WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Fast czy Long? O butach Kiprun słów kilka

08 czerwiec 2018
#SPRZĘT

Jestem przekonana, że każdy biegacz zna podekscytowanie towarzyszące pojawieniu się w sklepach nowych kolekcji. Ja na paczkę z butami do biegania Kalenji KIPRUN Fast i KIPRUN Long czekałam z niesamowitą niecierpliwością. Oba modele przymierzałam wcześniej w sklepie. Już wtedy wiedziałam, że to coś innego niż poprzednie modele SD i LD. Wybiegałam w nich naprawdę dużo kilometrów, zanim w ogóle zabrałam się do pisania opinii.

Kiprun Fast Kiprun Long

Fot 1. Jakub Rożko Fotografia | Fast czy Long?

Pierwsze biegowe wrażenie o butach Kalenji Kiprun

Podobno nie można go zrobić dwa razy, a u mnie początkowe odczucia sprawdzają się prawie idealnie. Po pierwszej przymiarce wiem zazwyczaj, czy chcę dany model. Pod tym względem nigdy się nie pomyliłam. Jak to było z modelem Fast?

Zawiązuję sznurowadła, prostuję się i tak sobie myślę, że to jest to – zdecydowanie się polubimy. Wygodna cholewka, długie sznurowała, może jakby trochę bardziej płytkie niż SD, ale bardzo przyjemne. Już nie mogę się doczekać pierwszego treningu.

W przypadku Kalenji Kiprun Long też wszystko musiało zagrać od razu. To w końcu następca mojego ulubionego modelu Kiprun LD. Poprzednie buty wybierałam na krótsze i dłuższe biegowe wyprawy, ponieważ były wygodne i bardzo komfortowe.

W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z miłością od pierwszej przymiarki. Wszystko przez zbyt krótkie sznurowała. Z trudem można było wiązać je dwa razy, a przecież muszę to zrobić. Inaczej mogę zabić się z powodu pułapki zastawionej przez swoje własne buty.

Kiprun Fast Kiprun Long

Fot 2. Jakub Rożko Fotografia | Oba modele są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych

Buty do biegania Kalenji sprawdzą się na każdej nawierzchni

Jedną i drugą parę przetestowałam chyba w każdych możliwych okolicznościach. Przebiegłam w nich las, krzaki, śnieg, deszcz, błoto czy piasek. Trenowałam na bieżniach i asfalcie. Zaliczyły zajęcia grupowe, krótkie i szybkie treningi, długie wybiegania. I oczywiście zwykłe chodzenie.

Nowe buty do biegów szybkich są lekkie i ultrawygodne. Charakteryzują się dużą dynamiką. Dzięki nim udało mi się zdobyć życiówkę na 5 kilometrów. Biorąc pod uwagę moje doświadczenia z SD, bałam się dłuższego treningu. Wcześniejszy model marki Kalenji po 12-15 kilometrach był już dla mnie za twardy. Tymczasem tutaj nie czułam mniejszej amortyzacji, a bieżnik na podeszwie zapewniał odpowiednią przyczepność w trakcie biegu.

Doskonała amortyzacja jest też cechą butów na dłuższe dystanse. Są przez to trochę ciężkie. Na długich, spokojnych wybieganiach nie sprawiało to jednak problemu. Noga przyzwyczajała się wtedy do ich wagi, podobnie jak ja pogodziłam się ze zbyt krótkimi sznurowadłami. Buty są wygodne nawet na twardej nawierzchni podczas biegania po asfalcie.

Kiprun Long i Kiprun Fast to piękne buty sportowe

Kalenji Kiprun Fast mają trzy przepiękne wersje kolorystyczne. Moje serce skradł wieczorny fiolet (to oficjalna nazwa producenta). Są jeszcze żółte i fluorescencyjne koralowe, czyli niby pomarańczowe. Do każdej wersji butów można dobrać w Decathlonie odpowiedni kolor odzieży do biegania.

Na stronie internetowej w opisie butów widnieje informacja, że są to buty do biegania z prędkością powyżej 12 km/h. Fajnie byłoby tak cały czas latać, ale nie wybuchną, gdy pobiegnie się wolniej. W czasie szybkiego biegu komfort jest jednak faktycznie niesamowity. Nie myślisz, że je masz.

W przypadku Longów mamy do czynienia z dwoma kolorami: różowym z elementami czarnego i czarnym ze złotymi wstawkami. Mnie urzekły różowe, ale mam mnóstwo znajomych, które zobaczyły czarne i się zakochały. Już na pierwszy rzut oka widać, że to dość ciężki model buta, mimo iż ładnie skrojony.

Z taką podeszwą i pianką nie ma w tym nic dziwnego. Solidne wykonanie i przystosowanie do potrzeb długodystansowców ma swoją cenę. Fakt, że dobrze amortyzują, musi być czymś okupiony. Asfaltowe drogi są dla stawów znacznie bardziej wymagające niż leśne ścieżki. Warto poświęcić czas na przyzwyczajenie stopy do tego modelu w celu zapobiegnięcia kontuzjom.

Kiprun Fast Kiprun Long

Fot 3. fotomaraton.pl | Sprawdzają się na płaskich trasach!

Godne zastępstwo Kalenji Kiprun LD i Kiprun SD

Nie mam wątpliwości, że są to odpowiednie buty na nowy sezon. Możecie wybrać je zarówno na początek swojej przygody z bieganiem, jak i zaawansowane treningi. Mój wielki test odbył się na Poznańskim Półmaratonie i został zaliczony perfekcyjnie. Na maraton lepszym wyborem byłyby Longi, ale w tym przypadku sprawdziły się Fasty.

Czemu podjęłam taką decyzję mimo długiego dystansu? Delikatna przewaga wynika z ich lekkości, podczas gdy do wagi Longów trzeba się przyzwyczaić. Tymczasem dobry but jest wtedy, gdy nie czujesz go na nogach. Modele Kalenji z sieci sklepów Decathlon nie ustępują pod tym względem ani popularnym markom jak Adidas czy Nike, ani tańszym butom marki Asics.

Autor: Marta Pałucka

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?

Slow jogging - jak biegać japońskim truchtem?
BIEGANIE

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?

Jak poradzić sobie z kolką przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu