Buty turystyczne ARPENAZ NH500 - test w warunkach trudnych - Wszystko dla sportu
top
24 sierpnia 2018
10

Lipiec jest dla mnie miesiącem podczas, którego wyjeżdżam na obóz harcerski, a las staje się moim domem. W trakcie pobytu na łonie natury organizuję dla dzieciaków wędrówki, gry terenowe, wszelkiego rodzaju zabawy i różne zajęcia. Wiele rzeczy, których używam w trakcie obozu nie przetrwało próby wytrzymałości. Na takim wyjeździe nie ma litości dla ubrań i obuwia. W tym roku postanowiłam poddać testowi buty turystyczne Arpenaz NH500.

 

 

Nie sprawdzone, nie rozchodzone buty przed wyjazdem

 

     Posiadaczką tego modelu obuwia stałam się w ostatnim momencie – dzień przed wyjazdem. Brak czasu spowodował, że nie zdążyłam ich nawet porządnie rozchodzić. Miałam duże obawy czy sprostają wymaganiom takim jak kiku godzinne wędrówki w różnych warunkach, będą komfortowe i wygodne oraz czy nie sprawią, że moje stopy staną się obolałe i całe w pęcherzach. 

Buty przywiozłam okrutnie brudne i ubłocone, ale muszę przyznać, że się nie zawiodłam!  Zdały ten naprawde trudny, leśny test na piątkę z plusem. Od samego początku nosiły się bardzo dobrze. Nie obcierały, miałam wrażenie, że posiadam je już od wielu tygodni. Podczas obozu przeszliśmy razem ponad 200km (średnio 10km dziennie) i naprawdę się polubiliśmy 🙂 

 

 

 Fot. 1. Materiał własny | Pobyt na łonie natury to również czas na wędrówki, gry terenowe, wszelkiego rodzaju zabawy i zajęcia

 

Dlaczego mój wybór padł właśnie na ten model? 

 

     Zdecydowałam się wybrać ten model, ponieważ posiada on większą regulację niż standardowa, dzięki zwiększonej liczbie oczek na sznurówki, które schodzą bardzo nisko na przód buta.  Jestem posiadaczką wąskiej stopy i niektóre typy obuwia okazują się być za szerokie i pomimo dobrego ściągnięcia sznurówek, zdażało się, że moja noga „latała” w bucie. Zwiększona możliwość regulacji sprawia, że mogę porządnie go zasznurować. Dodatkowym atutem jest fakt, że but sam w sobie wygląda smuklej i jest za każdym razem idealnie dopasowany.

 

 

Fot 2. Milena Myszkiewicz | Model ten posiada większą niż standardowa regulację, dzięki zwiększonej liczbie oczek na sznurówki

 

 

Drugą zaletą, jest amortyzacja na całej długości stopy. Wiele modeli zapewnia amortyzację tylko pod piętą, co przy kilku godzinnym użytkowaniu się po prostu nie sprawdza. Amortyzacja była wyczuwalna, zwłaszcza podczas długich wędrówek, podczas których ważne jest absorbowanie wstrząsów spod całej stopy.

Kolejną korzyścią tego obuwia jest otok, który znajduje się na czubkach butów i z tyłu. Otok znajdujący się z przodu chroni naszą stopę przed uderzeniami, dzięki czemu zahaczenie o wystający korzeń nie jest aż takie straszne.

 

 

Fot 3. Milena Myszkiewicz | Otok znajdujący się z przodu chroni naszą stopę przed uderzeniami

 

 

Zauważalną wadą jest to, że wykonane są z dwoiny skóry, która nie jest prosta w konserwacji. Buty wróciły naprawdę brudne (dostały porządny wycisk w pyle i kurzu) i udało mi się je względnie doczyścić dopiero za drugim razem. Pomimo, że użyłam specjalnego żelu do czyszczenia, pozostało kilka smug wtartego w buta kurzu. Zabrudzenia nie są bardzo widoczne, ale przyglądając się z bliska, dostrzegalne.

 

Czy jestem zadowolona?

 

     Podsumowując, buty sprawdziły się idealnie podczas całego wyjazdu. Nie wzięłam ze sobą „alternatywnego” obuwia, ponieważ po prostu nie miałam na niego miejsca w plecaku. Na szczęście wybrany przeze mnie model Arpenaz NH500 okazał się strzałem „dziesiątkę”. Na pewno jeszcze długo będę korzystać z atutów wybranych butów i będą one towarzyszyły mi podczas niejednej wędrówki i harcerskiej przygody.

 

Milena Myszkiewicz
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Pasaż Łódzki – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu turystycznego, ale również doradzę nieco w kwestii podróży. Uwielbiam obcować z naturą – moją pasją jest harcerstwo, dzięki któremu zakochałam się po uszy w górach! Możesz skontaktować się ze mną mailowo: milena.myszkiewicz@decathlon.com Do zobaczenia na szlaku!
Zadaj pytanie

Udostępnij:
Oceń artykuł:
3.3 (66.67%) 3 votes