WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Walencja na weekend, co warto zobaczyć? Atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca

03 grudzień 2018
#PORADY
#RELACJE

Walencja jest jednym z tych miejsc, do którego chętnie bym powróciła, związane są z nim same miłe wspomnienia i plasuje się w TOP 5 miejsc w Europie w moim osobistym rankingu. Walencja ma po prostu to coś. Jest to miasto bardzo stare, zielone, a zarazem nowoczesne. W żadnej stolicy europejskiej, a nawet w Singapurze, nie spotkałam się z takim stylem architektonicznym, który jest tak inny, że aż kosmiczny.

Jak się dostać?

     Do Walencji z Barcelony można łatwo dostać się autokarem lub pociągiem. Połączenia najlepiej sprawdzić na stronie Goeuro.pl, która pokazuje wszystkich dostępnych przewoźników wraz z miejscem i godziną odjazdów. W prawym górnym rogu jest opcja zmiany waluty – pozwala to wyszukać przejazd w walucie kraju, do którego się wybieramy, w tym przypadku w euro. Szukając biletów odpowiednio wcześniej, udało mi się je kupić za jedyne 10 euro z Barcelony w obie strony! 

weekend w Walencji

Fot 1. Agnieszka Kłos | Strona Goeuro – portal, przez który można kupić bilety na przejazd

Dlaczego warto?

     Walencja jest wyjątkowa pod wieloma względami. Pierwsze, co zaskakuje podróżnych, to klimat. W Walencji jest cieplej niż w pozostałej części kraju (z wyjątkiem Sewilli, która jest najcieplejszym miastem w Hiszpanii oraz jednym z najcieplejszych w całej Europie). Walencja posiada swój własny mikroklimat, który zawdzięcza pobliskim wzniesieniom, skutecznie uniemożliwiającym przedostanie się zimnego powietrza do miasta. Kolejną niesamowitą rzeczą jest zabudowa Walencji łącząca przeszłość z teraźniejszością, architekturę  średniowieczną z nowoczesną w taki sposób, że wszystko się nawzajem uzupełnia, tworząc estetyczną całość. Kontrasty architektoniczne tylko wzmacniają walory turystyczne miasta, ponieważ chętnie odwiedzą je osoby zainteresowane starymi budynkami z długą historią, a także ci, którym podobają się nowoczesne obiekty. Na Walencję najlepiej jest przeznaczyć 2 dni (lub więcej), poświęcając jeden dzień na zwiedzanie starego miasta, a drugi na nowoczesne centrum.  

Historia w jednym miejscu

Stare Centrum

Zabytki Starego Centrum znajdują się na jednym skoncentrowanym obszarze. Ułatwia to znacznie poruszanie się po starym mieście i zwiedzanie. W tym przypadku korzystanie z mapy jest bardzo proste. Informacja turystyczna oraz każdy obiekt noclegowy powinny być zaopatrzone w darmową mapę, na której znajduje się cała Walencja wraz z osobną  powiększoną częścią starego miasta. Na dole przedstawiona jest mapa z propozycją spaceru po starym mieście, tak aby nie ominąć żadnego ważnego zabytku, ale nawet jeśli nie starczy nam sił, żeby zwiedzić wszystko, jest parę obiektów, na które warto zwrócić większą uwagę. Są to:

Fot 2. Agnieszka Kłos | Spacer po najciekawszych miejscach starego miasta

Katedra La Seu czyli lokum Świętego Graala

Mówi się, że to właśnie tu, w Walencji, znajduje się prawdziwy Święty Graal, czyli kielich, z którego Jezus Chrystus miał pić podczas ostatniej wieczerzy. Stanowił on przez stulecia temat wielu powieści i legend, m.in. tzw. powieści arturiańskich. Całe wieki rycerze i podróżnicy poszukiwali Świętego Graala. Obecnie motyw ten jest wplatany w fabułę książek i filmów przygodowych, np. „Kodu Leonarda da Vinci” czy serii o Indianie Jonesie. Kielich z Walencji wykonany jest z agatu i faktycznie takich naczyń używano w Izraelu za życia Chrystusa. Nawet jeśli naukowcy nie są w stanie dowieść, że jest to autentyczny Graal, to historia kielicha z Walencji jest bardzo długa i warto się z nią zapoznać przed odwiedzeniem katedry.

Wstęp

Bilet wstępu kosztuje 7 euro. W cenie jest również przewodnik audio, który opowiada o samej katedrze, jej historii i elementach architektonicznych. Przewodnik nie jest w języku polskim. Dostępne języki to: hiszpański, angielski, francuski, niemiecki, chiński i włoski.

Arena walk byków (Plaza de Toros)

Jedna z największych aren w Hiszpanii, położona zaraz przy wyjściu ze starego miasta. Zbudowana w XIX wieku w stylu klasycystycznym, przypomina rzymskie Koloseum.

Fot 3. Agnieszka Kłos | Przypomina koloseum, nieprawdaż?


Wstęp: 2 euro.

Giełda Jedwabiu w Walencji (Lonja de la Seda)

Budynek Giełdy Jedwabiu w Walencji został wpisany na listę UNESCO pod koniec XX wieku.

W XIII wieku Walencji gospodarczo wiodło się bardzo dobrze. Z różnych przyczyn zdecydowano się wówczas zbudować zupełnie nowy budynek giełdy, który obecnie można podziwiać zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Gmach można podzielić na 3 sekcje oraz tzw. pomarańczowe patio. Ciekawe jest to, że kiedyś na wyższych piętrach budynku przetrzymywano więźniów, którzy mieli długi.

Wstęp:

Bilet wstępu kosztuje 2 euro, a w niedziele i święta wstęp jest darmowy.

Targ Główny (Mercado Central)

Chcąc zrobić zakupy, można iść do jednego z najdłużej działających targów w Europie. Bez wątpienia pośród setek straganów znajdziemy mnóstwo świeżych owoców i warzyw, różnych rodzajów mięsa, a także wyrobów piekarniczych. Atrakcją jest na pewno zobaczenie owoców morza, które gdy się lepiej przypatrzeć, są często jeszcze żywe. Targ czynny jest do 14:30, dlatego najlepiej jest pójść rano, gdy wybór jest największy.

Wieże Serranos (Torres de Serranos)

Bliźniacze wieże z XIV wieku, które są częścią bramy miejskiej. To właśnie przy tej bramie witano królów i zagranicznych gości, a w wieży przez pewien czas mieściło się więzienie. Obecnie można zwiedzić wieże i wejść na ich szczyt, aby podziwiać miasto z góry.

Wstęp: 2 euro.

Walencja na weekend

Fot. 3 Agnieszka Kłos | Widok na Nowe Centrum po zachodzie słońca

Czy to już przyszłość?

Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias)

Można dostać się do niego, idąc cały czas parkiem Turii, który jest tak piękny i wyjątkowy, że w zależności od którego miejsca zaczniemy, te 4-6 km w nogach nie przeszkadza i godzina czy 1,5 marszu szybko nam zleci. [zdj. 6. Nowe Centrum, Walencja]

Na samo Nowe Centrum wystarczy dzień zwiedzania – więcej, jeśli oprócz nowoczesnej architektury chcemy również skorzystać z oferty kulturalnej tych obiektów. Warto tak zaplanować zwiedzanie, aby zobaczyć miasteczko zarówno w dzień, jak i wieczorem, gdy oświetlenie dodaje temu miejscu dodatkowego uroku. Kompleks pięknie komponuje się również z zaróżowionym niebem zaraz po zachodzie słońca. 

Sam kompleks składa się z takich obiektów jak planetarium i kina IMAX, oceanarium (L’Oceanogràfic), Pałac Sztuki, w którym działa opera i teatr, oraz Muzeum Nauki Księcia Filipa (El Museu de les Ciències Príncipe Felipe).

Walencja na weekend

Fot 4.  Agnieszka Kłos | Nowoczesne Centrum

Park Turii i Ogrody Turii

Rzeka Turia, która płynęła niegdyś przez Walencję, była przyczyną klęsk żywiołowych. Najgorsza powódź dotknęła Walencję w II poł. XX wieku – poważnie zniszczyła miasto i była skutkiem śmierci 80 osób. Nic więc dziwnego, że postanowiono przeciwdziałać takim wydarzeniom i podjęto decyzję o zmianie biegu rzeki, która miała od tej pory omijać Stare Centrum. Skutkiem takiego działania były ogromne tereny pozostałe po korycie rzeki, które mądrze wykorzystano, stwarzając unikalny w skali światowej park miejski z licznymi obiektami rekreacyjnymi. Zbudowano m.in.: ścieżki rowerowe, siłownie plenerowe, boiska, place zabaw, otworzono zoo, postawiono pomniki i ławki. Całość sprawia, że o każdej porze dnia spotkamy tu sporo ludzi, starszych i młodszych, biegających, spacerujących, ćwiczących boks, jogę, chodzących po linach zawieszonych na drzewach (!), grających w piłkę nożną czy kosza. Mosty, które pojawiają się co jakiś czas na naszej drodze, dodają jedynie uroku, a w relaksacji pomaga cisza, którą park zawdzięcza temu, że samochody nie mają do niego wstępu. Ciekawym obiektem jest plac zabaw zbudowany na ogromnej rzeźbie Guliwera znanego z powieści autora J. Swifta. Patrząc na mapę, można śmiało powiedzieć, że park scala ze sobą obie części miasta: starą i nową. 

Wyjście na plażę

     Podczas pobytu w Walencji warto choć na chwilę odwiedzić plażę. Znajduje się ona jeszcze za Nowym Centrum miasta, od obiektów w centrum należy skręcić w lewo.

Jest to bardzo szeroka plaża, która osiąga nawet 100 m szerokości. Akurat miałyśmy szczęście (nieszczęście), że nad brzeg nadciągnęły brzydkie chmury. Co ciekawe, znajdowały się one tylko nad plażą – im dalej od niej, tym było ładniej, jak widać na zdjęciu poniżej 🙂

Walencja na weekend

Fot 5. Agnieszka Kłos | Plaża Walencja 

Rowerem zwiedza się najlepiej na świecie! 🙂 

Wycieczka rowerowa

     Podczas naszego pobytu w Walencji udało nam się skorzystać z darmowej wycieczki rowerowej z przewodnikiem, który jest Włochem, ale kiedyś przybył do Walencji, zakochał się w niej i został. Podczas wycieczki przejechaliśmy przez stare miasto, zatrzymując się przy ważniejszych obiektach, następnie przez cały park Turii, aż dojechaliśmy do Miasteczka Sztuki i Nauki, gdzie zrobiliśmy postój na kawę. Przewodnik był niezwykle sympatyczny, miał dużą wiedzę, a samą wycieczkę poprowadził w bardzo ciekawy sposób w języku angielskim.

Wycieczka jest darmowa, ale wypada zapłacić przewodnikowi według własnego uznania. Zapisy prowadzone są przez stronę internetową Free Bike Tour (http://www.freebiketour.eu/en/valencia/), gdzie możemy wpisać liczbę osób oraz datę, która nam odpowiada. [zdj. 11. Free Bike Tour] Firma prowadzi również profil na FB, gdzie można spojrzeć na zdjęcia z poprzednich wycieczek.

Walencja na weekend

Fot 6.  Agnieszka Kłos | Wycieczka rowerowa z Free Bike Tour

Byliście w Walencji? Jakie hiszpańskie miasta polecacie odwiedzić? 🙂 

Agnieszka Kłos Decathlon Manufaktura w Łodzi
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Manufaktura w Łodzi – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu, ale również w kwestiach podróżniczych! Odwiedziłam już kilka pięknych miejsc, a największe wrażenie zrobiły na mnie Tajlandia, Singapur, Malezja, Rumunia i Izrael. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Manufaktura w Łodzi – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu, ale również w kwestiach podróżniczych! Odwiedziłam już kilka pięknych miejsc, a największe wrażenie zrobiły na mnie Tajlandia, Singapur, Malezja, Rumunia i Izrael. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu