WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Tatry - trasy w Tatrach. Które wybrać?

02 kwiecień 2020
#PORADY

Tatry to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Polski, a takie szczyty jak Kasprowy Wierch czy pasmo Tatr Zachodnich naprawdę zapierają dech w piersiach. Które trasy wybrać? Który szlak jest łatwiejszy do podchodzenia, a który do zejścia? Czy kolor szlaku oznacza jego trudność?


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając się do Tatrzańskiego Parku Narodowego podczas wakacji, chcemy zobaczyć możliwie jak najwięcej i wykorzystać każdy słoneczny dzień. To jest to, na czym najbardziej nam zależy. Aby z powodzeniem zrealizować swój plan pamiętajmy o kilku bardzo ważnych i obowiązkowych zasadach bezpieczeństwa w górach. Zwracajmy uwagę na pogodę i starajmy się na bieżąco śledzić lokalne informacje. Zadbajmy o odpowiednie obuwie oraz odzież. Część szlaków jest lepsza na podchodzenie, na przykład ze względu na kamieniste ścieżki i duże stopnie, co nie będzie już komfortowe przy zejściu, ponieważ zdecydowanie trudniej jest nam utrzymać równowagę na nierównym podłożu zwłaszcza po kilkugodzinnym podejściu na szczyt. Dlatego jeszcze raz przypominamy, odpowiednie przygotowanie to absolutna podstawa.

Kolejką czy pieszo?

Charakterystyczna racica Świnicy widziana z Kasprowego Wierchu

Jedną z ulubionych tras turystów, jest trasa na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m), do którego możemy dojść m.in. od strony Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Piękne i dosyć lekkie podejście. Z Kasprowego Wierchu możemy podziwiać majestatyczną Świnicę (2301 m n.p.m.). Aby urozmaicić swoją wycieczkę, warto w dalszej części skierować się w stronę Czerwonych Wierchów – granią, prowadzącą bezpośrednio do Kopy Kondrackiej i przejść do Schroniska PTTK przy Hali Kondratowej wybierając trasę zieloną przy Przełęczy pod Kopą Kondracką. Z grani mamy możliwość zobaczenia panoramy Słowackiej części Tatr.

Fot 1. Magdalena Zych | Widok na słowacki Krywań

Tutaj właśnie pragniemy zaznaczyć, iż wybór trasy ma ogromne znaczenie. Przy wycieczkach ok. 7-godzinnych jak w naszym przypadku, zmęczenie nóg daje się we znaki zwłaszcza przy zejściu. Mocno w tym czasie pracuje nam mięsień czworogłowy uda. Dlatego na tę część wybieramy zejście przy Przełęczy. Oprócz niewielkiego odcinka, pokrytego kamienistymi stopniami, dalsza część ścieżki jest prosta, a co najważniejsze w miarę równa, pozwala odetchnąć naszym nogom i skupić się na podziwianiu widocznego stamtąd np. Giewontu (1894 m n.p.m). Kasprowy Wierch jest często odwiedzanym miejscem, lecz nie zrażajmy się – opisana tu trasa powrotna to prawdziwy skarb.

Fot 2. Magdalena Zych | Giewont tuż przed zachodem słońca

Poza utartym szlakiem

A teraz kilka słów o miejscach mniej uczęszczanych przez turystów. Uwierzcie, że potrafią zaskoczyć niebywałymi widokami i roślinnością. Do takich między innymi należą Kończysty Wierch (2002 m n.p.m), czy Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m). To, co tworzy je najbardziej unikalnymi, to głębinowe skały magmowe oraz metamorficzne.

Dostrzec tam można z daleka kilka lśniących, białych kwarców. Wspomniany Starorobociański Wierch (2176 m n.p.m), jest najwyższym szczytem w tej części Tatr. W tym miejscu swoje ukojenie znajdą miłośnicy nieco niższych i łagodniejszych wzniesień. Warto się wybrać w tamte strony rozpoczynając trasę od Polany Chochołowskiej, dalej przechodząc przez Trzydniowiański Wierch (1765 m n.p.m), następnie Kończysty Wierch (2002 m n.p.m) aż do Starorobociańskiego Wierchu. Tym, co najbardziej urzeka, to niesamowita przestrzeń, która ujawnia się już na początku trasy. Daje to możliwość zwrócenia uwagi na niebywałą roślinność jaka występuje w tych zakątkach Tatr. Jest bogatsza i bardziej zróżnicowana niż roślinność Tatr Wysokich. To jedyne miejsce w Polsce, w którym można zobaczyć m.in głodek kutnerowaty, irgę czy skalnicę zwisłą.

Znaczenie kolorów

Fot 3. Magdalena Zych | Drogowskaz na Świnickiej Przełęczy

Na szczyty często prowadzi kilka szlaków. Który wybrać? Zacznijmy od tego, że kolory na szlakach pieszych nie oznaczają trudności, tak jak to jest na trasach narciarskich. Trasa czerwona to główny szlak, najciekawszy pod kątem krajobrazów i przyrody. Niebieski to trasa dalekobieżna, która łączy szczyty w dłuższą trasę. Trasa o kolorze zielonym, to z kolei droga prowadząca do charakterystycznych miejsc w regionie. Kolorem żółtym oznaczone są szlaki łącznikowe, natomiast szlaki czarne to krótkie drogi dojściowe.

Zatem wybierając się w Tatry czy inne Polskie pasma górskie pamiętajmy o specyfice gór i tras, starajmy się być na bieżąco z informacjami i dostosowujmy plan do panujących warunków oraz swoich możliwości. Odpowiednie przygotowanie odzieży i plan wycieczki to podstawa, aby w pełni móc cieszyć się urokami jakie dostarczają nam góry.

Autor: Vege Camp

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Jakie spodnie w góry zimą?

Jakie spodnie w góry zimą?
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu