skontaktować się ze mną mailowo: martyna.czagan@decathlon.com Pozdrowienia z podróży!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Jakie spodnie w góry zimą?

Jakie spodnie w góry zimą?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu