WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki kołowrotek do method feeder wybrać?

29 październik 2019
#PORADY

Bez wątpienia Method Feeder jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozwijających się technik łowienia ryb nie tylko w Polsce ale i całej Europie. Tempo w jakim podbiła serca wędkarzy jest wręcz zadziwiające. Praktycznie za każdym razem, gdy udajemy się nad wodę spotkamy tam wędkarza, który na swoim zestawie będzie miał zamontowany specjalny podajnik oraz krótki przypon. Moda na „metodę” przywędrowała do nas z Anglii. Podobnie z reszta jak i kilka innych trendów. Kraj ten jest kolebką wędkarstwa i poziom łowienia ryb stoi na wysokim poziomie.


W każdej technice wędkarskiej, podobnie w Method Feeder, dużą rolę w skutecznym łowieniu ryb odgrywa sprzęt. Ktoś może powiedzieć, ze przecież sam sprzęt ryb nie łowi, ale liczą się tez umiejętności wędkarza. To prawda, jednak sukces nad wodą zależy od wielu czynników, a dobrze dobrany sprzęt pod swoje możliwości, pod łowisko na jakim się znajdujemy jest na pewno jednym z nich. Jednym z ważniejszych elementów zestawu wędkarskiego jest bez wątpienia kołowrotek.

Fot 1. Łukasz Kolasa | Kołowrotki do Method Feeder bez wolnego biegu z przednim hamulcem

Nie inaczej jest w Method Feeder. Patrząc na to co oferuje nam rynek wędkarski, szczególnie młody adept sztuki wędkarskiej może poczuć się niejako zagubiony. Nie ma się czemu dziwić. Producenci rok rocznie prezentują co najmniej kilka nowych modeli „młynków”, prześcigając się w ich funkcjonalności. Kołowrotek jako element zestawu wędkarskiego ma bogatą historię. Pojawił się już na początku … XIX wieku, a co ciekawe od pierwszych lat XX wieku był klasyfikowany według kryteriów metody wędkarskiej czy odpowiednich wędzisk.

Jaki wiec wybrać kołowrotek do Method Feeder i czym kierować się dokonując wyboru? Warto postawić na model dedykowany pod ta technikę wędkarską. Warto sobie uświadomić, ze na rynku bardzo trudno jest znaleźć kołowrotek uniwersalny, pasujący do większości technik wędkarskich. Jest to wręcz niemożliwe. Każdy kołowrotek posiada swoją specyfikację i cechy, które są pożądane w konkretnej metodzie wędkarskiej. Postawmy na model nowy. Zapewne wiązać się to będzie z koniecznością wydania nieco większej sumy pieniędzy, ale korzyści z takiej decyzji jest zdecydowanie więcej. Szczególnie gwarancja.

Fot 2. Łukasz Kolasa | Klips jest waznym detalem w kołworotku

Oczywiście nie zakładajmy na starcie, że po kilku wyprawach kołowrotek zacznie nam szwankować, ale warto mieć świadomość tego, że gdyby co, możemy oddać go do serwisu. Warto dmuchać na zimne. Zanim dokonamy zakupu wybierzmy się do sklepu wędkarskiego i poprośmy sprzedawcę, by zaprezentował nam kilka modeli. Sprawdźmy jak leży nam w ręce, czy płynnie chodzi, czy nie ma żadnych luzów. Możemy również zabrać ze sobą wędzisko i domontować do niego kołowrotek. Sprawdzimy wówczas czy wszystko nam ładnie współgrało. Przy wizycie w sklepie zawsze jest szansa podpowiedzi ze strony sprzedawcy. Oczywiście musimy zakładać, ze będzie to osoba rzetelna i znająca się na swoim fachu. Jeśli już upatrzymy sobie model pod swoje predyspozycje, wówczas pozostaje kwestia ceny. Jeśli ta w sklepie nas niezadowoli, możemy poszukać w Internecie takiego modelu w niższej cenie.

Bez wątpienia ważną cecha kołowrotka do „metody” jest jego rozmiar. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć jaka wielkość będzie najlepsza. Musimy zwrócić uwagę na to w jaki sposób będziemy łowić, jakie ryby, na jakich łowiskach. Punktem wyjścia może być rozmiar 4000. Jednak nie jest to żadna reguła. Jeśli nastawiamy się na mniejsze ryby typu leszcze, krąpie, płocie, a warunki na łowisku nie są wymagające to możemy zastosować mniejsze kołowrotki. Jeśli celem będą karpie, szczególnie na łowiskach komercyjnych, a warunki na łowisku wymogą na wędkarzu np. oddawanie kilkudziesięcio-metrowych rzutów wówczas musimy zastosować większe kołowrotki.

Fot 3. Łukasz Kolasa | Dobrze usawiony hamulec kołowrotka i karp juz na brzegu

Dobry kołowrotek to kołowrotek pracujący płynnie, ze sprawnym hamulcem. Method Feeder to często łowienie dużych, mocnych ryb. Wiece bez sprawnego, dobrze ustawionego hamulca będzie nam trudno o końcowy sukces, a z drugiej strony bezpieczeństwo holowanej ryby jest równie ważne. Przecież zależy nam by ryba wróciła do wody w dobrej kondycja i cieszyła ponownym holem za jakiś czas. Istotnym elementem jest tez szpula kołowrotka. Obecnie producenci przy dedykowanych kołowrotkach do Method Feeder decydują się na płytkie i szerokie szpule. Daje ona możliwość swobodnego wysnuwania się żyłki w trakcie oddawania rzutu.

Przy łowieniu na naprawdę dalekich dystansach można zastosować kołowrotek ze szpulą typu „Long”. Jest ona nieco wyższa od tradycyjnej, a w połączeniu z odpowiednio pracującym kijem i umiejętnościami wędkarza pozwoli oddać ekstremalnie dalekie rzuty. Warto pamiętać, że Method Feeder to technika punktowego łowienia ryb, gdzie ważna jest precyzja rzutu. W związku z tym użyteczny będzie tutaj klips kołowrotka. Zazwyczaj są one plastikowe lub metalowe. Z doświadczenia wiem, że te metalowe są lepsze i bardziej praktykowane przez wędkarzy. Pamiętajmy, że klips nie może nam uszkadzać żyłki.

Jeszcze jedną rzeczą, na która można zwrócić uwagę to to czy wybrać model z przednim hamulcem bez wolnego biegu czy z wolnym biegiem. I znów trzeba wrócić do tego jak i gdzie chcemy łowić. Warto pamiętać, ze modele z wolnym biegiem są nieco cięższe. Jak widać wybór kołowrotka do Method Feeder to sprawa mocno indywidualna, ale z pewnością każdy znajdzie model dla siebie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu