Test mat do jogi - Wszystko dla sportu
top
13 czerwca 2019
45

Poniżej mam dla Was zestawienie różnych mat do jogi marki Domyos, jednak pamiętaj, że podstawowe cechy, tj. komfort i przyczepność, nie są uniwersalne. W rzeczywistości możesz mieć całkiem inne odczucia, wszystko zależy od rodzaju ćwiczeń, a także Twoich poprzednich doświadczeń.

 

 

Idź do sklepu, rozłóż wszystkie maty i wykonaj na każdej kilka asan.

 

Mata STUDIO

 

Najlepsza przyczepność w połączeniu z bardzo dobrym komfortem stanowi dla mnie NUMER 1. Ręce w ogóle się nie ślizgają, a grubość jest dla mnie optymalna. Mata nie jest zbyt miękka, a jednocześnie jest na tyle elastyczna, że nie odczuwa się twardego podłoża.

 

Przyczepność: 5/5

Komfort: 4/5

 

yoga decathlon
Fot 1. Materiał własny | Ślizgające się po macie ręce nie mogą Cię rozproszyć podczas praktyki

 

Mata TRAVEL 

 

Bardzo cienka, zapewniająca bardzo dobry grip, świetnie nada się do jogi dynamicznej.

Jedynie 1,5 mm naturalnego kauczuku – można ją złożyć lub zwinąć, a także prać w pralce (30 st.). Nie dla każdego ze względu na minimalny poziom wygody.

 

Przyczepność: 4,5/5

Komfort: 1/5

 

Mata CLUB 

 

Najlżejsza mata, waży zaledwie 850 g i jest idealna do zabrania na trening w klubie. Jest mniej przyczepna niż Studio i przy dłuższym utrzymaniu pozycji oraz spoconych dłoniach ślizgała się. Myślę, że stanowi świetny kompromis, jeśli zabieramy ze sobą matę, a jednocześnie potrzebujemy dużego komfortu i gripu.

 

Przyczepność: 4/5

Komfort: 4/5

 

decathlon joga
Fot 2. Materiał własny | Kiedyś nie wyobrażałam sobie, że mogłabym spróbować jogi, potem okazało się, że można wpleść ją w trening siłowy

 

Mata HOME

 

Przeznaczona do jogi dynamicznej. Jest stosunkowo twarda ze względu na połączenie naturalnego kauczuku z jutą, ale całkiem przyczepna.

 

Przyczepność: 3,5/5

Komfort: 2,5/5

 

 

Mata COMFORT

 

Najgrubsza – aż 8 mm, co daje niesamowity komfort. Z drugiej strony nie każdemu odpowiada tak miękka mata, w jodze dynamicznej potrzebujemy większego czucia i pewności w asanach, dlatego sprawdzi się u średnio zaawansowanych w spokojnych odmianach jogi.

 

Przyczepność: 3/5

Komfort: 5/5

 

decathlon joga
Fot 3. Materiał własny | Mata musi być wystarczająco duża, elastyczna i przyczepna (zarówno do podłogi jak i rąk 

 

Mata ESSENTIAL

 

Podstawowy model o grubości 4 mm, zaskakuje bardzo niską ceną. Jest bardzo lekka, dlatego będzie odpowiednia jako pierwsza mata dla początkującego. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona tak trwała jak wyższe modele.

 

Przyczepność: 1/5

Komfort: 2/5

 

Mata BIO 

 

Różni się od innych, przypomina bardziej koc niż matę, jest miękka, jednak nie daje możliwości wykonania asan, które wymagają pewności trzymania, przyczepności, ponieważ ślizga się i rozciąga. Jest wykonana w 100% z bawełny w ekologicznym koncepcie.

 

Przyczepność: brak

Komfort: 2/5

 

decathlon joga
Fot 4. Materiał własny | Przetestuj maty i dopiero wtedy wybierz odpowiednią dla siebie

 

Testowaliście którąś z tych mat? Jak Wasze odczucia? Jaki rodzaj jogi wybieracie?

Dominika Niemyska
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Okęcie w Warszwie – chętnie doradzę Wam w w kwestii kilku sportów: kolarstwa, triathlonu, sportów wodnych i sportów siłowych. Ponadto, interesuję się też fizjoterapią i jestem trenerem personalnym. Możesz skontaktować się ze mną mailowo: dominika.niemyska@decathlon.com. Do zobaczenia!
Zadaj pytanie

Udostępnij:
Oceń artykuł: