kawa zalewana przez filtr

Kawa przed treningiem – czy warto się na nią zdecydować?

Wielu sportowców decyduje się na wypicie filiżanki kawy przed treningiem.. Czy warto więc pić kawę przed wysiłkiem?

Kawa to jedna z najbardziej popularnych używek na całym świecie i napój bardzo popularny wśród wielu sportowców i osób mających aktywny tryb życia. Filiżanka kawy do śniadania jest wręcz jak rytuał. Czy warto jednak zdecydować się na nią przed treningiem?

mężczyzna pijący napój z bidonu

Kawa – jak wpływa na nasze ciało?

Napar powstający z wypalonych i zmielonych ziaren kawowca, nazywany właśnie kawą ma przede wszystkim pobudzający wpływ na nasz organizm. Dzieje się tak przez zawartą w kawie kofeinę. Substancja ta stymuluje nasz ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając go do działania. Jest w stanie zredukować uczucie zmęczenia, poprawić wydolność organizmu, a nawet korzystnie wpłynąć na nastrój i koncentrację. Dotyczy to oczywiście spożywania kofeiny w odpowiednich, zalecanych dla człowieka ilościach. Za bezpieczną dawkę uznaje się do 300 miligramów tego związku w trakcie doby.

Kofeina może mieć też korzyści długotrwałe. Wedle badań, kofeina może poprawiać pamięć długotrwałą. Zażywanie jej w odpowiednich ilościach pozwala również na zmniejszenie ryzyka wystąpienia demencji oraz choroby Alzheimera.
 
Warto jednak wiedzieć, że spożywanie kofeiny może mieć też negatywne skutki. Jednym z problemów jest między innymi przyspieszenie wypłukiwania związków z organizmu. Mowa tu na przykład o magnezie. Dlatego przy częstym piciu kawy warto zadbać o właściwą suplementację magnezu. 

Trzeba też dbać, aby nie przekroczyć dziennej dawki. Absolutne maksimum to już 500 mg i powyżej tej wartości trzeba przygotować się na różne nieprzyjemności. Zatrucie kofeiną występuje jednak dopiero w momencie przekroczenia dawki rzędu 2000 miligramów. 

Zatrucie kofeiną objawia się bezsennością, rozdrażnieniem, bólami głowy, uderzeniami gorąca i silnym rozbudzeniem lub mocnym obniżeniem energii. Wszystko zależy tak naprawdę od naszego organizmu.

mężczyzna biegnący w odzieży i butach do biegania

Picie kawy przed treningiem czy po nim – co sprawdza się lepiej?

Miłośnicy „małej czarnej” często zastanawiają się, czy lepiej wypić kawę przed treningiem, czy może bezpośrednio po nim. Z racji na to, jaki wpływ ma kofeina na organizm człowieka, zdecydowana większość ekspertów zaleca wypicie kawy na godzinę przed treningiem. Jest to bowiem naturalny sposób na poprawę wydolności, gdyż kofeina dodaje energii, a do tego rozszerza naczynia krwionośne, powodując lepsze ukrwienie ciała, w tym mięśni intensywnie pracujących u osób uprawiających sport. 

Oczywiście nie tylko kawa przed treningiem to dobry pomysł. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na sięgnięcie po kawę już po zakończeniu swojego treningu siłowego. W ten sposób nie skorzystamy jednak w pełni z korzyści dla ciała, które zapewnia nam kawa i zawarta w niej kofeina.

Jaką kawę wybrać przed lub po wysiłku?

Czy rodzaj kawy, którą wypijemy przed treningiem, ma jakiekolwiek znaczenie? Jak najbardziej. W zależności od tego, czy wypijemy kawę rozpuszczalną, czy też mieloną efekty będą zupełnie różne, gdyż inna będzie m.in. zawartość kofeiny. Nie bez znaczenia jest też rodzaj ziaren. Wyróżnia się bowiem dwie odmiany kawy, Arabicę i Robustę. Arabica zawiera mniej kofeiny, lecz mówi się, że oferuje nieco lepsze walory smakowe. Wpływ na ilość kofeiny zawartej w kawie ma też sposób palenia. Tak zwana kawa świeżo palona, której ziarna są dość jasne, zawiera więcej kofeiny od tej, która została poddana dłuższemu procesowi wypalania. Istotne jest też to, czy wypijemy kawę z mlekiem, czy zrezygnujemy z dodawania nabiału. Z reguły poleca się ciemny napój, gdyż mleko pogarsza przyswajanie kofeiny przez nasz organizm. 

W takim razie, która kawa sprawdzi się najlepiej? Z reguły poleca się lekko paloną kawę, zaparzoną i wypitą bez żadnych dodatków. Dlaczego sportowcy chętnie sięgają po dawkę kofeiny i jakie alternatywy dla kawy warto wziąć pod uwagę?

Powody, przez które sportowcy często sięgają po filiżankę kawy o poranku i przed treningiem są dość proste i potwierdzone nawet przez badania. Takowe zostały opublikowane między innymi w Journal of International Society Sports Nutrition. 

W trakcie badań przebadano sportowców, podając im kawę przed treningiem. Wykazały one, że kawa w trakcie treningu przyspiesza spalanie kalorii, a także poprawia zdecydowanie wyniki. Sportowcy, którzy zdecydowali się na przyjęcie kawy przed rozpoczęciem aktywności, mieli spalić nawet 15 procent więcej kalorii w ciągu jednego treningu. Właśnie dlatego kofeina jest tak chętnie wybierana przez wielu sportowców. Przyspiesza spalanie tłuszczu i poprawia wydolność, zapewniając znacznie lepsze efekty wykonanego treningu.

Inne produkty z kofeiną

Wypicie kawy to nie jedyny sposób na zażycie kofeiny przed treningiem. Oprócz tego osoby aktywne często decydują się dodać sobie energii na przykład poprzez napoje energetyczne. Dobrym źródłem kofeiny, a także substancji pochodnych jest też herbata czy też południowoamerykańska yerba mate. Niektórzy w celu zażycia większych ilości decydują się nawet na tabletki z kofeiną, które zawierają często naprawdę spore ilości tego związku. Taka tabletka działa pobudzająco niczym kawa, ale jednocześnie może oferować znacznie lepsze wchłanianie.

W ostatnich czasach popularne są też tak zwane przedtreningówki. Są to specjalne mieszanki w formie proszku, który po zmieszaniu z wodą tworzy smaczny napój zawierający spore ilości kofeiny. W ten sposób można spalić więcej tłuszczu w trakcie treningu czy też zwiększyć wydolność organizmu oraz motywację do dalszego wysiłku.

Każda osoba, która chce zdecydować się na stosowanie kofeiny przed rozpoczęciem ćwiczeń wytrzymałościowych lub siłowych, powinna jednak pamiętać o swoim organizmie. Kawa to napój moczopędny, dlatego należy zadbać o regularne nawadnianie się z pomocą wody lub innych napojów. Do tego konieczne będzie uzupełnienie wypłukanych związków takich jak magnez. Używanie kofeiny powinny sobie odpuścić z kolei osoby z chorobami, takimi jak nadciśnienie.

Przeczytaj także

mężczyzna biegnący po drodze asfaltowej w butach i odzieży do biegania

Co zjeść przed bieganiem? Co wolno a czego nie wolno jeść | Decathlon

Odpowiednie jedzenie przed bieganiem to element strategii w zawodach. Co jeść przed bieganiem? Na co zwracać uwagę, wybierając posiłek przed bieganiem

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa

Płaski brzuch to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Co jeść, by schudnąć z brzucha? Prezentujemy skuteczną dietę oraz ćwiczenia.

mężczyzna wsypujący suplement diety do shakera

Jaka dieta przy treningu crossfit?

Sprawdź, co jeść, aby trening crossfit przynosił dobre rezultaty.

produkty spożywcze

Jak zdrowo przytyć? Jak jeść? Przykładowa DIETA. Blog Decathlon

Co jeść, by zdrowo przytyć – zalecana dieta na przytycie i nabranie zdrowej masy ciała. Dowiedz się jak zmienić swoje nawyki żywieniowe!