WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak łowić karpie i amury?

21 październik 2019
#PORADY

Sierpień wielu osobom kojarzy się z ostatnim miesiącem wakacji oraz pełnią okresu urlopowego. To czas, kiedy nasze wody przyzywają cały czas oblężenie i w większości niekoniecznie są to osoby, które mają cos wspólnego z naszym wędkarskim hobby. Tłumy wczasowiczów i plażowiczów mogą skutecznie utrudniać nam odpoczynek z wędką i szukanie wędkarskich emocji. Jednak jeśli znajdziemy kawałek wody „dla siebie” warto w właśnie w sierpniu zasadzić się na karpie i amury.


Wybór i przygotowanie miejscówki

Sierpień to specyficzny miesiąc. Niby mamy lato, niby w ciągu dnia jest ciepło, często wręcz upalnie, ale czuć już w pogodzie zmianę. Coraz częściej pojawiają się chłodniejsze wieczory i poranki. Przyroda powoli zaczyna odczuwać zbliżającą się wielkimi krokami jesień. Podobnie jest z rybami, one tez czują, że nadchodzi zmiana. Bez wątpienia musimy wziąć ten fakt pod uwagę dokonując wyboru potencjalnej miejscówki, w  której będziemy oczekiwać brania karpia czy amura. Na samym starcie naszych przygotowań jesteśmy już uprzywilejowani, bo czas drugiej połowy lata i wczesnej jesieni jest najlepszym okresem żerowania obu gatunków ryb. Na potwierdzenie tego warto sięgnąć do prasy wędkarskiej, i sprawdzić jak wiele medalowych zgłoszeń ryb przypada właśnie na ten okres. Wybór potencjalnej miejscówki powinien być poprzedzony obserwacja wody. Karpie maja swoje ulubione odcinki wody, które odwiedzają każdego dnia. Jeśli będziemy obserwować wodę zaobserwujemy ich obecność.

Fot 1. Łukasz Kolasa | Karp na macie to nagroda dla wędkarza za trud włożony w przygotowania

Teoretycznie ale i w praktyce nie powinniśmy zapominać o wszelkiego rodzaju zatokach, podwodnych górkach czy blatach. Dobrym pomysłem jest wytypowanie dwóch, trzech miejsc. Da nam to większe szanse na skuteczny połów. Jeśli już ustalimy gdzie chcemy łowić, to warto przygotować sobie łowisko. Jeśli mamy możliwość to rozpocznijmy nęcenie wcześniej np. 3-4 dni przed planowana zasiadką. Czym nęcić? Każda woda jest inna, każda woda rządzi się swoimi prawami, wiec zwyczaje ryb będą inne. Jednak najpopularniejszym towarem, który trafia do wody jest gotowana kukurydza, pellet oraz kulki proteinowe. Jeśli przygotowujemy sobie kukurydze, możemy nadać jej pożądany przez nas zapach poprzez dodanie boostera lub dipa.

Taktyka łowienia i sprzęt

Po przygotowaniu łowiska nadchodzi pora na sprawdzenie się w praktyce. W sierpniu ryby są aktywne praktycznie przez cała dobę, wiec możemy się liczyć z możliwością brania praktycznie o każdej porze. Jeśli wybieramy się na wyprawę, która ma trwać dłużej niż dobę to warto zabrać ze sobą namiot, łóżko i inne akcesoria, które uprzyjemnią nam pobyt nad wodą i wędkowanie. Do warunków panujących na łowisku dostosowujemy nasz zestaw. Jeśli łowisko jest czyste, wiemy, ze nie ma zawad w postaci korzeni i np. powalonych i zalanych drzew, to spokojnie możemy zdecydować się na wędzisko o długości 3.60 m i i krzywej ugięcia do 3lbs. Do tego kołowrotek, który pomieści nam spory zapas żyłki. Nie musimy przesadzać z jej grubością, gdzie maksymalna średnica to 0.30mm. Warto także zaopatrzyć się w materiały PVA, czy to siatki czy woreczki. Jak wiemy to materiały w pełni rozpuszczalne w wodzie, pozwolą nam na dołożenie do naszego zestawu pewnej ilości zanęty w postaci ziaren, pelletów czy pokruszonych kulek proteinowych. Dochodzimy do zagadnienia przynęty na sierpniowe karpie i amury. Oczywiście numerem jeden będą kulki proteinowe o różnych smakach.

Fot 2. Łukasz Kolasa | Pellet i kulki to switeny mix zanetowy

Amur lubi słodkie smaki np. śliwkę, truskawkę, ale nie pogardzi tez smakiem mięsnym. Podobnie z karpiem. Dlatego warto kombinować. Amury uwielbiają kukurydzę. Dlatego tez przygotowując zestaw warto kulkę proteinowa na włosie „podbić” kilkoma ziarnami. Sukces wędkarski zależy od wielu czynników. Często tez liczy się kreatywność wędkarza, obserwacja wody i reagowanie na to co aktualnie się dzieje.

Hol sierpniowego karpia czy amura to będzie najlepsza nagroda za trud i wysiłek jaki włoży wędkarz w przygotowania do wędkowania oraz wytrwałość nad wodą. Czasami na te brania trzeba będzie poczekać nieco dłużej, ale walka i odjazdy dwucyfrowego amura z pewnością zapadną na dłużej w  pamięci każdego wędkarza.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Test pływadełka Float Tube FLTB – 5 Caperlan

Test pływadełka Float Tube FLTB – 5 Caperlan
WĘDKARSTWO

Test krzesła do method feeder

Test krzesła do method feeder
WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu