WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zamek Moszna - polski Hogwart pełen atrakcji!

24 kwiecień 2020
#PORADY

Opinie na temat zamku Moszna nie pozostawiają wątpliwości – to absolutnie niezwykłe miejsce. Słynny pałac w Mosznej oferuje mnóstwo atrakcji oraz posiada ciekawą historię. Szybko został okrzyknięty mianem “polskiego Hogwartu”, więc jak na szkołę magii przystało, można tam skorzystać z prawdziwie magicznych atrakcji. W zamku Moszna można wykonać także sesję ślubną, urządzić wesele czy nawet spotkanie biznesowe w bardzo nietypowej scenerii!


Polski Hogwart, czyli… zamek w Mosznie

Marzy Ci się podróż do baśniowej krainy? Nadal czekasz na upragniony list z Hogwartu, który pozwoliłby Ci podróż do szkoły magii i czarodziejstwa? Jeśli na oba pytania odpowiedź brzmi tak, zapraszam w odwiedziny do zamku Moszna, który często określany jest jako pałac w Mosznej lub bardziej poetycko – jako polski Hogwart.

Magia jest bliżej niż myślisz, a w tym wypadku bardzo blisko Opola…(30 km) Zaciekawieni zwiedzaniem zamku w Mosznej? Zapraszam do przeczytania artykułu, aby poznać tajemnice tego niezwykłego miejsca!

Fot 1. Agnieszka Kłos

Zamek w Mosznie czy pałac w Mosznej?

Praktycznie pałac. Moszna nigdy nie pełniła funkcji obronnych, przez długie lata była rezydencją bogatych rodzin. Jednak ze względu na zamkowy charakter i styl architektoniczny nazywa się ten obiekt zamkiem. Często również określa się go jako polski Hogwart lub Disneyland.

Zamek Moszna znajduje się we wsi o tej samej nazwie, którą zawdzięcza najprawdopodobniej rodzinie Moschin przybyłej na te tereny w XIV w. Sam pałac powstał w I poł. XVIII w. i przez ponad wiek zmieniał właścicieli, aż do 1866 kiedy to trafił w ręce Huberta von Tiele- Wincklera.

Fot 2. Materiał własny

Zamek Moszna i jego historia

Dziadek Huberta, Franz Winckler był prawdziwym człowiekiem sukcesu. Dorobił się majątku zaczynając od pracy w kopalni w Miechowicach. Każdy zaoszczędzony grosz wydawał na swoją edukację i rozwój. Powoli wspinał się po szczeblach kariery, aż w końcu stał się bliskim współpracownikiem właściciela kopalni. Gdy właściciel zmarł, Franz poślubił bogatą wdowę po nim, dzięki czemu dostał dostęp do jej olbrzymiego majątku. Doczekał się również tytułu szlacheckiego, który nadał mu Król Prus. Ciekawostką jest, że Franz przyczynił się do rozwinięcia przemysłu i do nadania praw miejskich Katowicom.

Następną dziedziczką fortuny była jego córka Valeska, która poślubiła w 1854 r. mniej usytuowanego podporucznika wojsk pruskich Huberta von Tiele. To właśnie on zdecydował o zakupie i rozbudowie zamku. Dzisiejszy wygląd zamku możemy zawdzięczać rodowi Von Tiele Vincklerów.

Dzięki kontaktom rodziny Von Tiele- Winckler, przez zamek przewijali się różni goście, jednym z nich był władca Niemiec Wilhelm II, który przybywał na wspólne polowanie do Franza Huberta. Jego wizyty bardzo podnosiły prestiż pałacu i rozsławiały go w Europie.

Następne lata to roztrwonienie majątku przez syna Franza Huberta w okresie międzywojennym oraz opuszczenie przez rodzinę zamku pod koniec II WŚ. W latach 70 XX w. zamek stał się szpitalem do leczenia nerwic.

Dla turystów dostępny jest dopiero od 2013 r.

Co roku turystów przybywa a sam zamek jest umieszczany w TOP 10 zamków w Polsce.

Fot 3. Agnieszka Kłos

Zamek Moszna – zwiedzanie! Komnaty, park, wnętrza…

Czeka na Ciebie możliwość zwiedzenia komnat zamkowych, w tym gabinetu Hrabiego, Galerii, Kaplicy czy Biblioteki. Z przewodnikiem odkryjesz legendy zamku, wejdziesz do najwyższej wieży a także poznasz tajemnicę niedziałającej winy Hrabiego, a może nawet przekona Cię historia o podpisaniu przez hrabiego paktu z diabłem.

W ciepłe dni możesz wyruszyć na zamkowe błonia, usiąść przy fontannie, czy powędrować piękną aleją lipową aż na cmentarz rodziny von Tiele Wincklerów. Na Błoniach w wakacje odbywają się imprezy plenerowe, między innymi kino pod chmurką. Dodatkowo możliwe jest zwiedzanie ekstremalne, które jeszcze bardziej wciągnie Cię w osobliwy klimat zamku. Ten typ zwiedzania dotyczy podziemnych przejść, tajemniczych komnat oraz krypty. Bogata oferta zamku pozwoli Ci na spędzenie niezapomnianego weekendu. Cała oferta wraz z cennikiem dostępna jest na stronie zamku www.mosznazamek.pl

Fot 4. Agnieszka Kłos

Co dla adeptów magii w polskim Hogwarcie? Dodatkowe atrakcje zamku Moszna

Taki zamek nie uszedł bez echa w Świecie Czarodziejów, stał się szkołą magii dla młodych czarodziejek i czarodziejów, którzy przez okres wakacji i zimowisk odkrywają zamek i jego tajemnice. Na co dzień uczestniczą w specjalistycznych zajęciach odbywających się w zamkowych salach oraz podejmują się wyzwań, które sprawdzają zdobytą na zajęciach wiedzę. Na młodych czekają zajęcia m.in. z zielarstwa i ziołolecznictwa, eliksirów czy oktaedrów. Wkrocz do świata magii na fabularyzowanych koloniach Quatromondis i weź udział w niezapomnianej przygodzie w Lamma Ar. Więcej na stronie zamku lub https://quatromondis.pl/

Fot 5. Agnieszka Kłos

Zamek Moszna – sesje ślubne, wesela i nie tylko…

Zamek jest częstym celem par młodych, którzy wybrali scenerię zamku do zdjęć pamiątkowych. W zamku odbywają się również miejscem organizacji imprez okolicznościowych: wesel, spotkań biznesowych, wydarzeń kulturalnych. Zamkowa galeria, sala Pana czy kaplica są miejscem występów i recitali. Zamek można również zobaczyć w kadrach filmowych i reklamach, ostatnio w najnowszej reklamie eobuwia.

Czy tak jak mnie zachwycił Cię polski Hogwart ? W następnej części zapraszam na legendy, które skrywa w sobie Zamek Moszna.

Fot 6. Agnieszka Kłos

Agnieszka Kłos Decathlon Manufaktura w Łodzi
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Manufaktura w Łodzi – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu, ale również w kwestiach podróżniczych! Odwiedziłam już kilka pięknych miejsc, a największe wrażenie zrobiły na mnie Tajlandia, Singapur, Malezja, Rumunia i Izrael. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Manufaktura w Łodzi – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu, ale również w kwestiach podróżniczych! Odwiedziłam już kilka pięknych miejsc, a największe wrażenie zrobiły na mnie Tajlandia, Singapur, Malezja, Rumunia i Izrael. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu