WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Test krzesła do method feeder

05 wrzesień 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Method Feeder jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się technik wędkarskich. Co roku jesteśmy świadkami pojawiania nowych smaków zanęt, przynęt czy nowinek technicznych. Wszystko po to, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom wędkarza. Wycieczka na ryby ma być dla nas komfortem.

Dlatego też ciekawą opcją szkierową w stronę wędkarzy jest krzesło Caperlan CSB Feeder Adjust, które od jakiegoś czasu mam okazję testować.

Pierwsze wrażenie

Model ten jest dedykowany miłośnikom łowienia zarówno techniką Method Feeder jak i klasycznym feederem.

Jest to model, który oprócz samego siedziska posiada elementy umożliwiające łowienie, praktycznie nie wstając z krzesła. Jak wiemy Method Feeder to przeważnie sportowe i szybkie łowienie, więc dobry organizer wokół nas na pewno pozwoli nam zaoszczędzić czasu.

Fot 1. Łukasz Kolasa | Fotel przeznaczony jest zarówno do techniki Method Feeder jak i klasycznego feedera

W zestawie znajdziemy: siedzisko z oparciem, półkę na pellety, zanęty, przynęty czy drobne akcesoria, ramię do wędziska, przedni tylny grzebień do feedera oraz teleskopowe nóżki i poziomicę.

Fot 2. Łukasz Kolasa | Tak prezentuja się akcesoria do omawianego fotela

Charakterystyka elementów

Zacznę od siedziska. Testowałem fotel podczas kilku kilkugodzinnych sesji wędkarskich w różnych warunkach pogodowych, od bardzo mocnego słońca i temperatury powyżej 30 stopni Cesjusza, po pogodę burzową, przechodzącą w trwałe opady deszczu. Sam fotel jest wygodny, pozwala czuć się komfortowo. Zarówno siedzisko jak i oparcie nie wykazują znaków eksploatacji.

Fot 3. Łukasz Kolasa | Tak fotel prezentuje się zaraz po rozłożeniu

Mimo, ze to dopiero kilka wyjazdów za mną, to już widzę pierwsze plusy. Po pierwsze łatwo się go rozkłada i składa. W dodatku łatwa regulacja nóżek pozwoli nam ustawić go w takie pozycji, w jakiej chcemy, dostosowując się do warunków panujących na łowisku.

Fot 4. Łukasz Kolasa | Fotel posiada regulacje wusokosci nóżek, oraz daje możliwość ich regulacji

Po drugie, dzięki temu, że łowiłem w różnych warunkach, wiem że materiał z jakiego go wykonano bardzo słabo chłonie wodę, a jeśli się już dostanie, to szybko wysycha. Nie każde krzesło tak ma, więc model ten ma tu przewagę nad innymi. Żeby jednak nie było tak kolorowo, to przydałaby się regulacja oparcia. Niestety w tym fotelu mamy oparcie ustawione na stałe, w jednej pozycji. Nie jest to bardzo duża wada, wymaga jednak od wędkarza przyzwyczajenia się.

Fot 5. Łukasz Kolasa | W tym modelu nie ma możliwości regulacji oparcia

W zestawie znajdziemy również półkę. Możemy ją zamontować zarówno z lewej jak i prawej strony. Półka ma wymiary 46cm x 30cm. Ja mocuję ja po swojej lewej stronie. Spełnia wiele funkcji. Możemy na niej postawić pudełka z pelletem lub zanętą, przynęty na które łowimy w tym robaki, kulki proteinowe, pellety, dumbellsy, kukurydzę oraz pozostałe drobne akcesoria typu: foremka do metody, wypychacz, haczyki itd.

Fot 6. Łukasz Kolasa | Stolik jest pojemny i znajdzie się na nim miejsce na najpotrzebniejsze rzeczy

Znajdzie się również miejsce na np. kubek z kawą. Półka zamontowana jest na dwóch teleskopowych nóżkach. To ważne, bo z jednej strony daje nam możliwość regulacji wysokości na jakiej chcemy ją ustawić, z drugiej strony takie mocowanie zapewnia lepszą stabilność półki. Przy tym elemencie zestawu nie ma za bardzo do czego się przyczepić.

Fot 7. Łukasz Kolasa | Półka zamontowana jest na teleskopowych nóżkach

Kolejnym elementem jest ramie do feedera. Możemy je zamontować podobnie jak półkę z obu stron. Ramię jest wysuwane. Przed wysunięciem ma długość 85 cm, po wysunięciu około 140cm. Możemy ustawić go pod takim kątem, pod jakim chcemy. Jeśli łowimy na wodach stojących wówczas wędzisko zaprzemy bliżej powierzchni wody. Jeśli łowimy w rzece, to wędkę ustawimy bardziej pionowo. Generalnie samo ramię wygląda solidnie.

Fot 8. Łukasz Kolasa | Wzestawie znajdziemy także ramię do feedera

Można by jedynie plastikowe mocowanie zamienić na nieco inne, solidniejsze. Jeśli jednak będziemy go mocować z wyczuciem i nie siłować się z nim wówczas na pewno nam posłuży.

W zestawie do ramienia mamy dwa grzebienie. Przedni szerszy, tylni węższy. W moim przekonaniu ten drugi mógłby być nieco dłuższy, tak by mieć komfort wędkowania w przypadku używania dwóch zestawów. Jeśli komuś nie będzie odpowiadał ten krótszy grzebień, może zawsze dokupić inny. Nie są to gigantyczne pieniądze. Oba grzebienie wykonane są z dobrej jakości pianki.

Fot 9. Łukasz Kolasa | W zestawie mamy dwa grzebienie, tylny szerszy…

Kilka słów komentarza. Krzesło na pewno kompaktowe, wygodne, dające wędkarzowi komfort łowienia. Przemyślane rozmieszczenie poszczególnych elementów jest dużym plusem. Możliwość zamontowania parasola czy siatki tez jest dobra opcją. Nie jest to ciężkie krzesło, bo waży niecałe 8.5 kg, a dzięki poszczególnym kieszonkom służy tez jako pokrowiec, w  którym schowamy wszystkie dodatki. Dzięki rączce mamy możliwość łatwego przenoszenia go na miejsce łowienia.

Fot 10. Łukasz Kolasa | System składania

W przypadku łowienia na dwie wędki, szczególnie gdy będziemy używać nieco cięższych zestawów, ramię może nam się lekko poddawać, np. w przypadku łowienia na rzece. Trzeba tez pamiętać, że łowienie z tego typu siedziska jest specyficzne. Każdy nasz ruch przenosi się na wędkę, więc jeśli ktoś po raz pierwszy będzie łowił w ten sposób zapewne będzie musiał się przyzwyczaić. Zawsze można używać tylko tylnego grzebienia, a przedni zamontować na zwykłej podpórce. To także często stosowane rozwiązanie.

Fot 11. Łukasz Kolasa | I jest pierwsza ryba! 🙂

Reasumując, w tej cenie otrzymujemy naprawdę solidny produkt. Oczywiście trudno znaleźć na rynku krzesło, które każdemu wędkarzowi odpowiadałoby w stu procentach, ponieważ każdy ma inne preferencje i oczekuje czegoś innego. Na koniec jeszcze jeden „kamyczek do ogródka” producenta. Przydałaby się instrukcja do pierwszego złożenia. Mimo wszystko mogę z czystym sumieniem polecić Caperlan CSB Feeder Adjust.

Autor: Łukasz Kolasa

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu