WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Plecak turystyczny - jak wybrać dobry plecak trekkingowy w góry?

19 sierpień 2020
#PORADY

Przeznaczenie, pojemność i waga. To trzy podstawowe elementy, na które zwracamy uwagę, wybierając plecak trekkingowy. Jednak jeśli chcemy mieć najlepszy plecak turystyczny, najmocniej dopasowany do naszych potrzeb, to sprawa się nieco komplikuje. Sprawdź, na co zwracać uwagę, aby kupić idealny plecak turystyczny – mały albo duży. Dzięki tej wiedzy twoja wyprawa w góry stanie się łatwiejsza!


Jak wybrać dobry plecak turystyczny?

Najpierw należy zadać pytanie, po co nam plecak turystyczny. Czy planujemy krótki, jednodniowe trasy? Albo chcemy mieć w plecaku wszystko, co pozwoli nam przeżyć kilka dni bez kontaktu z cywilizacją? Plecaki turystyczne od 10 do 90 litrów to standardowe wielkości na rynku, choć na szlaku najczęściej zobaczymy plecaki o pojemności 20-30 litrów. Większe pojemności zarezerwowane są dla osób, które planują spędzić w górach kilka dni albo które pokonują długie trasy jednym ciągiem. Przykładem jest trasa przez Główny Szlak Beskidzki, czyli szlak o długości ponad 500 km. Na tej trasie królują plecaki 50-cio i 60-cio litrowe oraz większe.

Dobry plecak turystyczny posiada pas biodrowy odciążający plecy oraz liczne kieszenie i kieszonki. Powinien mieć standardową regulację szelek oraz dodatkową regulację na ramionach, która podobnie jak pas biodrowy zwiększa naszą stabilność i odciążą mocno obciążony kręgosłup. Niestety nie ma plecaka, który pozwoliłby całkowicie uniknąć zapocenia pleców. Szukajmy jednak modeli, które mają systemy wentylacji – ich nazwy są przeróżne, ważne, aby plecak choć trochę pozwalał oddychać plecom.

Producenci oferują modele plecaków trekkingowych dla kobiet. Są one specjalnie wyprofilowane i dostosowane do kobiecej sylwetki, dzięki czemu zwiększa się komfort wędrowania. Popularnym modelem wśród kobiet jest m.in. plecak turystyczny Forclaz 60 Easyfit.

Czym wyróżniają się najlepsze plecaki turystyczne?

Wytrzymałością na uszkodzenia, wodoodpornością oraz jakością wykonania. Dobry plecak trekkingowy nie będzie się rozciągał ani się nie rozerwie przy dużym ciężarze. Będzie posiadał dobry system wentylacji pleców oraz skutecznie odciążał kręgosłup szerokim pasem biodrowym i całym systemem nośnym. Im większy i cięższy plecak, tym szerszy pas biodrowy powinien mieć. Dodatkowo na pasie mogą zostać zamontowane kieszenie na drobne przedmioty, tak jak klucze i telefon. Ważne, aby plecak był lekki. 

Na długie wyprawy można wziąć plecak ważący do 3 kg, jeśli posiada dobry system nośny. Małe plecaki, czyli 10-20 litrów, nie powinny przekraczać wagi 1 kg. Plecak trekkingowy powinien mieć klapę, która szczelnie okrywa górę oraz komin (przedłużenie komory), który łatwo skompresować. Koniecznie powinien być nieprzemakalny i mieć w zestawie osłonę membranową.

Każdy ranking plecaków trekkingowych uwzględnia te elementy. Zazwyczaj im lepszej jakości plecak, tym wyższa cena. Pamiętajmy, że jest to wydatek na lata, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Dzięki temu zastanawiając się, co zabrać w góry, nie będziemy się jednocześnie martwić, czy nasz plecak wytrzyma całe to obciążenie i trudne warunki.

Jak dopasować plecak w góry do swojej sylwetki?

Należy obciążyć plecak wagą ok. 5-10 kg. Możemy włożyć do niego butelki z wodą. Następnia zakładamy plecak na plecy, a potem zapinamy i zaciskamy maksymalnie (w granicy komfortu) pas biodrowy. Następnie regulujemy długość szelek oraz regulujemy górne paski na szelkach (jeśli są w danym modelu plecaka).

Prawidłowa regulacja powinna sprawić, że plecak ustawi się pionowo i zostanie przyciągnięty do ramion. Ciężar należy czuć jednak na biodrach, nie na piersiach. Na koniec zapinamy pas piersiowy i ściągamy go w granicach komfortu. U kobiet należy go zapiąć nad piersiami. Całą procedurę można przeprowadzić w sklepie podczas przymierzania plecaka, obciążając plecak specjalnymi obciążnikami albo jakimkolwiek towarem. W ten sposób będziemy pewni, że chcemy kupić najlepszy dla nas plecak trekkingowy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu