WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zamek w Gniewie - zwiedzanie. Praktyczne informacje o zamku Gniew!

10 grudzień 2020

Tym razem pod lupę weźmiemy jeden z lepiej zachowanych zamków, który został wybudowany przez Zakon Krzyżacki, z charakterystycznego w regionie budulca – czerwonej cegły. Jak długą historię ma ten zamek? Jaką funkcję pełnił kiedyś, a co można w nim robić dzisiaj? Tego dowiecie się z poniższego tekstu. Poznacie też praktyczne informacje na temat atrakcji i imprez zamku Gniew. Dzięki temu zwiedzanie zamku stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Zamek krzyżacki w Gniewie – historia zamku

Znajdujący się na Pomorzu zamek Gniew jest najlepiej zachowanym zamkiem w tej części Polski. W 1282 roku ziemie Gniewskie dostały się w ręce Zakonu Krzyżackiego, który wybudował w ciągu 40 lat warownię, którą możemy podziwiać do dziś. Zbudowano go pod koniec XIII wieku z inicjatywy komtura Dietricha von Spira, stając się siedzibą Zakonu w regionie (komtur- zwierzchnik domu zakonnego, zarządca). Od XIII wieku, zamek wiele razy odgrywał ważną rolę w historii Polski. Przez lata zajmowali go Krzyżacy, Prusacy, Polacy, Szwedzi. Będąc w rękach Polaków, odwiedzał go m.in. Król Polski Zygmunt III Waza czy Jan Sobieski z żoną.

Strawił go również wielki pożar w 1921 roku, po którym ocalało jedynie jedno skrzydło. Ciekawostką może być fakt częstego włączania się alarmu przeciwpożarowego na zamku i w mieście Gniewskim. W ciągu 21 dni mojego pobytu naliczyłam ich z 10. Podczas II wojny światowej zamek był więzieniem niemieckim dla  Polaków z Pomorza. Po wojnie zamek odrestaurowano i zaczęto przygotowywać do zwiedzania, a do użytku turystycznego został oddany dopiero w latach 90 XX wieku. Wygląd zamku zmieniał się na przestrzeni lat, a jego stan zależał od właścicieli, którzy zmieniali się dość często.

Zamek Gniew – mapa zamku. Jak zbudowany jest zamek w Gniewie?

Zamek Gniewski zbudowany jest na planie kwadratu z wysokimi wieżami w każdym narożniku. Dziedziniec znajdujący się wewnątrz zamku, ma również kształt kwadratu, a na tle innych zamków wyróżnia się tym, że został przykryty szklanym dachem. Dziś, zadaszenie chroni turystów przed warunkami pogodowymi, umożliwiając organizowanie na nim różnego rodzaju wydarzeń. 

Gniew ma bardzo prostą budowę, trudno się w nim zgubić. Z dziedzińca wejdziemy bezpośrednio do głównych sal zamkowych, a również wchodząc do jednej, możemy poruszać się po kwadracie, wchodząc do kolejnych. Jeśli chodzi o możliwości noclegowe, to Gniew ma ich sporo.  Na przedzamczu dla turystów udostępniony jest Pałac Marysieńki (***) oraz Hotel Rycerski(****). Co ciekawe, dzisiejszy sukces, zamek zawdzięcza mleczarskiej firmie Polmlek, która przejęła go w 2010 roku. Polmlek rozkręcił Gniew pod kątem komercyjnym, przyciągając do niego turystów, którzy nocują na zamku, turystów  jednodniowych, ale również uczestników wydarzeń kulturalnych oraz imprez okolicznościowych.

Fot 1. Agnieszka Kłos

Zamek w Gniewie – imprezy. Jakie atrakcje oferuje zamek Gniew?

Imprezy organizowane na zamku to m.in.: spotkania biznesowe, konferencje, koncerty, wesela, studniówki itd. W sezonie nie ma weekendu żeby coś się nie działo. Jest również miejscem rozgrywania się turniejów rycerskich, historycznych rekonstrukcji. 

W wakacje odbywają się na Zamku kolonie dla dzieci w klimacie Harrego Pottera (co ciekawe, jako polski Hogwart pełen atrakcji określany jest zamek Moszna). Podczas wakacji i ferii zimowych zamek staje się miejscem nauki młodych adeptów magii, a i również młodych kucharzy, ćwiczących pod czujnym okiem szefa kuchni. 

Zamek w Gniewie – zwiedzanie. Jak dojechać, ile kosztuje zwiedzanie?

Do zamku można dojechać od ulicy Rycerskiej. Parking znajduje się przed zamkiem, hotelem lub restauracją. 

Cennik biletów:

  • Normalny 15 zł
  • Ulgowy 10 zł 

Udostępnione do zwiedzania są następujące atrakcje zamku w Gniewie:

  • izba tortur, 
  • krużganki, 
  • sala z II wojny światowej, 
  • kaplica, 
  • wystawy: grunwaldzka i czasowa.

Będąc na miejscu, warto przejść się po okolicy, za zamkiem i podziwiać piękne widoki na Wisłą skąd można też dostrzec Gdańsk. Można też wyjść na miasto Gniew. W zamku Gniew znajdują się: restauracja, kręgielnia, SPA, basen. Wcześniej warto jest wejść na Gniewskiego Facebooka i zaplanować wyjazd podczas odbywania się wydarzeń kulturalnych: inscenizacje batalistyczne, turnieje rycerskie, warsztaty rzemiosła itd. 

Zaciekawiła Cię historia zamku Gniew? Zapraszam na przeczytanie innych tekstów z tej serii, m.in. tekstu o legendach Gniewu!

Agnieszka Kłos Decathlon Manufaktura w Łodzi
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Manufaktura w Łodzi – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu, ale również w kwestiach podróżniczych! Odwiedziłam już kilka pięknych miejsc, a największe wrażenie zrobiły na mnie Tajlandia, Singapur, Malezja, Rumunia i Izrael. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Manufaktura w Łodzi – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu, ale również w kwestiach podróżniczych! Odwiedziłam już kilka pięknych miejsc, a największe wrażenie zrobiły na mnie Tajlandia, Singapur, Malezja, Rumunia i Izrael. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Jakie spodnie w góry zimą?

Jakie spodnie w góry zimą?
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu