mężczyzna jadący na rowerze w okularach rowerowych  i kasku

Jakie okulary na rower wybrać, czym się kierować podczas zakupu?

Sprawdź nasz poradnik dotyczący okularów rowerowych. Zobacz jakie są rodzaje okularów rowerowych. Sprawdź, jakie okulary na rower wybrać

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych aktywności sportowych. Im bardziej angażujemy się w jazdę, tym więcej akcesoriów rowerowych kupujemy. Niestety, wielu rowerzystów wciąż nie docenia roli okularów przeciwsłonecznych, które na trasie są czymś więcej niż tylko modnym dodatkiem. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie okulary na rower warto kupić.

mężczyzna jadący na rowerze w terenie w okularach przeciwsłonecznych i kasku

​​Jakie okulary na rower wybrać?

Chcąc kupić dobre okulary rowerowe udajemy się do sklepu i może nas spotkać niemały zawrót głowy. Asortyment jest bowiem niezwykle szeroki, a rozpiętość cenowa waha się od około dwudziestu do nawet kilkuset złotych. Nic więc dziwnego, że pierwsze spotkanie z tym akcesorium nie zawsze kończy się udanymi zakupami.

Tak jak wszystkie inne akcesoria i sprzęty sportowe, okulary na rower także powinny być dobrane do naszych indywidualnych potrzeb. To bardzo ważne, aby były wygodne i bardzo dobrze spełniały swoje zadanie, jednak przed zakupem warto dobrze się zastanowić i przemyśleć kwestię tego, co dokładnie rozumiemy przez odpowiednie dla nas okulary rowerowe.

Warto także wspomnieć o tym, że nowoczesne okulary kolarskie mają mnóstwo różnych funkcji. Chronią przed promieniami UV dzięki zawartości dobrej jakości filtra. W niektórych modelach znajdziemy mechanizm, który zapobiega parowaniu szkieł. Trzeba także dobrać skalę przyciemnienia do warunków, w jakich będziemy poruszać się na rowerze.

Jak dobrać okulary rowerowe do potrzeb?

Zakup okularów na rower możemy przeprowadzić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Jeżeli preferujesz zakupy online, koniecznie sprawdź naszą bogatą ofertę sportowych okularów na rowerowych.

Podczas długiej i wyczerpującej jazdy rowerem (na przykład podczas długich wycieczek, maratonów, czy wyścigów) komfort gra nieopisaną rolę. Wybrany przez nas model może świetnie się prezentować i doskonale chronić oczy. Jeżeli jednak będzie chociaż odrobinę przyciasny, będzie to miało wpływ na nasz komfort jazdy. Warto więc dobrze dopasować okulary lub zdecydować się na regulowany model, który coraz chętniej wybierany jest przez profesjonalnych zawodników. Pozwala on między innymi na regulowanie noska okularów.

Kolejnym bardzo istotnym szczegółem jest to, że okulary pełnią w istocie funkcję ochronną. Chronią nasze oczy nie tylko przed słońcem, ale także przed całą masą potencjalnych zagrożeń, które w czasie jazdy mogą wpaść nam do oka.

Zanim więc wybierzesz model okularów dla siebie koniecznie zastanów się, na jakie trasy będziesz się wybierać, w jakich warunkach i jak długo jeździsz.

Jakie okulary na rower MTB?

Rower męski lub rower damski w odmianie MTB znany jest szerzej jako rower górski. To niezwykle popularny rodzaj roweru, po który chętnie sięgają osoby w różnym wieku. Jeżeli jednak chcemy wykorzystywać rower MTB w taki sposób, do jakiego został stworzony, czyli do jazdy po trudnych i niestandardowych powierzchniach, konieczna będzie nie tylko wysokiej jakości odzież rowerowa, ale także okulary ochronne.

Co powinno wyróżniać okulary na rower MTB? Bardzo ważne jest to, aby nie przyciemniały bardziej niż to potrzebne. Najbardziej zalecane są szkła w kategorii S3. W takich wypadkach zaleca się także fotochromowe okulary rowerowe. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które w praktyce sprowadza się do tego, że w zależności od intensywności nasłonecznienia szkła stają się jaśniejsze lub ciemniejsze. W ten sposób na dłuższych trasach nie musimy tracić czasu na zatrzymywanie się, zdejmowanie i zakładanie okularów. W najbardziej zaawansowanych modelach znajdziemy nawet sensor światła. Ich ceny zaczynają się jednak od tysiąca złotych.

mężczyzna w kasku i okularach rowerowych

Jaki okulary na rower szosowy?

Rowery szosowe charakteryzują się stosunkowo nisko osadzoną kierownicą. Sprawia to, że podczas jazdy jesteśmy pochyleni. Właśnie o tym powinniśmy pamiętać wybierając okulary kolarskie. Dlaczego? Ma to wpływ na pole widzenia.

Wiemy zatem, że wybierając okulary na rower szosowy warto zdecydować się na model, który gwarantuje nam jak najszersze pole widzenia. Nie tylko triathloniści, ale także osoby, które na co dzień jeżdżą dużo i szybko na rowerach szosowych, powinny mieć okulary o jak najmniejszych ramkach. Świetnie sprawdzą się tutaj okulary z dużymi szkłami, czy nawet z panoramicznymi soczewkami.

Jest jeszcze jedno kryterium, o którym warto pamiętać. Jeżeli ścigamy się na rowerze szosowym lub po prostu jeździmy dużo po asfaltowych drogach, będziemy potrzebować dobrze zaciemnionych szkieł. W przeciwieństwie do okularów na rower MTB, tutaj najlepiej sprawdzi się klasa S1, w ostateczności S2. W niektórych przypadkach może to uchronić nas przed niebezpieczeństwem na drodze. Wybór powinien więc być bardzo dobrze przemyślany.

Jakie okulary rowerowe do jazdy nocą?

Popularność jaką zyskał w ostatnich latach rower miejski sprawiła, że coraz więcej osób wybiera się na rowerowe wycieczki nocą. Widoki oświetlonego miasta są nie do przecenienia, szczególnie latem. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wtedy również potrzebne są nam okulary.

Okulary na rower pełnią nie tylko funkcję zaciemniającą światło. Służą one także ochronie naszych oczu. Szybka jazda bardzo często kończy się tym, że pod powieki dostają się m.in. owady, brud, czy kurz. Okulary na noc nie mogą jednak zaciemniać dodatkowo widoku. Jakie warto więc wybrać? Te, które posiadają przezroczyste soczewki. Doskonale chronią, a jednocześnie nie filtrują światła.

Okulary rowerowe korekcyjne

A co jeżeli zapalony rowerzysta na co dzień nosi okulary korekcyjne? Niektórzy decydują się na soczewki kontaktowe, jednak takie rozwiązanie nie dla wszystkich jest odpowiednie. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje praktyczne rozwiązanie także dla tych z nas, którzy nie tolerują soczewek. Osoby z wadą wzroku mogą z powodzeniem zdecydować się na korekcyjne okulary przeciwsłoneczne.

Takie okulary na rower mają szkła, które dokładnie wpisują się w naszą wadę wzroku. Tym, co je wyróżnia, są natomiast oprawki – dużo mocniejsze od tych w okularach, które nosimy na co dzień. Modele sportowe są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły przetrwać nawet mocne uderzenia i upadki. Do tego dostępne są różne rodzaje szkieł – od polaryzujących po całkiem przezroczyste.

Wybierając się na rower możemy wybrać okulary przeciwsłoneczne turystyczne, korekcyjne lub przezroczyste. Wszystko zależy od naszych potrzeb, wygody oraz tego w jakich warunkach planujemy jeździć. Bardzo ważne jest jednak to, aby wybrać model okularów wykonanych z dobrej jakości komponentów. Czasami lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w nieco droższy model, który będzie dobrze służył w trudnych warunkach. Dobrze dobrane okulary kolarskie mogą bowiem ochronić nas nie tylko przed obecnością owadów pod powiekami, ale także przed poważnym wypadkiem.

Sprawdź naszą bogatą ofertę okularów rowerowych w sklepie internetowym Decathlon!

Przeczytaj także

mężczyźni w kaskach stojący na rowerach  w terenie

Najlepsze marki rowerów - mini ranking producentów rowerowych

W naszej ofercie posiadamy najlepsze marki rowerów. Przedstawiamy ranking producentów rowerów: miejskich, trekkingowych oraz innych.

mężczyzna trzymający rower za kierownicę rowerową

Prawidłowa regulacja kierownicy w rowerze w kilku krokach.

Podnoszenie kierownicy w rowerze jest łatwe - wystarczy użyć mostka. A jak ustawić kierownicę w rowerze w stosunku do wzrostu i dobrej pozycji ciała?

mężczyzna jadący na rowerze z zamontowanymi torbami rowerowymi

Jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać? Podpowiadamy, gdzie kupić

Bagażnik rowerowy to ważny gadżet każdego rowerzysty, który lubi dalsze wyprawy. Jaki produkt wybrać? Gdzie kupić uchwyt na dach na rower?

Jak dobrać rower do wzrostu? Co jest ważne?

Jak dobrać rower do wzrostu? Co jest ważne?

Zastanawiasz się jak dobrać rower do wzrostu? ⚡️ Sprawdź podstawowe zasady wyboru wielkości roweru ⭐ Zobacz jaki rozmiar ramy wybrać