WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

10 luty 2020
#SPRZĘT

Okonie są jednymi z najwdzięczniejszych gatunków, zamieszkujących nasze polskie wody. Są prześliczne, nie brakuje ich w stawach, jeziorach, rzekach i potokach, żerują niemalże cały rok, a brak okresu ochronnego pozwala nam na ich całoroczny połów.


Łowienie okoni na spinning pozwala nam zastosowanie całego wachlarza metod i różnorakich przynęt. Od niewielkich gumek, obrotówkę po różnego rodzaju woblery. Możemy je poławiać z opadu stosując czeburaszkę lub tradycyjną główkę jigową, na drop shota, czy też stosując metody carolina albo texas rig. Jednak, aby skutecznie móc łowić te piękne ryby, potrzebne nam jest odpowiednie wędzisko. Chcę Wam przedstawić moje odkrycie poprzedniego sezonu, czyli Caperlan Wixom-5 210L.

Fot 1. Patryk Szwarcbach

Parametry wędki:

  • Długość: 210 cm
  • Długość transportowa: 109 cm
  • Ciężar wyrzutu: 2-10 g
  • Akcja: progresywna
  • Moc: light
  • Waga: 130 g
  • Zalecana moc linki: 1,2-4.2 kg
  • Ilość przelotek: 8

Dlaczego wybrałem akurat tę wędkę? Przede wszystkim szukałem okoniówki, która nie będzie wklejanką, poza tym potrzebowałem wędki o szybkiej akcji, koniecznie w dwuskładzie, dzięki czemu nie będzie problemów w transporcie. Kiedy pierwszy raz wziąłem go do ręki, wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie. Wygodny, piankowy uchwyt, nowoczesny design, brak nadlewek lakieru oraz jakichkolwiek krzywo wklejonych przelotek. Warto wspomnieć, że wędka jest uzbrojona w oryginalne przelotki marki SeaGuide, co w wędkach za 160 zł jest dosyć rzadko spotykane. Do wędki zalecane są kołowrotki o wielkości 2000 lub 2500. Ja założyłem do Wixoma Shimano Saharę FI 2500 o wadze 250 g i zestaw jest wyważony idealnie.

Fot 2. Patryk Szwarcbach

Wędka oczywiście zakupiona była z myślą o łowieniu okoni z opadu. Łowiąc na główki jigowe od 2g do 10g, w połączeniu z gumami od 4cm do 7cm spisuje się wzorowo. Oczywiście na potrzeby testu próbowałem łowić również ciężej. Przy główce 14g i przynęcie 7cm kończy się komfort łowienia. Wixom-5 nadaje się również do drop shota i choć nie ma wklejanej szczytówki sygnalizującej brania, to blank jest na tyle czuły, że każde branie czuć w ręku. Stosując odpowiednio cienką plecionkę lub żyłkę można z powodzeniem rzucać wędką niewielkimi smużakami i woblerami do sześciu centymetrów. Złowiłem na nią w maju całą masę kleni z odrzańskich główek i małych rzeczek. Wędka równie dobrze radzi sobie z różnego rodzaju obrotówkami od zerówek do trójek oraz okoniowymi cykadami.

Fot 3. Patryk Szwarcbach

Producent określił akcję wędki jako progresywna. Po machnięciu szybko wraca do pozycji wyjściowej. Przy mniejszych okoniach pracuje jedynie w części szczytowej, za to podczas uderzenia większego garbusa płynnie przechodzi w pełniejsze ugięcie. Miałem okazję sprawdzić moc drzemiącą w tym blanku, podczas przyłowu odrzańskiego ponad półmetrowego bolenia w pełnym nurcie. Kij wygiął się po sam dolnik, bujając się przy każdym odjeździe ryby. Bez większych problemów udało się wyholować bolka na brzeg. Miałem również okazję złowić sporo mniejszych szczupaków. Szczupak 60cm nie robi większego wrażenia na tym kijku.

Fot 4. Patryk Szwarcbach

Długość wędki to 210cm, czyli dedykowana do połowu ze środka pływającego, ale bez najmniejszego problemu można łowić nią również z brzegu. Stosuję plecionkę Caperlan TX8 o średnicy 0,08mm i przynęty latają naprawdę na zadawalające odległości. Zacięcia z tzw. pierwszego opadu, na pełnym wyrzucie są pewne i ryby wcinają się niemal zawsze. Wixom-5 jest dwuskładowy, dzięki czemu po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca i można komfortowo przewozić w samochodzie czy w środkach komunikacji miejskiej. Na łączeniu nie ma żadnych przesztywnień. Wędka posiada dosyć długi dolnik i zdaje sobie sprawę, że nie każdemu to odpowiada, lecz w przypadku większej ryby pomaga stabilnie oprzeć dolną część wędki na łokciu, tworząc odpowiednią dźwignię.

Fot 5. Patryk Szwarcbach

Podsumowując, w cenie stu sześćdziesięciu złotych otrzymujemy naprawdę konkretny sprzęt do połowu okoni z opadu czy metody drop shot. Wędka ta sprawdzi się również przy połowie kleni, jazi czy pstrągów, a i poradzi sobie z przyłowami innych gatunków typu sandacz, szczupak czy boleń. Ja osobiście jestem zauroczony kijem do tego stopnia, że moje pozostałe dwie okoniówki odstawiłem w kąt. Dzielnie przetrwała ze mną cały sezon 2019 i pełnym przekonaniem mogę polecić wędkę Wixom-5 zarówno początkującym wędkarzom jak i tym nieco bardziej doświadczonym.

Patryk Szwarcbach Decathlon Opole
Nazywam się Patryk i znajdziesz mnie w Decathlon Opole na działach Turystyka oraz Natura. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie sprzętu wędkarskiego, chcesz się poradzić lub po prostu najzwyczajniej w świecie porozmawiać „o rybach” zapraszam do Opola lub napisz pod adres: patryk.szwarcbach@decathlon.com
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Nazywam się Patryk i znajdziesz mnie w Decathlon Opole na działach Turystyka oraz Natura. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie sprzętu wędkarskiego, chcesz się poradzić lub po prostu najzwyczajniej w świecie porozmawiać „o rybach” zapraszam do Opola lub napisz pod adres: patryk.szwarcbach@decathlon.com
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?
WĘDKARSTWO

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb
WĘDKARSTWO

Piórnik wędkarski - przegląd pudełek wędkarskich

Piórnik wędkarski - przegląd pudełek wędkarskich

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu