mężczyzna sterujący łodzią

Poradnik początkującego żeglarza - podstawowe szkolenia żeglarskie i najważniejsze zasady żeglowania

Żeglarstwo dla początkujących - najważniejsze zasady bezpieczeństwa, planowanie rejsu, wybór terminu do żeglowania jachtem. Poradnik żeglarza.

Kochasz żeglowanie? Planujesz wybrać się na rejs? A może marzy Ci się zdobycie uprawnień do samodzielnego prowadzenia jachtu? Jeśli na wymienione pytanie odpowiedziałeś/odpowiedziałaś twierdząco, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem: żeglarstwo dla początkujących.

Szkolenia - sprawdź dlaczego warto wybrać się na kurs żeglarski

Kursy żeglarskie to zajęcia, które przygotowują do egzaminu kompetencyjnego na żeglarza jachtowego. Nie oznacza to jednak, że po ukończeniu szkoleń trzeba udać się na stosowny egzamin. Można bowiem nabyć na nich podstawową wiedzę dotyczącą żeglowania albo szlifować swoje umiejętności żeglarskie. Pływanie jachtem to wspaniała aktywność, pod warunkiem, że uprawia się ją w sposób bezpieczny. Można oczywiście nauczyć się żeglować bez ukończenia kursu, jednak zajęcia z profesjonalnym instruktorem zdecydowanie sprzyjają nabyciu wiadomości teoretycznych i umiejętności praktycznych.

Uprawnienia - zobacz kto powinien mieć patent żeglarski na prowadzenie jachtu

Patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych, także tych, które posiadają pomocniczy napęd mechaniczny. Pozwala na poruszanie się po wodach śródlądowych a także po wewnętrznych wodach morskich i pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu w ciągu dnia, z zaznaczeniem, że jednostka pływająca musi posiadać kadłub o maksymalnej długości 12 metrów. Czy w takim razie każdy, kto znajduje się na pokładzie musi posiadać tak zwane żeglarskie prawo jazdy? Oczywiście, że nie. Uprawnienia musi mieć jedynie osoba prowadząca jacht. Jeśli więc wybierasz się na swój pierwszy rejs i będziesz jedynie częścią załogi, nie zaś "kierowcą", nie musisz posiadać żadnego patentu.

osoba zakładająca kamizelkę wypornościową

Żeglarstwo dla początkujących - poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa

Przepisy prawa to jedno, a zasady praktyki żeglarskiej to drugie. Aby zapewnić sobie jak największe możliwe bezpieczeństwo, należy nie tylko działać zgodnie z prawem, ale również z pisanym i niepisanym kodeksem żeglarskim.

Każdy doświadczony żeglarz wie, że do podstawowych zasad bezpieczeństwa należy:

- dokładne planowanie trasy,

- regularne sprawdzanie prognozy pogody,

- sprawdzanie stanu technicznego jachtu,

- noszenie kamizelki asekuracyjnej lub ratunkowej.

Upewnij się więc, że Twój kapitan zadbał o wymienione przez nas elementy.

Planowanie rejsu - przygotuj całą trasę z wyprzedzeniem

Rejs żeglarski to taki rodzaj turystyki, który wymaga dokładnego zaplanowania. Podczas przygotowywania się do żeglugi, należy dokładnie zapoznać się z aktualnymi mapami i na ich podstawie zaplanować całą trasę. Trzeba wziąć pod uwagę takie elementy jak na przykład: podwodne przeszkody, wypłycenia, wiry i innego rodzaju problemy nawigacyjne. Trzeba pamiętać o podziale kompetencji wśród załogi i ewentualnych niebezpieczeństwach, które napotkać można podczas rejsu. Oczywiście planowaniem wycieczki zająć się powinien kapitan, jednak nie zaszkodzi, jeśli pozostali członkowie załogi również zadbają o dyscyplinę na wodzie.

Bezpieczeństwo - pamiętaj o zakładaniu kamizelek ratunkowych

Kamizelka ratunkowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego uczestnika rejsu. Żeglarstwo to wspaniały sport, jednak bez względu na to, czy pływa się po morzu czy po jeziorze, może generować niebezpieczne sytuacje. Dlatego zawsze należy mieć na sobie odpowiednio dobraną kamizelkę. Kupując model dla siebie, upewnij się, że jest ona dobrze dopasowana. Za duży rozmiar może sprawić, że zamiast wynosić na powierzchnię wody, będzie ona wpychać użytkownika pod nią.

Lista - zadbaj o wykonanie wszystkich niezbędnych czynności

Przygotowanie sprzętu i spakowanie go w odpowiedni sposób, sprawdzenie łodzi przed wodowaniem, zabezpieczenie jachtu w porcie, mycie pokładu, uzupełnienie paliwa... Pływanie jachtem to sport, który wymaga dbania o każdy detal. Aby nie zapomnieć o żadnych istotnych czynnościach, warto przygotować sobie listę kontrolną. Wykorzystywanie jej podczas wyprawy pozwala na skupienie się na swojej pasji, nie zaś na samych obowiązkach. Można powiesić ją w widocznym miejscu i sprawdzać czy wszystkie punkty zostały zrealizowane.

ludzie płynący żaglówką w odzieży żeglarskiej

Współpraca - zaangażuj do pracy całą załogę i przekaż jej część obowiązków

Każdy pasjonat żeglowania lubi mieć jakieś zadania do wykonania. Aby nikt się nie nudził i nie czuł niepotrzebny, warto wcześniej rozdysponować obowiązki. Każdy członek załogi powinien być nimi obciążony. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci. Jeśli chcesz zarazić swoją pasją najmłodszych uczestników załogi, powierz im konkretne czynności do wykonania. Praca zespołowa nie tylko pomaga wzmocnić więzy wśród załogi, ale też zapewnia poczucie sprawiedliwości i pozwala jeszcze bardziej cieszyć się żeglugą.

Terminologia - poznaj najważniejsze komendy i terminy żeglarskie

Zanim postawisz nogę na pokładzie, zapoznaj się z najważniejszymi terminami i komendami żeglarskimi. Musisz znać pojęcia takie jak między innymi: bosak, szot, marina, czarter, bakista, mesa, sternik, zwrot przez sztag, kambuz, skiper, cuma, fordewind czy szekla. Komunikacja z załogą jest niezwykle ważnym elementem wyprawy. Jeśli nie znasz najważniejszych i najczęściej używanych pojęć, będziesz miał problem z porozumiewaniem się z pozostałymi uczestnikami wycieczki. Dlatego zadbaj o to wcześniej i bądź przygotowany/przygotowana na ich zastosowanie w praktyce.

Pakowanie - spakuj się w torbę lub plecak turystyczny i zapomnij o walizce

Walizki na kółkach to rodzaj pakowania, który rewelacyjnie sprawdza się w wielu sytuacjach. Nie należy do nich jednak pobyt na jachcie. Nawet żeglarze z krótkim stażem wiedzą, że walizka nie jest odpowiednim sposobem na spakowanie swoich rzeczy na łódkę. Zdecydowanie wygodniejsze będą worek lub plecak żeglarski. Miękka oprawa jest o tyle istotna, że łatwiej zmieści się nawet na małej przestrzeni. Po rozpakowaniu jej i wyjęciu wszystkich rzeczy, można złożyć ją a następnie schować do bakisty. Walizka uniemożliwi takie rozwiązanie.

Odzież - pamiętaj o spakowaniu wszystkich niezbędnych na żaglach ubrań

Jak wiadomo, pogoda w naszym kraju lubi być kapryśna. Nawet latem temperatura potrafi być naprawdę niska a wiatr niezwykle porywisty. Zarówno na jeziorze jak i na morzu, odczuwalna temperatura jest znacznie niższa niż na lądzie. Aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo, należy spakować odpowiednie ubrania. Koniecznie pamiętaj o zabraniu ze sobą produktów takich jak: sztormiak, bielizna termoaktywna, bluza, okulary przeciwsłoneczne, czapka, czapka z daszkiem, komin i rękawiczki.

Przeczytaj także

kobiety i mężczyźni płynący jachtem żaglowym

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?

Do czego uprawniają stopnie żeglarskie. Kim jest Żeglarz Jachtowy a kim Jachtowy Sternik Morski. Ile lat trzeba ukończyć aby wziąć udział w kursie?

ludzie pływający na jachcie żaglowym

Jachty żaglowe - jakie są rodzaje, klasy, typy

Sprawdź, jakie są rodzaje, klasy i typy jachtów żaglowych ➤ Zdobądź niezbędną wiedzę teoretyczną na temat żeglarstwa ☛ Sprawdź na blogu Decathlon

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak ubrać się na pierwszy rejs? Sprawdź odzież żeglarską od Decathlon. Ubrania dla żeglarzy na jacht, aby wiatr nie był straszny

mężczyźni na żaglówce w okularach przeciwsłonecznych  i odzieży żeglarskiej

Jak zdobyć patent żeglarski i uprawnienia - jak zostać żeglarzem

I Ty możesz zostać żeglarzem jachtowym! Sprawdź: jak zdobyć patent żeglarski, uzyskać uprawnienia, na czym polega kurs żeglarski, jak wygląda egzamin