Tym razem pod lupę weźmiemy jeden z lepiej zachowanych zamków, który został wybudowany przez Zakon Krzyżacki, z charakterystycznego w regionie budulca – czerwonej cegły. Jak długą historię ma ten zamek? Jaką funkcję pełnił kiedyś, a co można w nim robić dzisiaj? Tego dowiecie się z poniższego tekstu. Poznacie też praktyczne informacje na temat atrakcji i imprez zamku Gniew. Dzięki temu zwiedzanie zamku stanie się jeszcze przyjemniejsze.
Znajdujący się na Pomorzu zamek Gniew jest najlepiej zachowanym zamkiem w tej części Polski. W 1282 roku ziemie Gniewskie dostały się w ręce Zakonu Krzyżackiego, który wybudował w ciągu 40 lat warownię, którą możemy podziwiać do dziś. Zbudowano go pod koniec XIII wieku z inicjatywy komtura Dietricha von Spira, stając się siedzibą Zakonu w regionie (komtur- zwierzchnik domu zakonnego, zarządca). Od XIII wieku, zamek wiele razy odgrywał ważną rolę w historii Polski. Przez lata zajmowali go Krzyżacy, Prusacy, Polacy, Szwedzi. Będąc w rękach Polaków, odwiedzał go m.in. Król Polski Zygmunt III Waza czy Jan Sobieski z żoną.
Strawił go również wielki pożar w 1921 roku, po którym ocalało jedynie jedno skrzydło. Ciekawostką może być fakt częstego włączania się alarmu przeciwpożarowego na zamku i w mieście Gniewskim. W ciągu 21 dni mojego pobytu naliczyłam ich z 10. Podczas II wojny światowej zamek był więzieniem niemieckim dla Polaków z Pomorza. Po wojnie zamek odrestaurowano i zaczęto przygotowywać do zwiedzania, a do użytku turystycznego został oddany dopiero w latach 90 XX wieku. Wygląd zamku zmieniał się na przestrzeni lat, a jego stan zależał od właścicieli, którzy zmieniali się dość często.
Zamek Gniewski zbudowany jest na planie kwadratu z wysokimi wieżami w każdym narożniku. Dziedziniec znajdujący się wewnątrz zamku, ma również kształt kwadratu, a na tle innych zamków wyróżnia się tym, że został przykryty szklanym dachem. Dziś, zadaszenie chroni turystów przed warunkami pogodowymi, umożliwiając organizowanie na nim różnego rodzaju wydarzeń.
Gniew ma bardzo prostą budowę, trudno się w nim zgubić. Z dziedzińca wejdziemy bezpośrednio do głównych sal zamkowych, a również wchodząc do jednej, możemy poruszać się po kwadracie, wchodząc do kolejnych. Jeśli chodzi o możliwości noclegowe, to Gniew ma ich sporo. Na przedzamczu dla turystów udostępniony jest Pałac Marysieńki (***) oraz Hotel Rycerski(****). Co ciekawe, dzisiejszy sukces, zamek zawdzięcza mleczarskiej firmie Polmlek, która przejęła go w 2010 roku. Polmlek rozkręcił Gniew pod kątem komercyjnym, przyciągając do niego turystów, którzy nocują na zamku, turystów jednodniowych, ale również uczestników wydarzeń kulturalnych oraz imprez okolicznościowych.
Imprezy organizowane na zamku to m.in.: spotkania biznesowe, konferencje, koncerty, wesela, studniówki itd. W sezonie nie ma weekendu żeby coś się nie działo. Jest również miejscem rozgrywania się turniejów rycerskich, historycznych rekonstrukcji.
W wakacje odbywają się na Zamku kolonie dla dzieci w klimacie Harrego Pottera (co ciekawe, jako polski Hogwart pełen atrakcji określany jest zamek Moszna). Podczas wakacji i ferii zimowych zamek staje się miejscem nauki młodych adeptów magii, a i również młodych kucharzy, ćwiczących pod czujnym okiem szefa kuchni.
Do zamku można dojechać od ulicy Rycerskiej. Parking znajduje się przed zamkiem, hotelem lub restauracją.
Cennik biletów:
Udostępnione do zwiedzania są następujące atrakcje zamku w Gniewie:
Będąc na miejscu, warto przejść się po okolicy, za zamkiem i podziwiać piękne widoki na Wisłą skąd można też dostrzec Gdańsk. Można też wyjść na miasto Gniew. W zamku Gniew znajdują się: restauracja, kręgielnia, SPA, basen. Wcześniej warto jest wejść na Gniewskiego Facebooka i zaplanować wyjazd podczas odbywania się wydarzeń kulturalnych: inscenizacje batalistyczne, turnieje rycerskie, warsztaty rzemiosła itd.
Zaciekawiła Cię historia zamku Gniew? Zapraszam na przeczytanie innych tekstów z tej serii, m.in. tekstu o legendach Gniewu!