WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać kijki do nordic walking?

17 sierpień 2021

Nordic walking od lat ma wielu zwolenników w naszym kraju. Prosta, ale ciekawa forma aktywności pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i pozwala spalić zbędne kalorie. Decydując się na uprawianie nordic walking, należy zwrócić szczególną uwagę zarówno na technikę chodzenia, jak i na właściwie dobrany sprzęt. Kluczowe są oczywiście kijki do nordic walking.

Jakie są rodzaje kijków do nordic walking i co warto o nich wiedzieć?

Nordic walking nie jest szczególnie trudną do opanowania dyscypliną. Nawet niezbyt wysportowane osoby powinny szybko opanować podstawy, które są niezbędne do uprawiania tego sportu zgodnie z techniką. Warto wiedzieć, że jedną z kluczowych kwestii mających wpływ na możliwość wykonywania prawidłowych ruchów jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Chodzi tu głównie o kije do nordic walking.

Zasadniczo kijki do nordic walking można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Są to:

W sprzedaży najczęściej można znaleźć kijki wykonane z aluminium lub mieszanki kompozytowej karbonu i włókna szklanego. Zdecydowanie bardziej wytrzymałe i zapewniające lepszą nośność są kijki aluminiowe. One też – ze względu na swoją elastyczność – poprawiają czucie podczas chodzenia, co na bardziej zaawansowanym etapie ma spore znaczenie.

nordic_walking

Kije do nordic walking – jak je dobrać, aby były odpowiednie?

Wybór kijków do nordic walking powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości, które zależą od poziomu zaawansowania. Osobom początkującym poleca się wybranie kijów teleskopowych. Na tym etapie osoby uprawiające nordic walking zazwyczaj wypróbowują różne techniki chodzenia oraz przeprowadzają treningi w różnych miejscach i o różnej intensywności. Jest to istotne, ponieważ jedna z zasad dobierania kijków mówi o tym, że im dłuższe kroki się stawia i im wyższe jest tempo chodzenia, tym dłuższe kijki powinno się wybierać.

Jeśli chodzi o długość, to w przypadku kijków teleskopowych nie stanowi ona problemu, ponieważ można ją dowolnie regulować i dostosować do wzrostu. Decydując się na kijki o stałej długości, już przed zakupem trzeba wiedzieć, jaki powinien być ich rozmiar. W tym celu należy posiłkować się prostym działaniem matematycznym ‒ trzeba pomnożyć swój wzrost w centymetrach przez współczynnik 0,68. Wynik będzie oznaczał odpowiednią długość kijków.

kijki-teleskopowe-do-nordic-walking-nw-p120
Kijki teleskopowe do nordic walking NW P120

Porównując kijki o stałej długości z kijkami teleskopowymi, trzeba zauważyć, że te pierwsze są nieco lżejsze. Ponadto są mniej podatne na uszkodzenia, ponieważ w przeciwieństwie do kijów teleskopowych nie mają mechanizmu. Z drugiej jednak strony kijki teleskopowe pozwalają na zmianę długości chociażby w zależności od terenu, a ponadto mogą być używane przez więcej niż jedną osobę, niezależnie od wzrostu.

Sprawdź! Akcesoria do Nordic Walking

Dodatkowe elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze kijków

Wybierając kijki do nordic walking, warto także zwrócić uwagę na elementy mające wpływ na komfort i jakość trzymania. Istotne jest to, z jakiego materiału jest wykonana rękojeść. Najlepiej wybierać taką z elementami korka, która jest wytrzymała i wygodna. Znajdujące się przy rękojeści paski powinny się łatwo przypinać i odpinać. Jeżeli do kijków są dołączone rękawiczki, konieczne jest sprawdzenie, czy ich rozmiar jest właściwy i czy są wygodne.

Przeczytaj także: Program treningu dla początkujących – pierwsze kroki w nordic walking

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?

Chód sportowy - prędkość. Ile powinna wynosić prędkość chodu sportowego?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?

Aktywny marsz: ile czasu trzeba na utratę wagi?
CHODZENIE / NORDIC WALKING

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

Chód sportowy - jak zacząć? Co daje chodzenie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu