WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki kask rowerowy dla dzieci? Sprawdź jak wybrać kask dla dziecka

03 kwiecień 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Noszenie kasku rowerowego nie jest obowiązkowe. Jednak rodzice powinni dopilnować, aby ich dzieci posiadały dobrze dobrany kask dziecięcy. Kask rowerowy dziecięcy nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy dzięki swojej różnorodnej funkcjonalności. Warunkiem jest dobre dobranie sprzętu – tak, aby dziecko chciało go nosić. Sprawdź, jak wybrać kask rowerowy dla dziecka i jak dobrać rozmiar. Najlepszy kask na rower dla dziecka to zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy. Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka, aby ochrona głowy nie była uciążliwa.

Czy istnieje obowiązek jazdy w kasku na rowerze dla dzieci?

W 2011 roku pojawiła się propozycja zmiany treści ustawy „Prawo o ruchu drogowym”. Zmiany miałyby wprowadzić obowiązek jazdy w kasku na rowerze dla dzieci do lat piętnastu. Jednak zmiany w ustawie nie znalazły poparcia wśród posłów. Z tego powodu ciągle obowiązują te same przepisy, w myśl których nie ma obowiązku jazdy na rowerze w kasku niezależnie od wieku. Jest dobrze dopasowany kask dla najmłodszych to gwarancja bezpieczeństwo dzieci w wieku dorastającym. Obecnie jest tak dużo modeli kasków dla dzieci, że każdy bez problemu znajdzie kask na głowę dziecka.

Fot 1. Materiał własny

Niezmienny pozostaje też fakt, że dziecko, które ukończyło 10 rok życia może poruszać się pod drodze tylko pod warunkiem, że zdało egzamin na kartę rowerową. Może jeździć rowerem tylko po chodniku – jest to kwestia bezpieczeństwa.

Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka?

Niezależnie od braku obowiązku jazdy w kasku na rowerze, rodzice zazwyczaj kupują dzieciom kaski rowerowe. Zwłaszcza, jeśli dziecko dopiero uczy się jeździć. Jest to kwestia rozsądku. Podczas upadku – a te się mogą zdarzyć – lepiej mieć kask. Dziecięce kaski rowerowe dzielą się na trzy główne rodzaje:

 • kask typu orzeszek – dobry dla dziecka, które chce się uczyć jazdy na rowerze, rolkach, deskorolce,
 • kask miejski – posiada odblaski, zapewniające dobrą widoczność dziecka na drodze i chodniku,
 • kask MTB – wytrzymały, wyposażony w daszek, który chroni przed deszczem i słońcem. Kask dla do jazdy w terenie górskim.

Zazwyczaj dla dziecka poleca się standardowy kask miejski. Kask typu MTB będzie za ciężki dla małych dzieci, a kask typu orzeszek może być niewystarczający podczas długich wycieczek. To, jaki rodzaj kasku dla dziecka wybierzemy, zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach planujemy jeździć. Ponadto wybierając kask rowerowy dla dziecka trzeba zwrócić uwagę na:

 • rozmiar głowy dziecka – kask nie może być ani ma ciasny, ani za luźny,
 • wagę kasku – najlepiej sprawdzają się kaski wykonane z lekkich, ale wytrzymałych materiałów – dziecko nie będzie chciało nosić ciężkiego kasku, dla dzieci do lat pięciu waga kasku nie powinna przekraczać 200 gramów,
 • wentylację – kask musi posiadać odpowiednio rozmieszczone otwory wentylacyjne, aby nie doszło do przegrzania,
 • kolor kasku – jeśli planujemy letnie wycieczki w pełnym słońcu, należy unikać ciemnych kolorów.

Fot 2. Materiał własny

Jak wybrać rozmiar kasku dla dziecka? Sprawdź obwód głowy

Należy zmierzyć obwód głowy dziecka, przykładając miarkę w odległości 2 cm nad oczami. Następnie na tej podstawie trzeba znaleźć kask z odpowiednim zakresem rozmiarowym. Standardowo większośc kasków jest regulowana, więc rozmiary są podawane w parametrach “od-do”.

Nie zaleca się kupowania kasków z dużym przedziałem rozmiarowym, gdzie granica między najmniejszym a największym rozmiarem wynosi nawet 10 cm. Najlepiej wybrać kask, gdzie regulacja jest na poziomie do trzech centymetrów.

Bezpieczny kask dla dziecka – waga, certyfikat

Kask rowerowy dla dziecka powinien posiadać standardowe certyfikaty bezpieczeństwa (CE EN 1078 lub CEN EN 1080 – norma dla małych dzieci). Warstwa zewnętrzna powinna być wykonana z tworzywa sztucznego, obecnie polecane są skorupy wykonane z ceramiki (zapewniają mniejszą wagę kasku). Ochraniacz musi być wyłożony miękkim materiałem z możliwością jego wypięcia – tak, aby móc go regularnie prać, zachowując zasady higieny. Ogromne znaczenie ma dobra wentylacja kasku i jego wyściółka. Im więcej dziurek osłoniętych siatką, tym jest ona lepsza. Zapięcie powinno być na pasku, wygodne i łatwe w obsłudze.

Fot 3. Materiał własny

Kupując kask rowerowy dla dziecka, warto zainwestować także w czapkę pod kask. Kaski zawsze wyłożone są od środka miękkimi materiałami, natomiast czapka dodatkowo zwiększa komfort noszenia kasku oraz zapewnia ochronę przed niskimi temperaturami jesienią i wiosną. Ważne! Nie powinno się kupować kasków używanych. Niestety w tym przypadku zasada „zero waste” się nie sprawdza. Używany kask może być kaskiem powypadkowym. Niekiedy wystarczy lekki upadek poprzedniego właściciela, aby w kasku doszło do mikrouszkodzeń. Z tego powodu podczas kolejnego upadku używany kask rowerowy może nie być tak skuteczny jak nowy.

Wybierając kask rowerowy dla dziecka, pamiętajmy także o sobie. Kask rowerowy to nie obowiązek, ale warto go mieć – chociażby po to, aby dawać dobry przykład swojemu dziecku.

Jak wybrać kask rowerowy dla dziecka – podsumowanie

Podsumowując, dobry kask rowerowy dla dziecka powinien być:

 1. lekki i wygodny,
 2. dobrze wentylowany,
 3. posiadać pokrętło do regulacji rozmiaru, abyśmy mogli go dopasować do rosnącego główki dziecka. Kask nigdy nie może być zbyt luźny, aby nasz rowerzysta nie zrobił sobie krzywdy podczas ewentualnego upadku
 4. posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa (CEN EN 1078 lub CEN EN 1080) – to ma zdecydowana większość modeli kasków.
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu