WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Co warto wiedzieć o przynętach spinningowych?

05 wrzesień 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Metoda spinningowa to niezwykle aktywna i bogata w różnorodność technika łowienia ryb. Wiele osób ceni sobie aktywne spędzanie czasu z wędką nad wodą i te wędrówki w poszukiwaniu wędkarskich emocji i rekordowych ryb.

Bardzo ważnym elementem rzutującym na sukces przy każdej wyprawie jest wybór odpowiedniej przynęty. Z racji tego, że rynek oferuje wędkarzom wiele możliwości wyboru, wiele ciekawych, często dopiero wchodzących na rynek przynęt, warto dokonać analizy najbardziej popularnych przynęt spinningowych.

Fot 1. Łukasz Kolasa | Obrotówki to przynęty skuteczne szczególnie latemp>

Przynęty możemy podzielić pod względem różnych kryteriów np. gatunku ryby pod jakie są przeznaczone, materiału z jakiego są wykonane itd. Najpopularniejszą formą podziału jest podział na przynęty twarde i miękkie. Twarde to wszelkiego rodzaju blachy, pilkery, woblery. Przynęty miękkie to głównie przynęty gumowe o różnorodnym kształcie.

Wobler

Woblery to jedne z najpopularniejszych przynęt używanych przez wędkarzy. Grupa tych przynęt jest tak duża, że można by śmiało napisać osobny artykuł. Oczywiście jak każda inna przynęta wobler ma zadanie imitowanie zachowania małych rybek czyli naturalny pokarm drapieżnika. Przeważnie wykonana jest z drewna lub plastiku. Posiadają różną pracę i głębokość na jaka schodzą. Bardzo często posiadają ster. Możemy je podzielić na dwie grupy – powierzchniowe, tzw. poppery i tonące jedno lub wieloczłonowe. Woblery powierzchniowe jak sama nazwa wskazuje nie schodzą na zbyt dużą głębokość, ale pracują przy powierzchni wody. Generalnie posiadają pracę własną.

Fot 2. Łukasz Kolasa | Wobler – jedna ze skuteczniejszych przynęt spinningowych

Można je stosować w różnych warunkach, ale przeważnie obławia się nim miejsca mocno zarośnięte i płytkie. Woblerami tonącymi obłowimy różne partie wody. To w jaki sposób je prowadzić zależy od finezji wędkarza. Warto więc praktykować nad wodą i wypracować swój sposób prowadzenia woblera. Przeglądając woblery warto zwrócić uwagę na oznaczenia. Często na pudełku będą literki F i S. symbol F z angielskiego „floating” oznacza, ze dany model jest modelem pływającym. Symbol S natomiast to skrót z angielskiego „sinking” i oznacza woblera tonącego.

Fot 3. Łukasz Kolasa | Na opakowaniu woblera producent wskaze przeznaczenie i gebokość schodzenia przynęty

Obrotówki i wahadłówki

Obrotówki to z reguły niewielkie, uniwersalne przynęty. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta. To kawałek drutu z korpusem, często koralikami. Posiadają charakterystyczne skrzydełko, które obracając się wodzie prowokuje do ataku rybę. Zakończone są zazwyczaj kotwiczką. Obrotówki to bardzo uniwersalne przynęty skuteczne przy łowieniu okoni, szczupaków, kleni, jazi czy pstragów. Zazwyczaj spotyka się numeracje od 0 do 4, gdzie numer 0 oznacza przynętę najmniejszą. U niektórych producentów możemy spotkać nieco inne oznaczenia np. 00, które będzie oznaczać jeszcze mniejszy model.

Fot 4. Łukasz Kolasa | Wahadłówki mogą mieć różny kształt i kolor

Wahadłówki natomiast to tak wyprofilowane blachy, które pod wpływem prowadzenia ich w wodzie kolebią sią ruchem wahadłowym. Zakończone są zazwyczaj kotwicą. Produkowane są w różnych kształtach, od bardzo smukłych, po nieco bardziej owalne, w różnej gramaturze. Wielu uważa je za retro przynęty, jednak wiele razy potrafią „ratować skórę” nad wodą.

Rippery i twistery

To najpopularniejsze przynęty gumowe stosowane w zasadzie przy łowieniu każdego gatunku ryb drapieżnych. Wykonane są z materiału gumowego, często silikonu lub materiału typu PVC. Zbrojone są w główki jigowe, o różnej gramaturze. Na rynku dostępne jest wiele modeli w różnych wielkościach od małych 3-4 cm przynęt zwanych często paprochami, po kilkunastocentymetrowe przynęty. Produkowane są w bardzo wielu wersjach kolorystycznych i z różnymi dodatkami np. brokatem, czy czarnym pieprzem. Cecha charakterystyczna rippera jest ogonek, dzięki czemu całość przypomina rybkę. Twister natomiast posiada obustronnie spłaszczony ogonek, a jego przednia część jest gładka lub żebrowata. To w jaki sposób dobierać główkę jigową do gumy jest materiałem na nowy wpis.

Fot 5. Łukasz Kolasa | Rippery po lewej stronie oraz twistery po prawej to ciekawe przynęty na każdego drapieżnika

Na rynku dostępnych jest wiele wariacji wyżej wymienionych przynęt, o często wdzięcznych nazwach jak np. koguty czy jaskółki. Wybór tej odpowiedniej to już kwestia indywidualna wędkarza. Mimo tak dużego wachlarza nie ma niestety cudownych przynęt. Jednak dzięki praktyce możemy wyselekcjonować swoje ulubione model na każdą wodę.

Autor: Łukasz Kolasa

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu