WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Test spodni trekkingowych Trek 900 Forclaz

11 czerwiec 2019
#SPRZĘT

W chłodne, wietrzne i deszczowe dni potrzebujemy w górach przede wszystkim komfortu termicznego. Ma być sucho i ciepło. Najczęściej myślimy wtedy o kurtce przeciwdeszczowej, a zapominamy o spodniach. Właśnie na takie warunki zostały przygotowane spodnie Trek 900 Forclaz.

Będąc świeżo po testach modelu Trek 500, który pod względem lekkości i komfortu sprawił mi wielką frajdę, z przyjemnością założyłem wyższy model i udałem się na kilka pieszych wędrówek. Tradycyjnie areną testów stały się Bieszczady, Beskid Niski i Wyspowy.

Fot 1. Bartosz Konopka | Kolejne testy czas zacząć!

Od razu moją uwagę zwróciła ogromna wygoda i dopasowanie. Spodnie wykonane są z rozciągliwego materiału i idealnie dopasowują się do ciała. Niezależnie od długości kroku lub innych czynności (wspinanie po skałach czy przeskakiwanie przez zwalone drzewa) pozwalają zachować doskonałą swobodę ruchów. Osobiście lubię dopasowaną odzież, jednak ci, którzy wolą więcej luzu, powinni wybrać minimalnie większy rozmiar, niż noszą na co dzień.

Fot 2. Bartosz Konopka | Moją uwagę zwróciła ogromna wygoda i dopasowanie

W spodniach są po dwie kieszenie z przodu, dwie na udach i jedna kieszeń tylna. Wszystkie zapinane na suwak. Niestety elastyczny materiał opinający nogę nie daje komfortu upychania w nich różnych gadżetów. Jeśli będziemy szli z portfelem czy kluczykami do auta, to będą odstawać i będzie niewygodnie. Lepiej wszystko z kieszeni włożyć do plecaka. Dobrze nosi się natomiast rzeczy płaskie o małych rozmiarach – jak np. telefon. U dołu nogawki znajduje się ściągacz, który umożliwia dopasowanie materiału do butów. Suwak u dołu nogawek ułatwia ich zakładanie, a klips pomaga stworzyć trwałe połączenie spodni z butem.

Fot 3. Bartosz Konopka | Suwak u dołu nogawek ułatwia ich zakładanie

Wzmocnione specjalnym materiałem kolana i tylne części zwiększają ich wytrzymałość. Warto jeszcze zwrócić uwagę na mocowanie paska. Na całej długości pleców umieszczony jest on w „kieszeni” i podczas skłonów nie ma takiej sytuacji, że pasek trzyma się bioder na szlufkach, a w pozostałych miejscach spodnie zsuwają się w dół. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa trzymanie, ale również może skutecznie zapobiegać powstawaniu popularnego „hydraulika” przy wbijaniu śledzi w namiocie czy wiązaniu butów.

Fot 4. Bartosz Konopka | Wzmocnione specjalnym materiałem kolana i tylne części zwiększają ich wytrzymałość

Spodnie nie są nieprzemakalne, jednak podczas wędrówek w deszczu nie nasiąkają zbyt szybko i widać wyraźnie, jak kropelki wody spływają po materiale. Przy dużym i silnym opadzie przemokną, jednak lekkie mżawki i wilgoć nie są im straszne. Szybko też schną. Teraz jednak najciekawsze. Zwykle przy odnawianiu warstw hydrofobowych odzież należy impregnować. W przypadku materiałów zastosowanych w Trek 900 producent pisze, że właściwości hydrofobowe można odnowić poprzez prasowanie spodni po praniu. W instrukcji użytkowania jest jednak wyraźny zakaz prasowania! Tu mam pytanie do działu produktu Decathlon: jak to jest z tym prasowaniem i odnawianiem właściwości hydrofobowych? Można prasować i odnawiać właściwości hydrofobowe czy nie można prasować?

Fot 5. Materiał własny | Spodnie nie są nieprzemakalne, jednak podczas wędrówek w deszczu nie nasiąkają zbyt szybko

Zbierając w całość doświadczenia z testu, muszę stwierdzić, że spodnie są naprawdę bardzo wygodne. Podczas długich wędrówek spisują się świetnie i dają poczucie komfortu. Test odbywał się późną wiosną i mnie było w nich już trochę za gorąco, w szczególności przy szybkim tempie marszu. Na pewno późna jesień, lekka zima i wczesna wiosna to idealny czas na ich używanie. Dla zmarzluchów doskonałe będą również na chłodne dni w pozostałych porach roku.

Spodnie Trek 900 Forclaz są moim zdaniem godne polecenia, co niniejszym czynię.

O autorze:

Bartosz Konopka – miłośnik gór, biegania, a w szczególności górskich biegów ultra. Finiszer na dystansach 100 km, zdobywca korony maratonów polskich, autor videobloga Zwiedzanie Przez Bieganie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu