WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wędkarstwo dla początkujących — praktyczny poradnik

01 wrzesień 2021

Wędkowanie to sport, który nie kojarzy się może z elementami rywalizacji. Mimo wszystko jest niezmiennie popularne wśród osób w różnym wieku i o różnym statusie społecznym oraz stylu życia. Podpowiadamy, co powinien wiedzieć początkujący wędkarz. 

Nauka łowienia ryb

Nie w każdą aktywność łatwo od razu się wciągnąć, dlatego wiele osób długo zastanawia się, czy nauka łowienia ryb w ogóle jest dla nich. Takie hobby ma naturalnie wady i zalety, które trzeba rozłożyć jeżeli przed rzuceniem się z wędką na głęboką wodę. 

Wędkowanie może mieć naprawdę emocjonujące. Wytrawni wędkarze doskonale znają to specyficzne uczucie adrenaliny, kiedy holujemy naprawdę dużą rybę. Z drugiej strony długie godziny spędzone nad wodą mogą być źródłem doskonałego relaksu

Za pewną wadę wędkowania można jednak uznać fakt, że tego typu hobby wymaga zgromadzenia dużej ilości sprzętu, który – co do zasady – nie jest tani. Łowienie ryb wymaga nie tylko opanowania techniki, ale także dobrego przygotowania się ze strony technicznej. Można oczywiście zaczynać na pożyczonym sprzęcie, jednak własne narzędzia wędkarskie z czasem staną się niezbędne do efektywnego spędzania czasu nad wodą. 

Łowienie ryb dla początkujących

Jeszcze przed rozpoczęciem przygody z wędkarstwem warto rozeznać się w teoretycznych podstawach tego hobby. Dopasowanie przynęty do gatunku ryby, na którą polujemy, czy rozróżnianie spinningu od łowienia na grunt to absolutne podstawy, które trzeba poznać przed pierwszym wyruszeniem na ryby. 

Bez obaw. Nikt nie będzie wymagał od nas na samym początku wiedzy typowej dla bardzo doświadczonego wędkarza. Od pewnych podstaw nie można jednak uciec, podobnie jak od sprzętu, który kompletujemy już na początku. Wędka na ryby to nie wszystko i trzeba dobrze zdawać sobie z tego sprawę. 

mezczyzna łowiący ryby
8164007,8371729,8389905,8327606

Sprzęt do wędkarstwa dla początkujących

Żmudna nauka podstaw i przygotowywanie sprzętu to mozolne zajęcie, które jednak odwdzięcza się nam doskonałą zabawą i wzmocnieniem swoich skutecznych umiejętności. A jaki dokładnie sprzęt będzie dla nas niezbędny na rybach? Oprócz wędki niezbędny musimy również zaopatrzyć się w następujący sprzęt:

Oczywiście wymienione wyżej sprzęty to tylko podstawa. Na rybach często spędza się długie godziny, także w nocy. Wygoda jest bardzo ważna, dlatego z czasem warto zaopatrzyć się także w komfortowe krzesełka i fotele wędkarskie. Jeżeli nocujemy na rybach, konieczny okaże się namiot turystyczny, który można wyposażyć w łóżko wędkarskie

Jak kupować sprzęt na ryby? Przede wszystkim pamiętajmy, że będzie on służył nam i powinien być dostosowany do naszych potrzeb i naszego komfortu. Rodzaj sprzętu trzeba koniecznie dopasować do metody wędkowania, na której chcemy się skupić. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Przedmioty pełniące te same funkcje można spotkać zarówno w cenie 50, jak i 500 złotych. Na początek warto postawić na średnią półkę cenową. Bardzo drogi sprzęt nie jest konieczny, kiedy stawiamy pierwsze kroki, natomiast najtańsze i wykonane ze słabych materiałów wędki i podbieraki szybciej zepsują nam zabawę, niż pozwolą się czegokolwiek nauczyć. 

Wielu wędkarzy wykorzystuje bardziej zaawansowane gadżety, na przykład echosondy wędkarskie, jednak na taki sprzęt przyjdzie czas w przyszłości. 

Jak zacząć wędkować?

Wielu początkowych amatorów wędkarstwa nie zdaje sobie sprawy z tego, że do wędkowania konieczne są konkretne uprawnienia. Mowa przede wszystkim o karcie wędkarskiej, którą wyrabiamy po uprzednim zdaniu egzaminu. Warto zaznaczyć, że karta wędkarska nie jest przeznaczona wyłącznie dla pasjonatów i wytrawnych wędkarzy. Każda pełnoletnia osoba, która udaje się nad wodę w celu połowu, musi ją posiadać. W przeciwnym razie narażamy się na grzywnę, a nawet zostać oskarżeni o kłusownictwo, które w polskim prawodawstwie określane jest przez przepisy kodeksu karnego. 

Gdzie wybrać się na wędkowanie?

Kiedy już posiadamy kartę wędkarską i odpowiedni sprzęt konieczne staje się wybranie akwenu do połowu ryb. Tutaj znowu natykamy się na szereg ograniczeń prawnych, dlatego znajomość (aktualnego) Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb (RAPR) jest bardziej niż wskazana i warto ją aktualizować. 

Nie wolno bez zezwolenia wędkować w wodach prywatnych oraz należących do Polskiego Związku Wędkarstwa. Przed rozpoczęciem wędkowania trzeba poprosić o specjalne zezwolenie, które jest płatne. Dowód opłaty oraz karta wędkarska powinny jeździć z nami na każdy  wypad na ryby, ponieważ będą niezbędne w czasie kontroli. 

Łowienie ryb to fascynujące, chociaż również wymagające hobby. Nierozważne podchodzenie do kompletowania sprzętu i wyrabiania pozwoleń może skończyć się nie tylko powrotem z pustymi rękami, ale nawet karą grzywny. Jeżeli jednak podejdziemy do tego z głową, szybko może okazać się, że spędzanie czasu z wędką nad wodą stanie się nieodłącznym elementem naszego wolnego czasu. 

Sprawdź: Sprzęt wędkarski w sklepie internetowym Decathlon

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu