kobiety i mężczyźni

Polskie góry dla początkujących - najciekawsze szlaki turystyczne

Tatry, Karkonosze, Bieszczady, Beskidy i nie tylko. Propozycje szlaków górskich i tras poznasz w poradniku: Polskie góry dla początkujących. Zapraszam

Piękne widoki, świeże powietrze, niezwykła przyroda i wysokiej jakości trening. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z trekkingiem po górach. Jeśli i Ty interesujesz się tym zagadnieniem i masz w planach wyprawę tego rodzaju, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Dowiesz się z niego między innymi tego, kiedy najlepiej wybrać się na tego typu wycieczkę, aby wędrówka odbyła się w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Poznasz także nasze propozycje najpiękniejszych szlaków górskich dla początkujących. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie trasy należy mieć w pamięci, wybierając się na wycieczkę trekkingową, spieszymy z pomocą!

Pierwsza wyprawa - kiedy najlepiej udać się na trekking po polskich górach

Jeżeli planujesz swoją pierwszą wędrówkę po polskich szlakach górskich, musisz być świadomy/świadoma tego, że nie wszystkie pory roku pozwolą Ci na jej bezpieczną i komfortową realizację. W przypadku, gdy nie masz jeszcze doświadczenia w trekkingu górskim, zapomnij o poznawaniu go zimą. Nawet łagodne pasma i proste trasy zimową porą stają się wymagające i  niebezpieczne. Wymagają odpowiedniego przygotowania, zarówno pod względem kondycyjnym jak i sprzętowym. Dlatego, jeśli jesteś osobą początkującą w tym temacie, swój pierwszy cel zrealizuj latem. Wtedy góry w Polsce są najbezpieczniejsze. Jeżeli nie możesz z jakichś powodów skorzystać z uroków naszych gór latem, rozważ wycieczkę na początku jesieni (najpóźniej do pierwszej połowy października) lub pod koniec wiosny (najwcześniej od maja). Weź jednak pod uwagę, że nawet wtedy, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w górnych partiach wielu pasm górskich, napotkasz na przeszkody takie jak śnieg, silny wiatr i niska temperatura. Zanim więc wyruszysz na swoją pierwszą wyprawę po górach, zaplanuj ją tak, by odbyła się ona w jak najbardziej komfortowych warunkach. A przed samym wyjazdem, sprawdź prognozy pogody i dopasuj do niej zarówno odzież trekkingową jak i obuwie i akcesoria.

kobieta i mężczyzna  wędrujący w odzieży outdoorowej z plecakami na plecach

Szlaki dla początkujących - co oznaczają i czym się charakteryzują

Kompletując tę listę szlaków górskich dla początkujących, wzięliśmy pod uwagę kilka czynników. Do najważniejszych należał czas trwania wycieczek oraz ich stopień trudności. Połączenie tych dwóch elementów wydaje nam się najbardziej miarodajne. Są bowiem liczne szlaki o niskim stopniu trudności, które trwają po kilkanaście godzin, co naszym zdaniem, automatycznie wyklucza z nich osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z chodzeniem po górach. Są także takie, które trwają stosunkowo krótko i są niezwykle malownicze, ale wymagają naprawdę dobrego przygotowania pod względem fizycznym a także sprzętowym. Bardzo często początkującym turystom pieszym zdaje się, że skoro trasa jest krótka i pokonuje ją mnóstwo osób, może zrealizować ją każdy. Jest to podejście nieodpowiednie, ponieważ góry to środowisko niezwykle trudne pod wieloma względami. Jeżeli więc przyjdzie Ci do głowy pójście na Giewont w tenisówkach (bo przecież robi tak cała masa ludzi), zdecydowanie odradzamy taki pomysł. Mimo, że nie może poszczycić się on zbyt dużą wysokością, wymaga jednak wejścia po łańcuchach. Dodatkowo, kamienie, po których należy wchodzić i schodzić, są mocno wyślizgane, dlatego bez wysokiej jakości butów trekkingowych, wchodzenie na Giewont jest bardzo nieodpowiedzialne. Zwłaszcza, że prowadzi na niego trasa jednokierunkowa, z której nie można zawrócić. Jeśli w połowie podejścia poczujesz atak paniki, nie będziesz miał/miała możliwości odwrotu. Zanim więc zaplanujesz wycieczkę, zapoznaj się z warunkami, które panują na interesujących Cię szlakach.

góry zimą

Najciekawsze szlaki górskie dla początkujących - nasz wybór tras

Piękna panorama i wspaniałe powietrze to elementy, które sprawiają, że górskie wędrówki cieszą nie tylko oko, ale i ducha. Chyba, że w pokonywaniu kolejnych kilometrów trasy, współuczestniczy się z setkami innych turystów, którzy często nie potrafią zachować się tak jak należy. Tak niestety bywa na wielu niezwykłych, pod względem widokowym, szlakach, dlatego postanowiliśmy je pominąć w naszym zestawieniu

 Należy do nich między innymi trasa na Morskie Oko czy na Gubałówkę. Mimo, że z końcowego etapu obu szlaków rozpościera się zapierający dech w piersiach widok, radzimy ominąć je w czasie trwania wakacji. Chyba, że nie przeszkadza Ci widok osób spożywających alkohol na szlaku, które po opróżnieniu butelczyny, nie zamierzają schować jej z powrotem do plecaka... Jeśli nie po takie widoki wybierasz się w góry (a wiemy, że tak właśnie jest), zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami. Oczywiście, nie gwarantujemy, że na nich nie spotkają Cię tego typu nieprzyjemności (zwłaszcza w wakacje, gdy na najciekawszych trasach bywa naprawdę tłoczno), jednak prawdopodobieństwo jest tu stosunkowo niskie.

Bieszczady - szlak z Przełęczy Wyżnej do Chatki Puchatka, schroniska na Połoninie Wetlińskiej

Bieszczady to góry, w których znajdziesz całkiem spory wybór najłatwiejszych tras w Polsce. Wiele z nich nadaje się nawet na spacer z dziećmi. Jeżeli więc nie masz jeszcze doświadczenia w trekkingu po terenach górskich, polecamy zapoznanie się z ofertą Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Na początku, zalecamy pominięcie trasy na Tarnicę, (czyli najwyższy szczyt w Bieszczadach) i wybranie prostszego szlaku, prowadzącego z Przełęczy Wyżnej do schroniska o wdzięcznej nazwie Chatka Puchatka, które znajduje się Połoninie Wetlińskiej (1228 m n.p.m.):

czas trwania - około 75 minut w jedną stronę,

oznaczenie - szlak żółty.

Karkonosze - trasa z Karpacza do schroniska o sugestywnej nazwie Samotnia

Karkonosze to jedne z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Podobnie jak w przypadku szlaków bieszczadzkich, także większość tras karkonoskich, należy do stosunkowo łatwych. Na pierwszy raz, proponujemy przejście odcinka, prowadzącego z Karpacza Górnego do uroczego schroniska, położonego nad Małym Stawem, którego nazwa, Samotnia, wiele mówi o jego charakterze.

czas trwania - około 95 minut w jedną stronę,

oznaczenie - szlak niebieski.

Tatry - droga z Siwej Polany do schroniska w Dolinie Chochołowskiej

Polana Chochołowska to jedno z najpiękniejszych miejsc w pobliżu Zakopanego. Warto ją odwiedzić, choć należy mieć na uwadze, że szlak, który na nią prowadzi jest stosunkowo długi. Na pokonanie odcinka, prowadzącego z Siwej Polany do schroniska PTTK, które znajduje się w Dolinie Chochołowskiej, a następnie z powrotem do Siwej Polany, należy przeznaczyć niecałe 4,5 godziny.

czas trwania - około 150 minut w jedną stronę,

oznaczenie - szlak zielony.

Beskid Śląski - szlak górski dla początkujących ze Szczyru na Skrzyczne

Szczyrk większości osób kojarzy się z jazdą na nartach. Wśród turystów pieszych, pod względem popularności, Beskid Śląski ustępuje nie tylko Tatrom, ale i wielu innym miejscom w polskich górach. A szkoda, ponieważ warto odwiedzić w nich choćby malowniczy odcinek Szczyrk - Hala Jaworzyna - Skrzyczne (1257 m n.p.m.), który kończy się na szczycie, zaliczanym do tak zwanej Korony Gór Polski. 

czas trwania - około 150 minut w jedną stronę,

oznaczenie - szlak niebieski.

Tatry - trasa z Kir przez Dolinę Kościeliską na szczyt Stołów

Stada owiec pasących się na polanie, wrota skalne, pozostałości dawnej kuźnicy żelaza, zabytkowe szałasy i piękne widoki na okoliczną panoramę to powody, dla których warto pokonać odcinek, mający swoje początki w Kirach i prowadzący przez dno Doliny Kościeliskiej, Stare Kościeliska, Polanę na Stołach i mający swój koniec na szczycie Stołów (zwane Suchym Wierchem, 1428 m n.p.m.). Na końcowej części trasy spotkać można niezwykle rzadki okaz kwiatów - szarotkę alpejską.

czas trwania - około 100 minut w jedną stronę,

oznaczenie - niebieski szlak.

osoby z plecakami na plecach w górach

Karkonosze - szlak ze Świątyni Wang na szczyt Śnieżki

Mimo, że Śnieżka (1602 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Karkonoszy, nawet początkujący turysta pieszy, spokojnie poradzi sobie z jej zdobyciem. Szlak rozpoczyna się przy wspaniałej, wartej obejrzenia, Świątyni Wang a następnie prowadzi przez Polanę, Słoneczniki, schronisko Dom Śląski aż do Śnieżki.

czas trwania - około 220 minut w jedną stronę,

oznaczenie - na początku szlak niebieski, następnie zielony lub żółty, prowadzący aż w okolice Słonecznika a na końcu czerwony, który prowadzi wprost na Śnieżkę.

Góry Stołowe - droga z Karłowa na Szczeliniec Wielki

Góry Stołowe oferują turystom pieszym niezliczone, wspaniałe formacje skalne. Znajomość z nimi warto zacząć od pokonania odcinka, który swój początek ma w Karłowie, koniec zaś na Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.) - najwyższym wzniesieniu Gór Stołowych. Spotkać na nim można takie atrakcje jak na przykład ogromną rozpadlinę, zwaną Piekłem czy widokową platformę o nazwie Niebo. Mimo, że z podejściem nie powinien mieć problemu nawet początkujący wędrowiec, o tyle należy tutaj ostrzec przed stosunkowo stromym zejściem.

czas trwania - około 45 minut w jedną stronę,

oznaczenie - żółty szlak

Tatry - szlak górski dla początkujących z Murowanicy na Nosal

Odcinek, który prowadzi z Murowanicy, przez Kuźnicką Polanę, na leżący w Tatrach zachodnich, Nosal (1206 m n.p.m.) a następnie przez Przełęcz Nosalową do Kuźnic, należy do jednych z najłatwiejszych szlaków górskich dla początkujących turystów pieszych. Na szlaku znajduje się jaskinia, Dziura pod Nosalem, jednak nie jest ona dostępna dla zwiedzających. Ze szlaku podziwiać można jednak panoramę miasta Zakopane, Gubałówkę, Babią Górę, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Kopę Kondracką i Giewont oraz inne, mniej znane szczyty Tatr.

czas trwania - około 45 minut w jedną stronę,

oznaczenie - zielony szlak, który następnie łączy się z niebieskim (prowadzącym z Hali Gąsienicowej).

Góry Świętokrzyskie - trasa z Kakonina na szczyt Łysicy

Góry Świętokrzyskie nie należą do zbyt wysokich. Ich najwyższy wierzchołek, Łysica (612 m n.p.m.), który jest końcowym odcinkiem proponowanego przez nas szlaku, to najniższy szczyt Korony Gór Polski. Mimo wszystko, warto go odwiedzić, ponieważ prowadzące przez las podejście jest bardzo łagodne i poradzą sobie z nim nawet osoby, które buty trekkingowe mają na sobie pierwszy raz. 

czas trwania - około 50 minut w jedną stronę,

oznaczenie - szlak niebieski.

kobiety i mężczyzna idący drogą przy strumyku w odzieży outdoorowej z plecakami na plecach

Tatry - Ścieżka nad Reglami z Kuźnic, przez szczyt Sarniej Skały, do Zakopanego

Ścieżka nad Reglami to jeden z najbardziej znanych szlaków tatrzańskich. Prowadzi on od Kuźnic aż do Doliny Chochołowskiej, o której pisaliśmy we wcześniejszej części poradnika. Polecany w tym akapicie odcinek zaczyna się w Kuźnicach, a następnie prowadzi przez klasztor Albertynek, Przełęcz Białego, Zameczek, szlak do Doliny Białego, Czerwoną Przełęcz, a kończy się na Sarniej Skale (1377 m n.p.m.). Powrót wymaga ponownego wejścia na Czerwoną Przełęcz a następnie udania się do Doliny Strążyńskiej. W pobliżu znajduje się znany w kraju wodospad Siklawica, który przy okazji warto odwiedzić. Z Doliny wystarczy udać się prosto do Zakopanego, gdzie trasa kończy swój bieg.

czas trwania - około 165 minut w obie strony,

oznaczenie - szlak czarny

Pieniny - trasa ze Sromowców Niżnych na szczyt Trzech Koron

Ta część Karpat, jest nie tylko bardzo popularna, ale należy też do jednych z najprostszych terenów górskich na mapach Polski. Przynajmniej na polecanym przez nas odcinku ze Sromowców Niżnych, przez dno Wąwozu Szopczańskiego, na Trzy Korony (982 metrów n.p.m.), z którego wierzchołka podziwiać można przełom Dunajca i wspaniałe, malownicze pasma górskie, czyli Tatry i Beskidy. 

czas trwania - około 130 minut w jedną stronę,

oznaczenie - szlak żółty a następnie, na Przełęczy Szopka szlak niebieski.

Przeczytaj także

kobieta wkładająca apteczkę turystyczną do plecaka

Apteczka w górach – co powinna zawierać apteczka turystyczna

Sprawdź jak spakować apteczkę turystyczną na wyprawę górską, co skompletować, aby apteczka w górach umożliwiła udzielenie pierwszej pomocy.

ludzie idący w górach z plecakami

Raki czy raczki na buty - co wybrać na zimowy wyjazd w góry?

Wybierasz się zimą w góry? Co wybrać - raki czy raczki na buty? Które rozwiązanie zapewni wygodę i bezpieczeństwo? Sprawdź nasz poradnik

mężczyźni uprawiający trekking

Jakie buty w góry zimą wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jakie buty w góry zimą wybrać? Na co zwrócić uwage? Sprawdź jakie parametry są najważniejsze aby zapewnić stopom komfort podczas górskiej wędrówki.

kobieta i mężczyzna w odzieży trekkingowej z kijkami w rękach wędrują po górach

Czym jest trekking? Hiking i trekking

Czym są hiking i trekking górski, które często są używane zamiennie? Jak uprawiać trekking w trudnych warunkach terenowych? Zapraszamy do lektury.