WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Patent żeglarski - co to jest? Jak zdobyć go krok po kroku?

07 lipiec 2021

Co to jest patent żeglarski?

Patent żeglarski można porównać do prawa jazdy. Jest to bowiem nic innego, jak państwowe uprawnienie do kierowania jachtami motorowymi lub żaglowymi. Uzyskanie patentu nie jest szczególnie trudne, dla osoby, które ma już trochę doświadczenia w pływaniu po wodach wewnętrznych. 

Otrzymany pakiet żeglarski ma dokładnie taki sam format jak dowód osobisty, czy legitymacja studencka. Wykonany jest z tworzywa sztucznego, zawiera zdjęcie właściciela i może być z powodzeniem noszony w portfelu. 

W naszym kraju istnieją dwa główne organy, które mają uprawnienia do wystawiania państwowych uprawnień na kierowanie jachtami żaglowymi i motorowymi. Są to następujące związki sportowe: 

  • PZŻ – Polski Związek Żeglarski (to właśnie on wystawia patenty żeglarskie)
  • PZMINW – Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (wystawia państwowe uprawnienia do kierowania jachtami motorowymi)

W Polsce od 2013 roku funkcjonuje następujący podział patentów żeglarskich: 

  • patent żeglarza jachtowego
  • patent sternika morskiego
  • patent kapitana jachtowego
jak_zdobyc_patent_zeglarski

Patent żeglarski – jakie są wymagania?

Wymagania na pakiet żeglarski są bardzo różne w zależności od tego, jaki stopień chcemy uzyskać. Patent żeglarza jachtowego możemy otrzymać już po przekroczeniu czternastego roku życia. Na kurs przygotowawczy można wybrać się nie mając żadnej szczególnej wiedzy, ani nawet doświadczenia. 

Oczywiście dalsze stopnie patentowe są już nieco bardziej wymagające. Poniżej znajdziesz dokładne omówienie każdego z nich razem z wymaganiami, jakie stawiane są przed kandydatami na przyszłych patentowanych żeglarzy. 

Patent żeglarza jachtowego

Pierwszym i jednocześnie najbardziej podstawowym stopniem żeglarskim jest żeglarz jachtowy. Wbrew pozorom jest to także najważniejszy ze wszystkich możliwych do otrzymania patentów. 

Do zdawania tego patentu może przystąpić osoba, która ukończyła czternasty rok życia. Nie jest wymagana wcześniejsza wiedza ani duże doświadczenie, jednak to właśnie na tym etapie przyszły żeglarz wyrabia sobie wszystkie prawidłowe odruchy, które będą w przyszłości decydowały o jego zdolnościach technicznych. 

Na kursie przygotowawczym do zdobycia patentu żeglarza jachtowego poznaje się przede wszystkim zasady bezpiecznego pływania. Wszystkich podstaw i ważnych umiejętności można nauczyć się od zera. Niski próg wejściowy nie oznacza jednak, że otrzymujemy niewielkie uprawnienia. Wręcz przeciwnie, patent żeglarza jachtowego upoważnia do:

  • prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych
  • prowadzenia jachtów żaglowych do dwunastu metrów długości kadłuba po wewnętrznych wodach morskich do granicy dwóch mil morskich od brzegu, w dobrych warunkach pogodowych 
paten_zeglarski_wymagania

Patent sternika morskiego

Do drugiego stopnia żeglarskiego wtajemniczenia możemy podejść bez konieczności posiadania wcześniejszego patentu żeglarza jachtowego. Mimo wszystko większość osób traktuje ten stopień, jako kolejny kamień milowy na swojej żeglarskiej drodze. 

Kto może ubiegać się o patent sternika morskiego? Przede wszystkim, aby móc podejść do kursu, trzeba być osobą pełnoletnią. Wymagane jest więc ukończenie osiemnastego roku życia. Konieczny jest także udokumentowany staż w rejsach morskich, który obejmuje przynajmniej dwieście godzin żeglugi na dwóch różnych rejsach.

Jak więc widać, w przypadku patentu sternika morskiego, bardziej od posiadania uprawnień żeglarza jachtowego liczy się realne doświadczenie zdobyte na morzu. Mimo wszystko wiele doświadczonych osób zaleca odbycie kursu na żeglarza jachtowego. Dlaczego ma to takie znaczenie? 

Przede wszystkim kurs na żeglarza jachtowego daje nam garść bardzo praktycznych i podstawowych umiejętności. Bardzo często wychodzimy z założenia, że elementarne szkolenie nie jest potrzebne w momencie, kiedy za nami wiele godzin na morzu. Mimo wszystko nawet przy poważniejszych zadaniach mogą przydać się prawidłowe odruchy. Żeglowanie po wodach wewnętrznych to także doskonałe pole do sprawdzenia się w mniej ekstremalnych sytuacjach. Na pełnym morzu czy oceanie raczej nie będzie już na to czasu.

Jeżeli już otrzymamy patent sternika morskiego, dostajemy możliwość prowadzenia praktycznie każdego jachtu, którego długość nie przekracza 18 metrów. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zaopatrzyć się w dobre buty żeglarskie i wyruszyć w rejs. 

Kapitan jachtowy

O patent kapitana jachtowego mogą ubiegać się osoby, które mają za sobą wiele lat doświadczenia na otwartych morzach. Kandydat musi mieć za sobą 1200 udokumentowanych godzin żeglugi. W tym zawiera się 400 godzin samodzielnego prowadzenia rejsów na wodach morskich. 

Kapitan jachtowy uprawniony jest do prowadzenia wszystkich jachtów do 24 metrów długości. 

Kurs i egzamin na żeglarza jachtowego

Droga każdego kapitana zaczyna się od pierwszych rejsów – najczęściej na jeziorach. Często pierwszym krokiem jest patent żeglarza jachtowego. Jak go zdobyć? Do uzyskania uprawnień konieczny jest egzamin, do którego można podejść bez wcześniejszego odbywania kursu. Mimo wszystko warto zapisać się na kurs żeglarski. Nawet osobie bardzo doświadczonej nie zaszkodzi dawka wiedzy, którą można tam otrzymać. 

Kurs kursowi nierówny, dlatego jeszcze przed zapisaniem się sprawdź opinie i upewnij się, że wybrane przez ciebie zajęcia prowadzone są przez instruktorów żeglarstwa, a nie jedynie przez aktywnych żeglarzy. Doświadczenie nauczyciela jest bardzo ważne. Nie każdy jednak ma umiejętności samego nauczania i tym samym jest w stanie skutecznie przekazać posiadaną przez siebie wiedzę nowym osobom.

Kiedy masz już pewność, że wybrany przez ciebie kurs jest odpowiednio zaawansowany i prowadzony przez kompetentne osoby, po jego przejściu możesz śmiało przystąpić do egzaminu. Składa się on z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. 

Część teoretyczna egzaminu na patent żeglarski trwa półtorej godziny i składa się z 75 pytań jednokrotnego wyboru. Do zaliczenia potrzebnych jest 65 prawidłowych odpowiedzi. Część praktyczną egzaminu odbywasz już na jachcie. Konieczne będzie przeprowadzenie kilku manewrów, które pokażą twoją orientację, umiejętności oraz zdolność do reagowania w sytuacjach kryzysowych. To właśnie do tego przede wszystkim ma przygotować dobry kurs.

Zaświadczenie o zdaniu egzaminu należy przedstawić w siedzibie Polskiego Związku Żeglarskiego. Tam zostanie ono wymienione na odpowiedni patent. 

Patent żeglarski to potwierdzenie posiadanych umiejętności. Do egzaminu warto dobrze przygotować się na odpowiednim kursie. Niezależnie do tego, czy planujesz w przyszłości ubiegać się o kolejne stopnie, czy może patent wyrabiasz jedynie z pasji do żeglowania – z pewnością będzie to idealny pretekst do samorozwoju. Dobra odzież żeglarska i chęć do nauki to wszystko, czego ci wtedy potrzeba. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŻEGLARSTWO

Jak się ubrać na żagle? Odzież żeglarska na rejs

Jak się ubrać na żagle? Odzież żeglarska na rejs
ŻEGLARSTWO

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?
ŻEGLARSTWO

Start samotnego rejsu dookoła świata

Start samotnego rejsu dookoła świata

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu