WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wyjazd na ryby - jakie zanęty wziąć na spontaniczną zasiadkę?

04 wrzesień 2020
#PORADY

Sezon wędkarski 2020 z całą pewnością możemy określić mianem specyficznego. Sytuacja nie tylko w Polsce, ale i na świecie sprawiła, że ten rok pod kątem wędkarskim był trudny. Wiele wyjazdów na ryby przeszło nam koło nosa. To właśnie dlatego tak ważne jest, by póki jest to możliwe korzystać z okazji do wyjazdu z wędką w garści. Jak być zawsze gotowym na wyjazd na ryby? Jakie zanęty można zabrać na spontaniczną zasiadkę? Sprawdzone porady na branie podczas wypadu na ryby!


Jak zaoszczędzić czas na przygotowaniu do zasiadki?

Mając mniej czasu warto wykorzystywać każdą okazję by udać się w nasze ulubione miejsca. Dla wielu z nas – wędkarzy oznacza to krótkie, często nawet spontaniczne wypady na ryby. Wyjazd na symboliczną dobę czy nawet nockę nie należy do najprostszych. Sama analiza wody i ustalenie strategii może pochłonąć sporo naszego, jakże cennego czasu nad wodą.

A co jeżeli musielibyśmy dodać do tego konieczność przygotowywania  zanęty tj. kukurydzy, konopi czy nawet orzecha tygrysiego przed zasiadką? Wtedy z takiej spontanicznej zasiadki niewiele czasu zostało by na łowienie. Dlatego moim zdaniem warto jest być przygotowanym na taką ewentualność. W takiej sytuacji na pomoc przybywają gotowe miksy gotowanych ziaren.

Fot 1. Justyna Tochwin

Zanęta wędkarska w gotowych mieszankach – świetny sposób na szybkie zasiadki

W ofercie sklepu Decathlon możemy znaleźć szeroką ofertę gotowych do użycia mieszanek ziaren – od konopi, przez kukurydzę i łubin po orzech tygrysi. Ziarna corn mix cooked caperlan o pojemności 1,5 litra to propozycja dla zwolenników klasycznych rozwiązań. Gdy zaczynałam swoją karpiową przygodę, to właśnie kukurydza lądowała na włosie w roli zanęty karpiowej. To właśnie ona dawała mi pierwsze, piękne ryby.

W hermetycznie zapakowanym słoiku wielokrotnego użytku znajduje się czerwona i żółta kukurydza w proporcji 50/50. Miks nie rozpuszcza materiałów pva, więc można go stosować do nęcenia dywanowego, jak i punktowego. Kolejną fajną propozycją dla wędkarzy jest gotowany łubin Caperlan czy konopie gotowane Caperlan, również w 1,5 litrowych, hermetycznie zapakowanych opakowaniach. Konopie, które występują również w ostrej wersji dzięki drobnej gradacji mogą pomóc nam w zwabieniu ryb karpiowatych w nasze łowisko – nawet z bardzo dużej odległości. Mają one również dobry wpływ na trawienie ryb, co sprawia, że karpie czy amury będą częściej odwiedzały naszą miejscówkę.

Orzech tygrysi – zanęta do wędkarstwa karpiowego

Mówiąc o ziarnach dedykowanych do wędkarstwa karpiowego nie sposób nie wspomnieć o gotowanym orzechu tygrysim Caperlan, który niejednokrotnie pokazywał swoją skuteczność w najróżniejszych warunkach i w najróżniejszych miejscach. Orzech ułatwia nam łowienie selektywne – jest to przynęta, z którą nie każda ryba sobie poradzi. To właśnie dlatego jest tak chętnie stosowany przez karpiarzy i wszystkich, którzy chcą się nauczyć, jak łowić karpie

W Decathlonie można nabyć zarówno naturalny orzech tygrysi bez dodatkowych aromatów, a także dopalony aromatem wanilii (gotowany orzech tygrysi Milk Vanilla Caperlan czy papryczki chilli (gotowany orzech tygrysi Spicy Caperlan. Różnorodność aromatów sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć propozycję idealną na swoim łowisku. Należy jednak pamiętać, że na części łowisk komercyjnych stosowanie orzecha tygrysiego jest zabronione – pamiętaj więc, aby przed przyjazdem zwłaszcza na nową wodę zapoznać się  z regulaminem obowiązującym na danym akwenie.

Ciasto na ryby – gotowa przynęta na wyjazd na ryby

Tak jak już wcześniej wspomniałam spontaniczne i jednocześnie krótkie zasiadki nie należą do najłatwiejszych. Wypracowanie brania w krótkim czasie nie jest proste. Warto więc próbować pomóc szczęściu i dodatkowo wyróżnić nasz zestaw w łowisku. Pierwszym sposobem na szybsze zwabienie ryb w nasze nęcone miejsce jest stosowanie ciasta karpiowego, czyli ciasta do oklejania przynęt i ciężarków Caperlan

Pasta służy do zwiększenia atrakcyjności naszej przynęty. Możemy nią okleić przynętę jak i ciężarek – po wylądowaniu w wodzie od razu zaczyna pracować i co za tym idzie wabić ryby. Pasta została stworzona w taki sposób, aby nie odklejała się w trakcie ekstremalnie dalekich rzutów. Aby móc skutecznie trafić w gusta ryb mamy do dyspozycji następujące aromaty past: truskawka, skopex , ananas , kiełż , czosnek – wątroba , spicy i krab. Daje nam to szerokie pole do manewru

Fot 2. Justyna Tochwin

Przynęty pływające – sprawdzony sposób na skuteczną zasiadkę

Kolejnym sposobem na wyróżnienie się jest stosowanie przynęt pływających, które podniosą naszą przynętę z dna. Podnoszenie przynęty, zwłaszcza na bardziej zamulonych zbiornikach często decyduje o naszych efektach. W jednym opakowaniu znajdują się 2 rozmiary kulek -14mm i 18mm. I w przypadku przynęt mamy wiele aromatów do wyboru: truskawka, ananas, skopex, krab, czosnek, kiełż, truskawka – banan, biała czekolada i spicy.

Fot 3. Justyna Tochwin

Tak jak widzicie, jest wiele sposobów na wypracowanie brania na krótkiej zasiadce. Od dawna wiadomo, że w wędkarstwie ma udział tzw. fart , jednak warto jest dla tego szczęścia pomóc. Odpowiednie przygotowanie do zasiadki ma bardzo duże znaczenie – nie daj się zaskoczyć i zawsze bądź przygotowany, nawet na te nieplanowane wcześniej wyjazdy na ryby.

Do zobaczenia nad wodą !
Justyna Tochwin (FattyCarp Team)
Ambasador marki Caperlan

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu