WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Okulary fotochromowe - czy warto?

29 kwiecień 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Okulary fotochromowe opierają się na technologii, która reaguje na natężenie promieniowania UV. Szkła aktywują się i ciemnieją, kiedy zwiększa się nasłonecznienie. Dezaktywują się w momencie, kiedy promieniowanie się zmniejsza. Okulary fotochromowa do biegania chronią oczy przed słońcem oraz wszystkimi zanieczyszczeniami, które mogą do nich wpaść. Czy warto inwestować w fotochromy?

Okulary fotochromowe – jak działają?

To szkła, które przyciemniają się samoczynnie w reakcji na natężenie światła. Jeśli podczas treningu wybiegniemy na teren, gdzie świeci mocne słońce – nie zostaniemy nim oślepieni. Okulary fotochromowe po prostu w krótkim czasie przyzwyczają się do tych warunków i przystosują poziom zaciemnienia w taki sposób, aby chronić nasz wzrok. W skrócie promieniowanie UV sprawia, że soczewka ciemnieje. Jeśli znów zrobi się nieco ciemniej dookoła nas, soczewka stanie się jaśniejsza. Aktywacja szkieł trwa ok. 30 sekund, a dezaktywacja ok. minuty.

Sportowe okulary fotochromowe posiadają specjalną oprawę, która gwarantuje utrzymanie się szkieł na twarzy nawet podczas wysiłku fizycznego. Nikt nie chciałaby podczas biegu poprawiać co chwila zsuwających się okularów. Okulary sportowe są tak przystosowane, aby nie wymuszać takiej konieczności. Z reguły producenci okularów fotochromowych do biegania stawiają na zamontowanie w nich giętkich zauszników i regulowanych nosków. Ma to poprawiać komfort ćwiczeń w okularach.

kalenji decathlon

Fot 1. Bartek Konopka | Dla własnego komfortu, warto zainwestować w okulary biegowe

Przed czym chronią okulary fotochromowe?

Okulary fotochromowe chronią przed ostrym słońcem oraz wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogą dostać się do oczu podczas biegania. Wszyscy biegacze zdają sobie sprawę, że w okresie wiosenno-letnim najbardziej naprzykrzają się wszelkiego rodzaju owady, w szczególności w okolicach cieków, zbiorników wodnych oraz w lesie. Latają ich tam całe chmary. O ile wbiegnięcie w taką chmurę małych muszek i połknięcie kilku z nich nie stanowi większego problemu, o tyle wyciąganie ich z oczu nie jest ani miłe, ani przyjemne. Wiosna zatem to początek używania okularów biegowych.

Jednak najważniejsza jest oczywiście ochrona przed światłem. W wiosennych warunkach mocne okulary przeciwsłoneczne nie do końca się sprawdzają, w szczególności wieczorem i w lesie. Są po prostu za ciemne. Nieco lepszym rozwiązaniem są okulary z wymiennymi szkłami. Zwykle takie modele mają ich trzy komplety (ciemne, żółte i przezroczyste). Też nie jest to optymalna opcja, ponieważ na któreś należy się zdecydować, chyba że zabieramy ze sobą wszystkie i zmieniamy je w trakcie biegu.

Noszenie okularów fotochromowych warto rozważyć także podczas biegania zimą. Jeśli nie biegamy po zmroku, tylko w słoneczny dzień, to odbijające się od śniegu promienie słońca są poważnym zagrożeniem. Jeśli będziemy trenowali w takich warunkach przez dłuższy czas bez ochrony, narażamy się na ślepotę śnieżną.

Okulary fotochromowe – czy opłaca się w nie inwestować?

kalenji decathlon

Fot 2. Bartek Konopka | OKULARY DO BIEGANIA TRAIL 900 KAT 1 DO 3 KALENJI

Szkła fotochromowe kosztują od 100 zł w górę. Górna granica ceny zależy od tego, gdzie kupujemy okulary oraz jakiej funkcjonalności od nich wymagamy. Jeśli potrzebujemy okularów, w których będziemy często trenować, to warto zapłacić za nie nieco więcej. W końcu jeśli już inwestujemy w ten sprzęt, to po to, aby nam dobrze służył, a nie nas irytował.

Warto kupić okulary fotochromowe, jeśli:

  • dużo trenujemy na zewnątrz, niezależnie od pory roku,
  • planujemy przebiec maraton – będzie to dużym ułatwieniem,
  • przeszkadza nam mocne słońce podczas biegania wiosną i latem,
  • przeszkadzają nam wpadające do oczu owady i pyłki.

Długie treningi, takie jak np. trenowanie biegu ciągłego II zakresu wymagają mocnego zadbania o komfort w każdym tego słowa znaczeniu. Jeśli nie zadbamy o to, jak widzimy, łatwo o potknięcie się i kontuzję.

Okulary fotochromowe – opinia

W tym roku po raz pierwszy założyłem okulary fotochromowe. Muszę stwierdzić, że ta technologia jest naprawdę zaskakująca. Fotochromowe szkła automatycznie dostosowują się do poziomu nasłonecznienia. Nigdy nie jest dzięki temu za ciemno ani za jasno, szkieł nie trzeba też zmieniać. Zaciemnienie i rozjaśnienie następuje samoczynnie.

Zmienia się to powoli i trwa około 30 sekund. Przy mocnym świetle oczy mają zapewnioną ochronę, a wieczorami lub w miejscach nienasłonecznionych szkła rozjaśniają się i widoczność jest cały czas doskonała. Dzięki takiemu patentowi nie trzeba się już niczym martwić.

Okulary Kalenji Trail 900 są wygodne, dopasowują się do kształtu twarzy, nie poruszają się podczas biegu i komfortowo układają na nosie. Mają także niezbędny filtr 100% anty-UV, a zmienny filtr światła zatrzymuje od 15 do 55% światła widocznego. Dla mnie mankamentem fotochromowych okularów Kalenji Trail 900 jest za mała ochrona przed bardzo ostrym słońcem. Jest to jednak bardzo subiektywne odczucie. Jestem przekonany, że dla biegacza szukającego uniwersalnych okularów to rozwiązanie warte jest poważnego rozważenia.

kalenji decathlon

Fot 3. Bartek Konopka | Okulary TRSG 960 doskonale nadają się do długich biegów na zróżnicowanym terenie

AUTOR: Bartek Konopka

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu