WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wyposażenie konia - co warto wiedzieć?

25 lipiec 2016

Tak samo, jak my potrzebujemy kompletnego sprzętu i odpowiedniego ubrania do jazdy, również i koń wymaga konkretnego osprzętu, aby jazda była dla niego bezpieczna i nie sprawiała mu bólu. W końcu siedzimy mu na grzbiecie czasem nawet kilka godzin. Oprócz akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo potrzebny jest też sprzęt, który umożliwi nam jazdę na zwierzęciu. Przedstawię Wam najważniejsze wyposażenie, w które musicie się zaopatrzyć, kupując swojego własnego konia, ale będą to również przydatne informacje dla osób, które rozpoczynają przygodę z jeździectwem i nie wiedzą dokładnie, do czego te rzeczy służą lub jak się nazywają.

Trening jazdy konnej

Pierwszą rzeczą, jedną z najważniejszych według mnie, jest siodło. Umożliwia nam wygodne siedzenie na koniu oraz amortyzuje nasze uderzenia o kręgosłup konia. Siodła dla różnych wierzchowców mogą, a nawet muszą, różnić się od siebie, bo każde zwierzę jest inne. Siodło musi być dobrze dopasowane do wielkości i budowy konia. Pod siodło zakładamy czaprak, który zapobiega odparzeniom na grzbiecie, a także izoluje najczęściej skórzane siodło od potu konia. Czaprak jest wykonany z przyjemnego w dotyku materiału, filcu lub czymś w rodzaju futerka. Możemy się również spotkać ze specjalną żelową wkładką, którą najczęściej nakładamy na czaprak  w celu jeszcze większej amortyzacji. Dzięki niej koń jeszcze mniej odczuwa nasze uderzenia o siodło.

Następnym ważnym elementem jest popręg.  Jest to gruby pas biegnący pod brzuchem konia, przypięty z dwóch stron siodła. Jego zadaniem jest trzymanie siodła w prawidłowym miejscu. Powinien:
– być dopasowane do pomiaru piersiowej konia,
– zapobiegać przesyuwaniu się siodła,
– nie ranić konia,
– być najwyższej jakości.

Kolejnym podstawowym elementem są strzemiona, zawieszone na skórzanych paskach (puśliskach) po obu stronach siodła. Ułatwiają wejście na konia, a podczas jazdy utrzymanie się w siodle. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Zawierają również gumową wkładkę zapobiegającą ślizganiu się buta.

Mężczyzna głaszcze konia

Ogłowie – jest to główna część uprzęży. Zakładamy je na głowę konia. Dzięki wodzom, przypiętym do ogłowia, mamy większą kontrolę nad wierzchowcem.. W pysku konia znajduje się metalowe wędzidło. Dzięki niemu mamy możliwość przekazywania koniowi informacji i kierowania nim. Gdy pociągamy za prawą część wodzy, koń skręca w prawo, natomiast gdy ciągniemy za lewą wodzę, koń zmienia kierunek w lewo. Wodze są szczególnie przydatne dla osób początkujących, które jeszcze nie do końca dobrze potrafią pracować łydkami, którymi również dajemy sygnały koniowi. Jazda bez ogłowia, wędzidła i wodzy jest możliwa, ale wymaga już większych umiejętności jeźdźca.

Ostatnim niezbędnym elementem końskiego wyposażenia są ochraniacze, które chronią kończyny zwierzęcia podczas pracy. Są najczęściej wykonane z plastiku i zapinane na rzepy lub klipsy. Szczególnie polecane do skoków, ale również do transportu.

05

Teraz znacie już najważniejsze elementy wyposażenia konia :). W poprzednim artykule przedstawiłam Wam wyposażenie jeźdźca. Zaopatrując siebie i konia w te wszystkie rzeczy, Wasza jazda będzie bezpieczna i przyjemna.

Ala

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JEŹDZIECTWO

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?
JEŹDZIECTWO

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?
JEŹDZIECTWO

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu