WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Windsurfing – wszystko, co musisz wiedzieć

16 czerwiec 2021

Uprawianie sportów wodnych większości z nas kojarzy się z krajami śródziemnomorskimi, gdzie woda jest ciepła i przejrzysta. Skojarzenie to odchodzi jednak powoli w zapomnienie, bowiem także i w Polsce sporty te zyskują na coraz większej popularności. Jednym z nich jest windsurfing – na uprawianie którego mamy w kraju całkiem dobre warunki. Co warto o nim wiedzieć?

Windsurfing – co to za sport?

Windsurfing to sport uprawiany przy użyciu deski i zamontowanego na niej żagla (a dokładnie pędnika). Pływanie na desce przypomina żeglowanie jachtem, bowiem odbywa się przy udziale wiatru, który umożliwia ślizganie się deski po tafli wody. Z tego też powodu, niektórzy nazywają windsurfing żeglarstwem deskowym.

kobieta na desce windsurfingowej

Kto może uprawiać windsurfing?

Sport ten jest dostępny dla każdego. Mogą go uprawiać dzieci, młodzież i dorośli – w niemalże każdym wieku. Wymaga on jednak odbycia specjalistycznego kursu, dzięki któremu nauczymy się panować nad deską i żaglem. Do uprawiania windsurfingu nie potrzeba dużo siły, bowiem w sporcie tym liczy się przede wszystkim technika.

W windsurfingu przydaje się także umiejętność pływania. Nie tylko pozwoli nam ona poczuć się bezpieczniej na otwartych akwenach, ale także przyda się w niespodziewanych sytuacjach, jak upadki do wody. Te osoby natomiast, które nie traktują windsurfingu jako jednorazowej przygody, powinny zadbać o utrzymanie dobrej kondycji.

Sprzęt do windsurfingu

Windsurfing wymaga specjalistycznego sprzętu, który niestety nie należy do najtańszych. Na szczęście jest on dostępny w wypożyczalniach, które prawie zawsze znajdują się przy plażach czy jeziorach. Wbrew pozorom sprzęt do windsurfingu to nie tylko żagiel i deska, ale także inne, wchodzące w jej skład (i nie tylko) elementy. Są nimi:

 • bom – czyli uchwyt, którym przytrzymujemy się podczas pływania,
 • maszt windsurfingowy – najważniejszy element pędnika, na którym rozpina się żagiel,
 • trapez (w postaci pasa lub spodenek) – czyli system mocowania ciała do masztu przy użyciu linki, odciążający ręce podczas pływania,
 • statecznik – płetwa, którą mocuje się w tylnej części deski, poprawiająca jej stabilność (a dokładnie kadłuba); statecznik musi być dopasowany do naszego wzrostu i wagi,
 • miecz – składana płetwa (głównie w deskach dla początkujących), umieszczana w środkowej części deski, zapobiegająca jej dryfowaniu oraz poprawiająca stabilność,
 • fał startowy – element pozwalający wyjąć pędnik z wody.

Wyżej wymienione elementy to jednak nie wszystko, w co powinniśmy wyposażyć się. Niezbędne będą także akcesoria windsurfingowe i elementy garderoby windsurfingowej:

 • pianka – zabezpieczająca przed wiatrem i chłodem, dająca poczucie ciepła,
 • buty – z powierzchnią antypoślizgową, szybkoschnące, ocieplające stopę,
 • rękawiczki – chroniące przed odciskami, poprawiające uchwyt, antypoślizgowe i wodoodporne,
 • kamizelka asekuracyjna / ratunkowa.
sprzęt do windsurfingu

Windsurfing – co to jest freeride i freestyle?

Windsurfing nie ogranicza się tylko i wyłącznie do spokojnego, rekreacyjnego pływania po tafli wody. Sport ten rozwinął się bowiem w kilku kierunkach i ma wiele odmian. Prześledźmy więc znaczenie kilku najpopularniejszych:

 • freeride – zwykłe pływanie, praktykowane głównie przez początkujących lub te osoby, które uprawiają windsurfing rekreacyjnie,
 • freestyle – czyli wykonywanie na desce różnych wariacji i manewrów,
 • speed – windsurfing polegający na osiąganiu jak największych prędkości,
 • wave – czyli „ujeżdżanie fal” i wykonywanie na nich różnych rodzajów „ślizgów”, salt czy wymyków deski,
 • regaty wyścigowe – czyli wyścigi na deskach windsurfingowych.

Wraz z pojawianiem się różnych odmian windsurfingu, zaczęły powstawać różnorodne deski (długie, krótkie) i żagle (różniące się rozmiarem, masztem), umożliwiające skuteczne pływanie w określony sposób.

I tak przykładowo, jeśli interesuje nas amatorski i rekreacyjny windsurfing, potrzebować będziemy deski stabilnej, o szerokiej rufie i dużym żaglu. Gdy nabierzemy już doświadczenia i będziemy chcieli osiągać jak największe prędkości, potrzebna nam będzie mała deska z dużym żaglem. Te osoby, które chcą ścigać się, potrzebować będą długich desek; te natomiast, które interesuje pływanie slalomem – krótkich. Początkujący powinni z kolei sięgać po deski dla osób uczących się, wyposażone w miecz.

Windsurfingowe zwroty i pojęcia            

Początkujący amatorzy windsurfingu, powinni zapoznać się nie tylko z budową sprzętu i funkcjami jego poszczególnych elementów, ale też poznać pojęcia, związane z żeglowaniem. Jakie więc zwroty powinniśmy znać?

 • strona nawietrzna – czyli strona, na którą wieje wiatr,
 • strona zawietrzna – czyli strona, na którą wiatr nie wieje bezpośrednio,
 • ostrzenie i odpadanie – kolejno – zmiana kierunku w stronę nawietrzną i zawietrzną,
 • hals prawy i lewy – gdy wiatr wieje na prawą lub lewą burtę,
 • zwrot przez sztag – jest to manewr, w wyniku którego dziobem przechodzimy przez linię wiatru,
 • zwrot przez rufę – gdy przez linię wiatru przechodzimy rufą (tylną częścią deski).

Bez rozumienia tych pojęć, nauka windsurfingu będzie dość trudna, dlatego warto je przyswoić i zrozumieć.

Bezpieczne warunki do windsurfingu

Trenowanie windsurfingu jest bezpieczne tylko w ściśle określonych warunkach. Mianowicie, woda musi mieć odpowiednią głębokość, zafalowanie oraz oczywiście muszą wiać sprzyjające wiatry. Osoby początkujące nie powinny zaczynać od głębokich wód, ale takich, w których mogą stanąć na dnie. Dzięki temu łatwiej wdrapać się na deskę, po wpadnięciu do wody.

Lepiej też wybierać spokojniejsze zatoki, gdzie wiatr nie wzbudza zbyt dużych fal. Sam wiatr nie powinien być natomiast ani za silny, ani za słaby. Dlatego też osoby początkujące, powinny wybierać spokojne rejony, jakimi są na przykład jeziora. Warto też poszukać takich miejsc, w których nie jest tłoczno. Duża ilość ludzi nie tylko stresuje i rozprasza, ale i zwiększa ryzyko zderzenia się z innymi. Pierwsze kroki warto też stawiać pod okiem instruktora.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KITESURFING, WINDSURFING

Surfing: 5 dobrych powodów, aby spróbować

Surfing: 5 dobrych powodów, aby spróbować
SPORT, WINDSURFING

Jaki wiatr na windsurfing – poradnik

Jaki wiatr na windsurfing – poradnik
KITESURFING, WINDSURFING

Test pianki surfingowej SWITCH 900 5/4 mm

Test pianki surfingowej SWITCH 900 5/4 mm

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu