WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Żeglarstwo — podstawy żeglowania, teoria żeglarska, jak zacząć żeglować?

23 sierpień 2021

Ciekawostki o żeglarstwie opowiadane sobie przy ognisku to ślad ogromnej pasji, która w wielu osobach zostaje na zawsze. Niezależnie od tego, czy ma się ono stać ważnym elementem życia, czy tylko chwilową przygodą, przynajmniej raz w życiu warto spróbować odpoczynku na żaglach. Sprawdź, jak zacząć oraz jakie akcesoria żeglarskie zgromadzić. 

Pasja do żeglarstwa

Żeglarstwo to dla wielu osób prawdziwa pasja, która może rozbudzić się dosłownie w każdym wieku. Przygodę z żeglarstwem warto rozpocząć już w dzieciństwie. Szkółki żeglarskie pełne są maluchów, które z ogromną pasją pomagają rodzicom na pokładzie, czy wyruszają na pierwsze rejsy z opiekunami i przyjaciółmi. 

Jeżeli mieszkasz przy akwenie wodnym, masz zdecydowanie ułatwione zadanie. Dla wielu osób żeglarstwo może jednak stać się prawdziwą pasją nawet jeżeli mogą uprawiać je wyłącznie podczas urlopów nad wodą. 

Jak zacząć naukę żeglarstwa?

Naukę żeglarstwa zawsze warto rozpocząć od sprawdzonego kursu, który prowadzony jest przez doświadczone osoby uprawnione do uczenia innych. Ukończenie kursu wymaga zdania egzaminu, który uprawnia nas do uzyskania podstawowego patentu żeglarskiego, czyli stopnia żeglarza jachtowego. Nauczysz się manewrów na akwenach wodnych, ale także kwestii teoretycznych, takich jak wyposażenie łodzi, czy sprzęt cumowniczy

Nauka na kursie obejmuje program praktyczny i teoretyczny, dlatego będziesz miał tam szansę nauczyć się wszystkiego, co trzeba wiedzieć, aby móc bezpiecznie samodzielnie wypożyczyć jacht. Najczęściej mamy do wyboru kursy wakacyjne lub weekendowe

ABC Podstawy żeglowania

Podstawy żeglarstwa wymagają znajomości podstawowego wyposażenia. W przypadku tego sportu odpowiednia odzież żeglarska oraz wszystkie potrzebne akcesoria to nie tylko ułatwienie, czy modny dodatek, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa naszego zdrowia i życia

Żeglujemy na otwartych wodach w akwenach, takich jak rzeki, jeziora, czy nawet morza i oceany. Dobre przygotowanie to absolutna podstawa, ponieważ pogoda nad wodą jest nieprzewidywalna, a do poważnego jej załamania może dojść nawet w kilkanaście minut. 

Żeglarstwo — podstawowe wyposażenie

Niektórzy już na pierwsze zajęcia na kursie zabierają ze sobą noże żeglarskie. Musisz jednak wiedzieć, że sprzęt, taki jak kamizelki ratunkowe, czy liny żeglarskie będzie zapewniony niemal na każdym kursie. 

Teoria żeglarska – podstawy żeglarstwa

Uczęszczając na zajęcia z żeglarstwa, musimy przejść przez ich część teoretyczną, czyli teorię żeglowania. Wiele osób nudzi się na samą myśl o nauce wyposażenia i obsługi jachtu. Wbrew pozorom jest to jednak bardzo istotna kwestia, której nie można pominąć, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo nas samych i naszej przeszłej żeglugi

Czego dokładnie nauczymy się na zajęciach teoretycznych z żeglarstwa? Program jest dosyć szeroki. Konieczne jest opanowanie mechanizmów działania miecza i steru. Dodatkowo po kursie będziemy w stanie odróżnić wiatr rzeczywisty od pozornego i własnego. Poznamy tajniki budowy jachtu, masztu, rufy, groty, dziobu, płetwy, nauczymy się teorii manewrowania i żeglowania dla początkujących

Na każdym kursie z żeglarstwa trzeba przejść przez naukę ratownictwa i pierwszej pomocy. Wówczas poznajemy także bardzo ważne konteksty i zwyczaje, które panują w środowisku zarówno po wejściu na podkład, jak i po zejściu z niego. 

Można więc uznać, że zajęcia teoretyczne z żeglarstwa łączą w sobie elementy podstaw techniki, fizyki, a nawet historii. Pomaga to zrozumieć bardzo ważne procesy, które zachodzą podczas rejsów. Taka teoretyczna baza skutecznie wspiera nas na najważniejszym etapie nauki, czyli tym praktycznym, kiedy to wypływamy na otwarte wody. 

Na praktycznych zajęciach uczymy się wiązania węzłów, drobnych napraw sprzętu, czy chociażby samych manewrów

Odpowiedni sprzęt żeglarski

Wiedzę o tym, jaki sprzęt żeglarski trzeba przy sobie zgromadzić, z pewnością otrzymamy już na samym kursie. Na samym początku podstawą jest odpowiednia odzież żeglarska, która ochroni nas przed kaprysami pogody. 

Odpowiednie buty na żagle mają jasną podeszwę i wyróżniają się dobrą przyczepnością. Na żagle warto zabrać ze sobą odzież i obuwie przeciwdeszczowe, ponieważ pogoda na otwartych wodach bywa naprawdę nieprzewidywalna. 

Zasady bezpieczeństwa na żaglach

Bezpieczeństwo zawsze powinno być naszym priorytetem. Na jachcie wbrew pozorom łatwo o wypadek, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie dobre przygotowanie się na każdą ewentualność. Jak dokładnie zadbać o bezpieczeństwo na żaglach? 

Warto zacząć od absolutnych podstaw. Na jachcie nie wolno pić alkoholu ani stosować żadnych innych używek, które mogą zaburzyć naszą percepcję oraz czas reakcji. W momentach kryzysowych zawsze liczy się szybkość i klarowność działań. Załamanie pogody może przyjść nagle, dlatego zawsze przed wyruszeniem w rejs dokładnie sprawdzaj prognozy. Wybieraj te lokalne, możliwe jak najdokładniejsze (ze specyfiką co do godziny). 

Warto zadbać o ubezpieczenie. Na żaglach mamy wiele opcji do wyboru – od zwykłego ubezpieczenia turystycznego po CASCO jachtu, czy OC. Pamiętajmy jednak, że jeżeli niebezpieczna sytuacja wydarzy się w momencie, kiedy będziemy nietrzeźwi, koszta będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni. 

Najbardziej niebezpieczne potencjalne zdarzenia na jachcie to:

  • wywrotka
  • załamanie pogody
  • sztorm
  • pożar

Zawsze miejmy przy sobie (najlepiej w pamięci) numer alarmowy 112 lub numer WOPR. Na podstawowym kursie przejdziemy także przez naukę pierwszej pomocy. Często to właśnie próba ratunku przed przybyciem służb waży na zdrowiu i życiu poszkodowanego. 

Żeglowanie z dziećmi – o czym trzeba pamiętać?

Żeglowanie z dzieckiem to coraz popularniejsza forma spędzania rodzinnych wakacji. Maluchy często zarażają się pasją do żeglarstwa w bardzo młodym wieku, dlatego nie ma przeszkód przed zabieraniem ich ze sobą w rejsy. Konieczne jest jednak zachowanie podstawowego bezpieczeństwa i pamiętanie o kilku żelaznych zasadach

Jacht, którym podróżuje dziecko, powinien być dodatkowo zabezpieczony. Najczęściej w tym celu stosuje się siatkę asekuracyjną, która chroni malucha przed wypadnięciem za burtę. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że przez cały czas przebywania na jachcie dziecko powinno mieć na sobie kamizelkę ratunkową. Wybieraj taką, która jest dostosowana do rozmiarów malucha. 

Nawet jeżeli maluch przeszedł podstawowe szkolenie i wypływa na otwarte wody nie po raz pierwszy, trzeba pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinien on zostawać sam na pokładzie. To żelazna zasada, która chroni życie i zdrowie malca. Zawsze powinna przebywać z nim przynajmniej jedna dorosła osoba. 

Żeglarstwo – podsumowanie

Żeglarstwo to prawdziwa pasja, którą można wyrobić sobie już w bardzo młodych latach. Konieczne jest jednak pamiętanie o tym, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. To z kolei zapewnione jest nie tylko przez posiadanie odpowiedniego sprzętu, ale także przez wiedzę, także tę teoretyczną.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŻEGLARSTWO

Jak się ubrać na żagle? Odzież żeglarska na rejs

Jak się ubrać na żagle? Odzież żeglarska na rejs
ŻEGLARSTWO

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?

Stopnie żeglarskie - do czego uprawniają i jak je zdobyć?
ŻEGLARSTWO

Start samotnego rejsu dookoła świata

Start samotnego rejsu dookoła świata

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu