kobieta i mężczyzna z plecakami turystycznymi na plecach  trzymający kijki trekkingowe stojąc w górach

Jakie kije trekkingowe wybrać? Sprawdź, jak dobrać kijki w góry!

Kije trekkingowe sprawdzą się w nordic walkingu i górskich wędrówkach. Sprawdź, jak dobrać kijki trekkingowe i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Kijki to nie tylko sprzęt do nordic walkingu. To świetne narzędzie, które ułatwia górską wędrówkę, odciążając plecy i kolana oraz zwiększając bezpieczeństwo nawet na trudnych terenach. Jakie kijki do trekkingu górskiego powinniśmy dobrać, aby korzystać z nich wygodnie i bezpiecznie?

Trekking górski z kijkami – korzyści

Niejeden miłośnik górskich wędrówek z pewnością wie, z czym wiąże się wielogodzinny marsz po często trudnym i stromym podłożu. Pomimo wielu uroków gór, mają one także nieco ciemniejszą stronę – są często dosyć wymagające dla wędrowców, zwłaszcza tych z dużą ilością ekwipunku na plecach.

Kije trekkingowe to podstawa wyposażenia na wyprawę po górskich szlakach, która może okazać się świetnym rozwiązaniem i dużą pomocą na szlaku. Pomogą odciążyć stawy, kręgosłup i kolana podczas trudnych podejść, zwiększają stabilizację całego ciała (zwłaszcza podczas schodzenia), pomagają uniknąć upadków na błotnistych szlakach. Dzięki systemowi amortyzacji niwelują negatywny wpływ wstrząsów. Na długich trasach są wprost nieocenione.

Podczas dźwigania ciężkiego plecaka dzięki swojej lekkości znacznie zmniejszają trud wędrówki oraz późniejsze zakwasy. Górski teren jest trudny, więc warto maksymalnie zwiększać swoje bezpieczeństwo – dobre buty trekkingowe to podstawa, a kijki mogą jeszcze bardziej wspomóc nas w pokonywaniu trudów szlaku. Co więcej, mogą wpłynąć również na tempo marszu i dobrą koordynację ruchów i zwiększoną stabilność – łatwiej jest je zachować, gdy mamy możliwość podparcia się na dobrych kijach trekkingowych.

kobieta z czołówką na głowie wędrująca po górach trzymając kijki trekkingowe w rękach

Jakie kijki trekkingowe w góry – dwu-, trzy- czy czterosegmentowe?

W zależności od przeznaczenia kijków oraz klasy produktu producenci oferują modele dwusegmentowe, trzysegmentowe i czterosegmentowe. W praktyce oznacza to, na ile części możemy złożyć kijek, aby schować go do plecaka.

W góry warto wybierać kijki dwusegmentowe. Po złożeniu będą miały długość ok. 60 cm. Ten model jest najsztywniejszy, a jego rurki mają zwiększoną trwałość, co w górach jest nieocenione. Ważne są też końcówki kijków, które mają bezpośredni kontakt z ziemią. Wędrując po górach, będziemy uderzać nimi o skały albo grzęznąć w błocie. Dlatego też końcówki muszą przetrwać najtrudniejsze warunki. Warto poszukać kijków z końcówkami widiowymi. Rozwiązaniem mogą być także wymienne końcówki.

System blokowania kijków do chodzenia to także istotna cecha tego sprzętu. Wyróżniamy zewnętrzny system blokowania oraz system wewnętrzny lub zewnętrzny. Pierwszy sprawdzi się lepiej w ciepłych porach roku, drugi – w tych chłodniejszych.

Jak dobrać kijki trekkingowe? Wzrost a długość kijków

Jak dobrać kije trekkingowe, jeśli wiemy już, ile mają mieć segmentów? Teraz musisz dopasować długość kijów, do swojego wzrostu i proporcji. Obecnie można kupić kijki teleskopowe – to modele z regulacją długości, więc jeśli nie trafimy idealnie, możemy je odpowiednio wyregulować.

Istnieje kilka metod doboru kijków trekkingowych. Jeden z nich to dokładne wyliczenie, polegające na pomnożeniu wzrostu użytkownika przez 0,66. Daje to całkiem trafne wyniki i rzeczywiście pozwala się zorientować, ile centymetrów muszą mieć nasze kijki. Drugi sposób to sprawdzenie, czy przy zgiętym łokciu (kąt prosty) możemy pewnie i bez problemu chwycić rączkę, która powinna znajdować się powyżej linii łokieć – nadgarstek.

Pamiętajmy, że każdy kijek będzie regulowany, skracany i wydłużany na trasie w zależności od terenu. Należy wziąć to pod uwagę podczas wybierania rozmiaru. Podczas podejść, trzeba będzie je skrócić, a podczas zejść analogicznie wydłużyć.

kobieta i mężczyzna odzieży turystycznej wędrujący po górach z kijkami trekkingowymi

Jakie kije trekkingowe wybrać – inne istotne aspekty wyboru

Gdy chcesz wybrać kije w góry do trekkingu, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów ich budowy, które są kluczowymi elementami podczas wyboru. Te elementy to regulacja, uchwyt, końcówki oraz pasek. 

Regulacja – podstawa doboru kijów trekkingowych składanych

Regulacja pozwala nam rozkładać i składać kijki w zależności od potrzeb. Może zagwarantować mniejszy rozmiar kijów po złożeniu, większy w zależności od ukształtowania terenu. Do wyboru mamy 3 podstawowe rodzaje regulacji, które mają swoje mocne i słabe strony.

– Regulacja typu push-pin – niezawodna, prosta w użyciu, niestety nie daje pełnej możliwości dostosowania długości do potrzeb – regulacja co 2-3cm. Zimą zmiana rozmiaru kijków może sprawiać kłopoty.

– Regulacja „skręcana” – pozwala precyzyjnie dobrać długość kijków. To konstrukcja prosta w użyciu, jednak częstym błędem jest zbyt słabe dokręcenie kijków, wskutek czego potrafią ulec skróceniu podczas użytkowania. Ponadto, aby je dobrze dokręcić, trzeba zdjąć rękawiczki.

– Regulacja zewnętrzna – daje możliwość dokładnej regulacji, jej zaletą jest łatwość użycia i niezawodność.

osoby wędrujące po górach  z plecakami turystycznymi na plecach trzymając za rękojeść kijki trekkingowe

Jakie uchwyty wybrać?

Podczas wyboru rękojeści w kijkach trekkingowych do chodzenia po górach należy zwrócić uwagę na chwyt, kształt i materiał, z jakiego jest wykonana.

Kształt:

– prosty – występuje w najbardziej podstawowych modelach, nie jest najlepszym rozwiązaniem podczas trekkingu (dużo lepiej poradzi sobie podczas nordic walking), jego zaletą jest niska cena;
– wyprofilowany – dostosowany do kształtu dłoni, poprawia komfort użytkowania.

Materiał:

– pianka – w zależności od gęstości ma różną miękkość i wytrzymałość, im bardziej miękka, tym szybciej będzie się wycierała;
– korek – twardy i trwały, lecz droższy niż pianka;
– guma – gumowe uchwyty zapewniają stabilność chwytu – ręka nie ślizga się po ich powierzchni.

Groty i pasek – rodzaje

Jakie końcówki kijów trekkingowych będą najlepsze? Istnieją dwa rodzaje końcówek, na które warto zwrócić uwagę:

– stalowa – tańsza, szybko się wyciera;
– węglik wolframu – droższy, lecz dużo bardziej wytrzymały.

A jak powinien wyglądać pasek w kijach do trekkingu? W końcu to on (prawidłowo użytkowany) przenosi obciążenia na kijek – w zależności od materiału wykonania wpływa na komfort użytkowania:

– sznurek – kije wyposażone w ten rodzaj paska nie nadają się zbytnio do użytku;
– pasek syntetyczny – bardziej sztywny i szorstki, ale stosunkowo tani;
– pasek podszyty neoprenem – bardziej miękki i komfortowy, kosztuje nieco więcej.

W trakcie wyboru kijków należy zwrócić również uwagę na tworzywo, z którego są wykonane. Najczęściej stosuje się aluminium, które jest lekkie (posiada różne rodzaje twardości, co wpływa na jego wytrzymałość). Dobre kijki mają w sobie wysoką domieszkę włókna węglowego, które zwiększa wytrzymałość sprzętu i zapewnia dobrą amortyzację, czyli pochłanianie drgań podczas chodzenia. Samo aluminium jest lekkim materiałem, dlatego aluminiowe kijki trekkingowe nie ważą wiele. To ważne, ponieważ na tak zwanych lekkich momentach trasy można je przytroczyć do plecaka turystycznego i nie czuć ich ciężaru.

Bezpieczeństwo i komfort podczas wędrówki to aspekty, o które bezwzględnie trzeba zadbać. By trekking w górach wiązał się jedynie z przyjemnymi przeżyciami, warto zaopatrzyć się w dobrze dobrane, wytrzymałe kijki do chodzenia po górach. Dzięki nim możesz poznać nowy wymiar i jakość górskich wędrówek.

Przeczytaj także:

Jakie buty w góry na lato? Co muszą mieć dobre buty trekkingowe?

Jakie buty w góry na lato? Co muszą mieć dobre buty trekkingowe?

Jakie buty trekkingowe na lato? Wysokie czy niskie? Buty w góry powinny oddychać i być lekkie, by zapewnić komfort. Co sprawdzić wybierając buty trekk

kobieta i mężczyzna w odzieży trekkingowej z kijkami w rękach wędrują po górach

Czym jest trekking? Hiking i trekking

Czym są hiking i trekking górski, które często są używane zamiennie? Jak uprawiać trekking w trudnych warunkach terenowych? Zapraszamy do lektury.

mężczyzna i kobieta wędrujący po górach w odzieży trekkingowej z kijami trekkingowymi i plecakami na plecach

Trekking na Kilimandżaro - jak wejść na dach Afryki?

Marzysz o trekkingu na Kilimandżaro? Interesuje Cię wyjazd do Tanzanii na najwyższy szczyt Afryki? Przeczytaj o przygotowaniach do wyprawy w poradniku

ludzie uprawiający trekking górski w odzieży trekkingowej

Czym jest trekking górski i gdzie można go uprawiać?

Sprawdź, czym jest trekking górski i czym różni się od hikingu i wspinaczki. Dowiedz się, gdzie warto wybrać się na wyprawę trekkingową. Zapraszamy!