WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

10 grudzień 2020

Poznaj historię zamku w Mosznej i najciekawsze legendy dotyczące pałacu. Dlaczego zamek Moszna nazywany jest rezydencją diabła? I dlaczego w jednym z okien można dostrzec kościotrupa? Historie zamku w Mosznej są pełne tajemnic. Warto je poznać i wybrać się na zwiedzanie pałacu, aby osobiście się przekonać, czy mroczne historie Mosznej są prawdziwe…


Mroczne historie zamku w Mosznej

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie mroczne historie związane są z zamkiem Moszna, zlokalizowanym na Opolszczyźnie? Mimo bajkowego wyglądu i obecnie turystycznego charakteru, zamek Moszna to nie tylko “polski Hogwart pełen atrakcji”.  Przez lata miał zgoła inny charakter, a i krąży wokół niego wiele legend. O najciekawszych z nich opowiem pokrótce, zapraszam do lektury!

Zamek, a jak już wiecie z poprzedniego postu, tak naprawdę pałac, na przestrzeni lat przechodził z rąk do rąk, aż na dłuższy czas trafił do rodziny Tiele- Wincklerów. Nabył go, w 1866 roku Hubert von Tiele-Winckler, a jego syn Franciszek odbudował Pałac po pożarze i rozbudował o dodatkowe skrzydła. Franciszek miał wizję Pałacu, który będzie miał 365 pomieszczeń, czyli tyle ile dni w roku oraz 99 wież, czyli tyle ile posiadał majątków. Istnieje druga teza dlaczego aż i 99 wież. W tamtych czasach gdyby budynek miał 100 lub więcej wież, niezbędne byłoby zatrudnienie garnizonu wojskowego, co wiązałoby się z ogromnymi wydatkami.

Fot 1. Agnieszka Kłos

Zamek w Mosznej – rezydencja diabła?

To co zachwycało, a niekiedy też zatrważało okolicznych mieszkańców, była dynamika z jaką  Pałac został wybudowany. Trwało to 3 lata, co na tamte czasy było budową ekspresową. Chciałabym teraz wspomnieć o tym, jak siane były pogłoski, o tym, że Hrabia podpisał pakt z diabłem. Otóż…,. on sam się do tego przyznał! Powiadał, że podpisał z diabłem cyrograf, a za szybką budowę posiadłości sprzedał swoją duszę. 

Znana też w całym regionie była znajomość rodziny Wincklerów z Cesarzem Niemiec Wilhelmem II, którzy odwiedzał Pałac i brał udział  w polowaniach. Gdy w 1911 roku, przyjechał do Mosznej po raz pierwszy oniemiał z zachwytu, gdy zapytał się Franciszka, jak wybudował Pałac w tak krótkim czasie, on miał mu odpowiedzieć, że pomógł mu diabeł. 

Ród chlubił się kontaktami z diabłem, co z kolei odrzucało mieszkańców wsi. Diabeł był obecny w architekturze Pałacu, m.in. nieopodal kaplicy na jednej ze ścian wyrzeźbiony był jego wizerunek. Przetrwał on jedynie do II Wojny Światowej.  Legenda głosi, że w gabinecie Hrabiego przez długi czas wisiał obraz przedstawiający moment podpisania cyrografu. Mając odrobinę wyobraźni, można dostrzec małe wskazówki, które wskazują na kontakty rodu Wincklerów z diabłem, jak np. maska i kartka z podpisem na witrażach w kaplicy. 

Zamek Moszna i kościotrup w oknie!

Gdy staniemy pod najwyższą wieżą zamkową i spojrzymy na jej szczyt, dostrzeżemy w oknie kościotrupa. Ma on przypominać historię angielskiej guwernantki, która popełniła samobójstwo, rzucając się z wieży. Jej duch do dziś nawiedza zamek. Jej historia to nieszczęśliwa, nieodwzajemniona miłość do swojego pracodawcy. Guwernantka życzyła sobie, by po jej śmierci pochować ją w Anglii (na wyspach Brytyjskich). 

Pochowano ją na wyspie, ale tej w alei lipowej, za zamkiem Moszna. Do dziś odgraża się za to, strasząc turystów. W nocy słychać jak chodzi po korytarzach zamkowych, błąkając się, a jej kroki milkną dopiero pod gabinetem Hrabiego. Za życia wielokrotnie wieczorami nachodziła Hrabiego, w którym była zakochana, jednak on nigdy jej do siebie nie wpuszczał. Guwernantka jest białą damą  Zamku Moszna. 

Nawiedzona winda w zamku Moszna – historia windy, która należy tylko do hrabiego!

Jedyna działająca winda w Pałacu, dowoziła Hrabiego do jego biblioteki oraz jego prywatnego apartamentu. Mówił on, że po jego śmierci nikt nie będzie mógł korzystać z windy i że sam diabeł tego dopilnuje. Gdy Hrabia zmarł, winda się zatrzymała i nikt po dziś dzień nie zdołał jej uruchomić. Zabierało się za to wielu, osoby prywatne, firmy i każdy w którymś momencie rezygnował ze strachu lub ginął w niejasnych okolicznościach.

Wcześniejsze próby uruchomienia windy były przerywane również z powodu problemów ze zdrowiem konserwatorów, czy problemów ze sprzętem.  Po raz ostatni windę próbowano uruchomić w 2006 r. w ramach akcji „ratujmy zabytkowe windy”, stworzono nawet wielostronicowy plan odbudowy windy, tak żeby pozostawić jak najwięcej oryginalnych, zabytkowych elementów, jednak pracy zaniechano z powodu uderzenia pioruna w dom konserwatora. Potraktował on to jako sygnał ostrzegawczy i porzucił projekt.

Centrum Leczenia Nerwic w Mosznej – historia zamku z innej strony

Nie jest to legenda, a kawałek historii Pałacu, podczas której leczono w Pałacu ludzi chorych na nerwice. Pod koniec wojny rodzina Wincklerów uciekła z posiadłości przed Rosjanami, którzy spalili archiwa zamkowe oraz sporą część mebli, przez co zabytków zostało w Pałacu niewiele.  Po wojnie, od lat 70 do roku 2013 funkcjonował tu Ośrodek Leczenia Nerwic, który może się kojarzyć bardzo mylnie z ośrodkiem dla wariatów. Dodaje to jednak mroku, szczególnie w długich podziemnych korytarzach, w których zdarza się jakaś mrugająca lampa, tworząc scenerię jak z horroru.

Pałac zmienił charakter swojej działalności i obecnie jest otwarty dla zwiedzających, zarówno indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Dajcie znać w komentarzach czy zachęciłam Was do odwiedzenia tego czarującego, owianego tajemnicą Zamku.

Agnieszka Kłos Decathlon Manufaktura w Łodzi
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Manufaktura w Łodzi – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu, ale również w kwestiach podróżniczych! Odwiedziłam już kilka pięknych miejsc, a największe wrażenie zrobiły na mnie Tajlandia, Singapur, Malezja, Rumunia i Izrael. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Manufaktura w Łodzi – chętnie udzielę Wam rad nie tylko na temat sprzętu, ale również w kwestiach podróżniczych! Odwiedziłam już kilka pięknych miejsc, a największe wrażenie zrobiły na mnie Tajlandia, Singapur, Malezja, Rumunia i Izrael. Możesz również skontaktować się ze mną mailowo
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Idziesz na szlak? Sprawdź, jak korzystać z kompasu!

Idziesz na szlak? Sprawdź, jak korzystać z kompasu!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu