WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sposób na czerwoną ślizgawkę

11 kwiecień 2017

W jednym ze swoich pierwszych wpisów wspominałem o różnych rodzajach butów do tenisa. Tym razem chciałbym zatrzymać się przy konkretnym rodzaju – na mączkę. Na celownik wziąłem buty Artengo TS990 Clay z najnowszej kolekcji.

Jak pewnie większość z Was wie, w Polsce posiadamy przede wszystkim korty o nawierzchni ceglanej. Jest to o tyle charakterystyczna nawierzchnia, że pozwala na robienie doślizgów, ale zdarza się również, że przy nagłej zmianie kierunku wpadamy w poślizg. Buty typu allcourt (uniwersalna podeszwa) są na pewno lepszym rozwiązaniem niż zwykłe obuwie lub buty do biegania. Jednak w dalszym ciągu nie jest to wystarczające, jeśli nasza gra jest już na poziomie, na którym zmiany kierunków i dynamiczny start są standardem. W tym momencie nie ma się już nad czym zastanawiać i należy zainwestować w buty przeznaczone na mączkę. Podeszwa w takich butach jest jednolicie ułożona w charakterystyczny sposób, tzw. jodełkę. Dzięki temu zapewnia ona lepszą przyczepność oraz lepszą kontrolę w trakcie doślizgu.
Właśnie z tego powodu od nadchodzącego sezonu w sklepach Decathlon pojawi się na stałe rodzina produktów z butami przeznaczonymi na nawierzchnię ceglaną. Natomiast ja zdecydowałem się sprawdzić, jak sprawuje się najbardziej zaawansowany model Artengo z tej grupy produktów.

Pierwsze wrażenie
Na pierwszy rzut oka but wygląda solidnie i ładnie (chociaż gust to już kwestia indywidualna). Jego jaskrawo-pomarańczowy kolor przyciąga wzrok i pasuje do obecnych trendów. Model ten wygląda trochę jak konkurencyjny Barricade – ma podobną konstrukcję, a większość buta pokryta jest gumą. Delikatne rozcięcia w przedniej części odpowiadają za wentylację stopy.

Użytkowanie
W trakcie korzystania z tych butów możemy być pewni trzech rzeczy: bardzo dobrej przyczepności na mączce, wysokiej wytrzymałości obuwia na zużycie (szczególnie polecam osobom, które potrafią w kilka miesięcy „zajechać” buty) oraz tego, że but świetnie trzyma stopę. Dzięki temu mamy pewność, że buty przez długi czas zapewnią nam kontrolę i bezpieczeństwo na korcie.
But idealny? Takie chyba nie istnieją… 🙂 Również w tym wypadku musi być coś za coś. Powyższe atuty okupione są mniejszym komfortem. Buty są dosyć sztywne, a pierwsze przymiarki – mało komfortowe. Dopiero po kilku użyciach but dopasowuje się do stopy i przestaje uwierać. Oczywiście każdy ma inną stopę. Należy więc pamiętać, że różne osoby mogą mieć różne odczucia.

Podsumowanie
Jeżeli grasz regularnie w tenisa, to potrzebujesz butów, które zapewnią Ci dobre trzymanie stopy, przyczepność oraz amortyzację. Na pewno wszystkie te cechy znajdziemy w butach Artengo TS990 Clay. Jeśli natomiast szukasz butów bardziej miękkich, lecz tracących na wytrzymałości i trzymaniu stopy, to lepiej rozejrzeć się wśród modeli z serii TS830 lub TS860.
Ja osobiście jestem zadowolony z tych butów i z pewnością nieraz będzie mnie można w nich zobaczyć na korcie.

Adam

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu