WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wspinaczka - jakie są rodzaje, co należy wiedzieć o wspinaczce?

16 czerwiec 2021

Wspinaczka to sport, który daje mnóstwo możliwość do pokonywania swoich własnych ograniczeń. Dla osób, które nie mają na co dzień styczności z tą dyscypliną, może ona wydawać się nieco niedostępna. Sprawdź, co daje wspinaczka i jak zacząć się wspinać

Co to jest wspinaczka?

Wspinaczka to wyjątkowo różnorodna i pojemna dyscyplina sportu. Można podzielić ją na wiele klasyfikacji i odpowiednio scharakteryzować. Sama definicja terminu wspinaczka jest jednak naprawdę szeroka. Mowa tu bowiem o każdej sytuacji podczas której przemieszczamy się po pionowej powierzchni i jesteśmy zmuszeni do używania rąk. 

Jak widać jest to definicja niezwykle ogólna. Mieści się w niej bardzo dużo rodzajów aktywności, które można uprawiać w wielu warunkach i za pomocą różnorodnego sprzętu. 

Jakie są rodzaje wspinaczki – klasyfikacja

Wspinaczkę można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

  • wspinaczka zimowa
  • wspinaczka hakowa
  • wspinaczka klasyczna

Tę dyscyplinę sportu grupuje się jednak na wiele bardzo różnych typów ze względu na kilka istotnych kryteriów. Jednym z najważniejszych jest to jakiego sprzętu używamy podczas wspinania się, a nawet to, czy używamy go w ogóle. W ten sposób klasyczną odróżnimy od hakowej. 

Niezwykle ważne jest także to w jakich warunkach dochodzi do wspinaczki. Pod kątem miejsca w jakim się odbywa wyróżniamy takie jej rodzaje jak:

  • wspinaczka górska
  • wspinaczka skałkowa
  • wspinaczka ściankowa
  • wspinaczka wielkościankowa

Za kryterium rozróżnienia wspinaczki można uznać także stosowany podczas niej rodzaj asekuracji (górna, dolna, free solo, lub jej całkowity brak) oraz ilość wyciągów. Na tej podstawie rozróżniamy wspinaczkę jednowyciągową i wielowyciągową. 

co_nalezy_wiedziec_o_wspinaczce

Rodzaje wspinaczki – charakterystyka

Nie da się ukryć – wspinaczka to naprawdę pojemna dyscyplina sportu. W zależności od tego, na jaką się  zdecydujemy, konieczne będą różne przyrządy wspinaczkowe. Wspinać się można zarówno na wolnym powietrzu, jak i w czterech ścianach. Nic dziwnego, że początkujący uczestnicy mogą czuć się nieco zagubieni. Właśnie dlatego poniżej znajdziesz charakterystykę wybranych rodzajów wspinaczki. Taka dawka wiedzy teoretycznej powinna wystarczyć na początek przygody z tą dyscypliną sportu. 

Wspinaczka skałkowa

Wspinaczka skałkowa jest sportem uprawianym w plenerze, a dokładnie na terenie skalnym. W Polsce bardzo często w tym celu wybierane są Tatry, jednak do uprawiania wspinaczki na skałkach nada się każdy teren skalny, gdzie na stromych ścianach wyznaczone są ścieżki. Ten rodzaj wspinaczki uprawia się jednak z wyłączeniem zimowych warunków atmosferycznych. 

Wspinaczkę skałkową zazwyczaj uprawia się we dwie osoby. Kiedy jedna się wspina, druga asekuruje i odwrotnie. To doskonały sposób nie tylko na poprawę kondycji, ale także na aktywny relaks w terenie. 

Wspinaczka na panelu

Panel to nic innego, jak tylko sztuczna ścianka, od której zazwyczaj zaczynamy przygodę ze wspinaniem się. Tego typu obiekty są coraz bardziej popularne i możemy znaleźć je obecnie nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. Co ciekawe, panele do wspinania się bardzo często można spotkać także na otwartych terenach. Daje to możliwość korzystania z rekreacji i obcowania z naturą nawet osobom, które nie mają blisko do gór. 

rodzaje_wspinaczki

Bouldering

Bouldering to stosunkowo nowa, ale niezwykle popularna odmiana wspinaczki, która odbywa się poprzez pokonywanie po drodze na górę dużych głazów. Co ciekawe, wspinający zwykle nie asekurują się żadną liną wspinaczkową. Przed skutkami ewentualnego upadku chronią tak zwane crash pady, czyli nic innego, jak tylko przenośne materace. 

W połowie XX wieku ten rodzaj wspinaczki zaczął zyskiwać coraz większą popularność. Jest to w dużej mierze zasługa Amerykanina, Johna Gilla. W początkach swojego istnienia bouldering był uprawiany przede wszystkim w warunkach naturalnych, teraz można jednak korzystać z tej formy aktywności na panelu.  

Wspinaczka górska

Jak sama nazwa wskazuje, wspinaczka górska to wszelka aktywność obejmująca wspinanie się po górach. W polskich warunkach najczęściej jest to taternictwo, jednak do tego samej grupy należy także znany na całym świecie himalaizm, czy europejski alpinizm. Turystyka wspinaczkowa  w górach jest niezwykle popularna i można uprawiać ją w różnym stylu. Wymaga ona jednak nie tylko dużych umiejętności, ale także profesjonalnego sprzętu. Sprawdź sprzęt wspinaczkowy w sklepie Decathlon.

Wspinaczka klasyczna

O wspinaczce klasycznej mówimy wtedy, kiedy podczas uprawiania sportu używamy wyłącznie sprzętu, który służy asekuracji, czyli ma zapewnić nam bezpieczeństwo. Do reszty wykorzystujemy wyłącznie własną siłę i umiejętności. 

Wspinaczka hakowa

Popularna hakówka zyskała na rozgłosie w latach siedemdziesiątych XX wieku. O tego rodzaju aktywności mowa, kiedy wspinający korzysta z udogodnień w postaci umieszczonych na skałach haków. Obecnie wykorzystuje się przede wszystkim tymczasowe punkty i uchwyty, które w sposób nieinwazyjny umieszcza się na skałach. W ten sposób nie ingerujemy silnie w przyrodę. 

Wspinaczka lodowa

Lodowa wspinaczka wysokogórska to kategoria, która obejmuje aktywność w górach w warunkach zimowych. Do jej uprawiania konieczny jest profesjonalny sprzęt oraz wysokiej klasy umiejętności. Konieczne są raki wspinaczkowe, czekany i inne elementy wyposażenia, które pozwalają na sprawne poruszanie się po wyjątkowo trudnym terenie. 

Big Wall 

Big wall, czyli wspinaczka wielkościanowa to jeden z najbardziej zaawansowanych rodzajów wspinania się. Porywają się na nią jedynie najbardziej zaawansowani profesjonaliści, którzy posiadają doskonały sprzęt, umiejętności i mnóstwo cierpliwości. Na największych ścianach spędza się wiele godzin, a nawet dni. Dzięki specjalnym namiotom istnieje możliwość nocowania na wielkich skałach. 

Wspinaczka mikstowa

Wspinaczka mikstowa jest dosyć specyficzną specjalizacją, która pozwala na łączenie w sobie wspinaczki skałkowej oraz lodowej. Oznacza to, że osoby porywające się na nią muszą posiadać umiejętności potrzebne zarówno do jednej, jak i drugiej aktywności. Konieczne jest także posiadanie sprzętu potrzebnego we wszystkich warunkach. Podczas wspinaczki przechodzi się bowiem zarówno po terenie objętym śniegiem i lodem, jak i przez suche skały. 

Rodzaje wspinaczki – podsumowanie

Wspinaczka to niezwykle pojemna i różnorodna dziedzina sportu. Dzięki niej można zarówno aktywnie spędzać czas na łonie natury, jak i przełamywać swoje bariery w zaciszu sali treningowej. W zależności od stopnia zaawansowania, miejsca zamieszkania, czy sprzętu, który posiadamy, możemy spróbować swoich siał w bardzo różnych rodzajach wspinaczki. 

Pierwsze treningi na panelu nie wymagają inwestycji w specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy. Jeżeli jednak połkniecie bakcyla z czasem możecie zaopatrzyć się we własne kości i friendy wspinaczkowe, a także – w razie potrzeby – raki, czy czekany. 

Wspinaczka nie tylko rozwija kondycję i siłę fizyczną. Pozwala także pokonywać swoje lęki i aktywnie walczyć ze słabościami. Będzie doskonałą dziedziną sportu dla osób, które lubią aktywne życie i chętnie biorą udział w nowych wyzwaniach.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, WSPINACZKA

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?
WSPINACZKA

Szukasz butów na ściankę wspinaczkową? Sprawdź buty Rock+!

Szukasz butów na ściankę wspinaczkową? Sprawdź buty Rock+!
WSPINACZKA

Wspinaczka ściankowa - porady, wskazówki, jak zacząć?

Wspinaczka ściankowa - porady, wskazówki, jak zacząć?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu