WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zacząć przygodę z wędkarstwem?

01 kwiecień 2019
#PORADY

Chcesz zacząć łowić ryby, ale kompletnie nie wiesz, jak się za to zabrać? Jaką wybrać wędkę, jak gruba musi być żyłka oraz czy na każdym zbiorniku można wędkować? Spokojnie, opowiem Ci, krok po kroku, co należy zrobić, aby móc się w pełni cieszyć tym wspaniałym sportem, jakim jest wędkarstwo.

Krok I – Karta wędkarska

Karta wędkarska będzie Ci niezbędna do legalnego łowienia w polskich akwenach. Aby  uzyskać ten dokument, będziesz musiał zapoznać się z regulaminem amatorskiego połowu ryb w Polsce oraz z przepisami Ustawy o rybactwie śródlądowym, a następnie przystąpić do egzaminu. Wybierz się w tym celu do najbliższego koła Polskiego Związku Wędkarskiego – bo to właśnie PZW ma prawo do egzaminowania – i dowiedz się, kiedy będzie miał miejsce kolejny egzamin. Opłata egzaminacyjna to zazwyczaj wydatek rzędu trzydziestu złotych. Po zdanym egzaminie kartę możesz odebrać w starostwie powiatowym, w wydziale ochrony środowiska.

Fot 1. Materiał własny | Wędrakrstwo potrafi pochłonąć bez reszty

Krok II – Sprzęt

Przygodę z wędkarstwem polecam rozpocząć od metody spławikowej. Do tej metody będzie Ci potrzebny jedynie bat, odrobina żyłki, sygnalizator brań w postaci spławika właśnie, kilka kulek ołowianych, które posłużą za obciążenie spławika, oraz haczyk. W ofercie Decathlon znajdziesz gotowy zestaw Caperlan Firstfish Travel 500 , w którego skład wchodzą:

bat o długości pięciu metrów (długość transportowa to jedynie 0,6 m);

dwa zestawy spławikowe o długości pięciu metrów, z których pierwszy wyposażony jest w spławik 0,6 g, żyłkę główną 0,16 mm, przypon 0,14 mm i haczyk bezzadziorowy rozmiar 12, drugi zaś w spławik 2 g z żyłką główną 0,18 mm, przyponem 0,16 mm i hakiem w rozmiarze 10 również bez zadziorów;

obciążenie ze znalu, służące do połowów z dna;

wypychacz do wyhaczania ryby;

cztery haczyki bezzadziorowe z gotowym przyponem;

torba transportowa oraz instrukcja obsługi.

Cały ten zestaw kosztuje zaledwie 79,99 złotych i w zupełności wystarczy Ci, aby zacząć przygodę z wędkarstwem, lecz będzie Ci potrzebnych jeszcze kilka akcesoriów.

Więcej o wędkowaniu metodą spławikową:

Zaopatrz się w jakieś wygodne siedzisko, może być tak naprawdę najprostsze krzesełko  – wszak jedziesz na ryby również po to, aby wypocząć.

Potrzebna będzie Ci też podpórka na wędkę, by nie musieć jej cały czas trzymać w rękach.

Kolejną rzeczą, która może Ci się przydać, jest wiadro na zanętę . Zanęta ma Ci posłużyć do zwabienia ryb w wybrane przez Ciebie miejsce. Zanęty są zazwyczaj przeznaczone dla danego gatunku ryb, który mamy zamiar łowić, lecz na początek możesz wybrać po prostu zanętę uniwersalną.

Decathlon wędrarstwo

Fot 2. Materiał własny | Podstawą udanego wędkowania jest skompletowanie sprzętu

Niezbędną rzeczą jest odpowiednia przynęta. Tutaj mamy pełną dowolność, na hak możesz założyć kawałek kukurydzy, ciasto, białe robaki, ochotkę czy czerwone robaki – nazywane potocznie gnojakami. Warto mieć przy sobie kilka rodzajów przynęt i testować, na którą z nich brania są najlepsze. Mniejsze ryby możesz podnosić na wędce, lecz gdy uda Ci się złowić większą sztukę, warto mieć przy sobie także podbierak, który pomoże wyciągnąć rybę na brzeg.

decathlon wędkarstwo

Fot 3. Materiał własny | Testuj rónże przynęty, aby znaleźć tę najlepsza

Krok III – Wybór łowiska oraz zezwolenie

 Pamiętaj, że w naszym kraju nie ma wód niczyich. Byś mógł łowić zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymagana jest karta wędkarska oraz zezwolenie na połów ryb wydane przez gospodarza wody. W Polsce gospodarzami rybackimi akwenów śródlądowych są zazwyczaj osoby fizyczne, gospodarstwa rybackie lub Polski Związek Wędkarski. Jeżeli chcesz łowić na wodach prywatnych, należy każdorazowo opłacić zezwolenie na połów u właściciela obiektu. Z podobnym rozwiązaniem spotkasz się w przypadku wód spółdzielni i gospodarstw rybackich. Natomiast jeżeli masz zamiar łowić na rzekach i zbiornikach PZW, oprócz karty wędkarskiej potrzebne Ci będą legitymacja członkowska oraz specjalne zezwolenie PZW. W tej sprawie najlepiej zwrócić się do koła PZW, w którym ubiegaliśmy się o kartę wędkarską, i tam zostaną Ci udzielone wszelkie niezbędne informacje.

Podsumowując, warto w pierwszej kolejności postarać się o kartę wędkarską. Przygotowując się do egzaminu, zaznajomisz się z przepisami Ustawy o rybactwie śródlądowym, zapoznasz się z regulaminem amatorskiego połowu ryb i poznasz wymiary oraz okresy ochronne. Warto też poczytać na temat gatunków ryb występujących w naszych wodach, tego, jakie mają zwyczaje, czym się odżywiają itd. Wiedza ta na pewno przełoży się na lepsze efekty nad wodą.

wędkarstwo Decathlon

Fot 4, Materiał własny | Karta wędkarska umożliwi Ci legalne łowienie w polskich akwenach

W międzyczasie zaopatrz się w niezbędny sprzęt. Wędkarstwo to między innymi również forma kolekcjonerstwa. Jeżeli złapiesz wędkarskiego bakcyla, przekonasz się, w jak szybkim czasie będzie się powiększał Twój wędkarski arsenał.

Jeżeli zaś chodzi o wybór pierwszych łowisk, polecam wyjazd nad staw hodowlany. Akweny te nie są zazwyczaj zbyt dużych rozmiarów. Jest tam o wiele łatwiej zlokalizować oraz złowić piękną sztukę. Z czasem, jeżeli stwierdzisz, że chcesz się sprawdzić na innych łowiskach, możesz zwrócić się do koła Polskiego Związku Wędkarskiego o wyrobienie legitymacji i wykupić zezwolenie na wody PZW.

Mam nadzieję, że tym tekstem pomogłem Ci w jakiejś mierze. Życzę Ci cierpliwości i samych sukcesów nad wodą.

Połamania!

Patryk Szwarcbach Decathlon Opole
Nazywam się Patryk i znajdziesz mnie w Decathlon Opole na działach Turystyka oraz Natura. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie sprzętu wędkarskiego, chcesz się poradzić lub po prostu najzwyczajniej w świecie porozmawiać „o rybach” zapraszam do Opola lub napisz pod adres: patryk.szwarcbach@decathlon.com
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Nazywam się Patryk i znajdziesz mnie w Decathlon Opole na działach Turystyka oraz Natura. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie sprzętu wędkarskiego, chcesz się poradzić lub po prostu najzwyczajniej w świecie porozmawiać „o rybach” zapraszam do Opola lub napisz pod adres: patryk.szwarcbach@decathlon.com
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu