WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Biegowe gadżety biegacza – okulary fotochromowe Kalenji Trail 900

29 kwiecień 2019

Kwiecień i maj to jedne z najpiękniejszych miesięcy do biegania. Dzień się wydłuża, słońce operuje coraz mocniej, a przyroda intensywnie budzi się do życia. Dla biegacza wszystko to jest piękne, jednak ma też swoje mankamenty. Słońce jest coraz bardziej ostre, podmuchy wiatru przed burzą podnoszą z ziemi drobinki kurzu i wbijają je w oczy, w powietrzu unoszą się małe żyjątka.

Owady, kurz i mocne słońce

Najbardziej naprzykrzają się wszelkiego rodzaju owady, w szczególności w okolicach cieków, zbiorników wodnych oraz w lesie. Latają ich tam całe chmary. O ile wbiegnięcie w taką chmurę małych muszek i połknięcie kilku z nich nie stanowi większego problemu, o tyle wyciąganie ich z oczu nie jest ani miłe, ani przyjemne. Wiosna zatem to początek używania okularów biegowych.

kalenji decathlon

Fot 1. Bartek Konopka | Dla własnego komfortu, warto zainwestować w okulary biegowe

Najważniejsza jest oczywiście ochrona przed światłem, jednak słońce nie jest jeszcze tak mocne, a kurz i wspomniane owady stanowią większe wyzwanie. W wiosennych warunkach mocne okulary przeciwsłoneczne nie do końca się sprawdzają, w szczególności wieczorem i w lesie. Są po prostu za ciemne. Nieco lepszym rozwiązaniem są okulary z wymiennymi szkłami. Zwykle takie modele mają ich trzy komplety (ciemne, żółte i przezroczyste). Też nie jest to optymalna opcja, ponieważ na któreś należy się zdecydować, no, chyba że zabieramy ze sobą wszystkie i zmieniamy je w trakcie biegu.

Okulary fotochromowe

kalenji decathlon

Fot 2. Bartek Konopka | OKULARY DO BIEGANIA TRAIL 900 KAT 1 DO 3 KALENJI

W tym roku po raz pierwszy założyłem okulary fotochromowe. Muszę stwierdzić, że ta technologia jest naprawdę zaskakująca. Fotochromowe szkła automatycznie dostosowują się do poziomu nasłonecznienia. Nigdy nie jest dzięki temu za ciemno ani za jasno, szkieł nie trzeba też zmieniać. Zaciemnienie i rozjaśnienie następuje samoczynnie. Zmienia się to powoli i trwa około 30 sekund. Przy mocnym świetle oczy mają zapewnioną ochronę, a wieczorami lub w miejscach nienasłonecznionych szkła rozjaśniają się i widoczność jest cały czas doskonała. Dzięki takiemu patentowi nie trzeba się już niczym martwić.

Okulary Kalenji Trail 900

Okulary Kalenji Trail 900 są wygodne, dopasowują się do kształtu twarzy, nie poruszają się podczas biegu i komfortowo układają na nosie. Mają także niezbędny filtr 100% anty-UV, a zmienny filtr światła zatrzymuje od 15 do 55% światła widocznego. Dla mnie mankamentem fotochromowych okularów Kalenji Trail 900 jest za mała ochrona przed bardzo ostrym słońcem. Jest to jednak bardzo subiektywne odczucie.

kalenji decathlon

Fot 3. Bartek Konopka | Okulary TRSG 960 doskonale nadają się do długich biegów na zróżnicowanym terenie

Jestem przekonany, że dla biegacza szukającego uniwersalnych okularów to rozwiązanie warte jest poważnego rozważenia.

AUTOR: Bartek Konopka

Polub artykuł
Komentarze
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu