kobieta  ćwicząca na macie z gumą oporową

Ćwiczenia z gumą - trening oporowy całego ciała

Z gumami oporowymi poćwiczysz uda i pośladki, a także plecy i brzuch. Sprawdź, jak wykonać trening z gumami do ćwiczeń i osiągnąć lepsze efekty.

Taśmy oporowe, gumy oporowe, power band, mini band – wiele określeń, jedno działanie. Mają stymulować mięśnie do cięższej pracy, zwiększyć kontrolę nad ich napięciem, ujędrnić ciało i urozmaicać treningi. Szukasz pomysłu na solidny, pełen pozytywnej energii i nad wyraz efektywny trening całego ciała? Postaw na aktywności z gumami. Wystarczy już 30 minut 3 razy w tygodniu, aby efekt Cię zaskoczył!

Długie i cienkie, krótkie i szersze, a przy tym o zróżnicowanym napięciu – gumy oporowe wykonane są z elastycznego materiału, który stymuluje układ mięśniowy do cięższej pracy, stawiając mu solidny opór. Można wykorzystać je zarówno w trakcie rozgrzewki, treningu właściwego, jak i w fazie kończącej aktywność, nastawionej na intensywne rozciąganie. Niepozorne, ale za to niezwykle przydatne akcesoria pozwolą Ci zwiększyć efektywność każdego treningu niezależnie od tego, jaki jest jego główny cel. Możesz skupić się na redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, wzmocnieniu całego działa czy też rehabilitacji. Ważne, abyś pilnować regularności i zabierał indywidualnie ułożony program treningowy zawsze ze sobą, gdziekolwiek zmierzasz. Łatwe w przenoszeniu i przechowywaniu gumy oporowe, taśmy mini band oraz pasy TRX to zestaw podręcznych akcesoriów, w który naprawdę warto zainwestować!

Wszechstronna guma do ćwiczeń – trening całego ciała bez wychodzenia z domu

Z pomocą taśm i gum wyćwiczysz wiele partii mięśni jednocześnie, stymulując w sposób kontrolowany i zaskakująco przyjemny układ ruchu do intensywnej pracy. Pamiętaj jednak, aby przygotowanie do treningu objęło również ćwiczenia oddechowe. Wygospodaruj na nie kilka minut najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem rozgrzewki. Do ich wykonania potrzebujesz wyłącznie wygodnej maty i chwili spokoju. Zadbaj, aby do Twojej strefy ćwiczeń oddechowych nie docierały bodźce z zewnątrz. Skup się na równych, głębokich wdechach i wydechach. Znajdź więcej informacji o prawidłowej stymulacji układu oddechowego i jeszcze lepiej przygotuj swoje ciało do pracy.

kobieta siedząca na macie do ćwiczeń trzymając gumę oporową

Pamiętaj, jak ważne są odpowiednio dobrane akcesoria. Dostępne w dobrych sklepach sportowych gumy oporowe mają na celu zwiększyć lub zmniejszyć (np. w przypadku podciągania na drążku) intensywność oraz poziom trudności wybranych ćwiczeń. Lepsze efekty ćwiczeń osiągniesz wtedy, gdy wybrane przez Ciebie akcesoria w czasie pracy fizycznej stworzą optymalny opór, nie za duży, ale i nie za słaby. Charakterystyczną cechą taśm oporowych jest fakt, że różnią się od siebie kolorem. Założenie jest takie, że wybrana barwa oznacza opór, jaki wskazana guma ma przed Tobą stawiać. Jednak zwróć uwagę na oznakowanie producenta. Wśród popularnych marek znajdziesz m.in. produkty Corenght, w których kolory gum prezentują się następująco:

niebieska – 15 kg,
żółta – 25 kg,
pomarańczowa – 35 kg,
czerwona – 45 kg,
czarna – 60 kg.

Rozważ też propozycje pojedynczych gum np. marek Domyos, HMS, 4Fizjo czy Spokey lub gotowe zestawy. Zawsze sprawdź podawany w opisie opór, szczególnie wtedy, gdy planujesz zakup taśm różnych firm, ponieważ przyjęte kolory nie zawsze muszą się zgadzać.

Trening z gumami – poznaj dostępne akcesoria i wykorzystuj taśmy jeszcze bardziej efektywnie

Wykorzystanie w ruchu gum oporowych pozwala nie tylko utrzymywać wypracowane nawyki, lecz także stale mobilizować układ mięśniowy do nadbudowy. Na początek pracy nad ciałem z gumami wybierz te o umiarkowanej rozciągliwości. Zwróć również uwagę na zakres ćwiczeń, jakie planujesz wykonywać – od tego, czy chcesz pobudzić mięśnie brzucha, wzmocnić plecy, wyrobić uda i pośladki, a może wypracować naprawdę proste plecy, będzie zależeć, jaki zestaw gum i taśm skompletujesz. Determinantą wyboru powinna stać się również Twoja masa ciała. Jeżeli należysz do grona osób o wadze piórkowej, odpuść najtwardsze gumy, ponieważ fizycznie niemożliwe będzie dla Ciebie ich rozciągnięcie.

W ofercie dobrych marek znajdziesz taśmy treningowe do jogi i pilates, oraz bardzo popularne w ćwiczeniach fitness, intensywnym stretchingu oraz ćwiczeniach siłowych gumy oporowe. Dostępne są one w trzech, głównych wariantach:

pasów TRX (służącą one do treningu z wykorzystaniem własnej masy ciała),

mini band (niewielka średnica, kilka wersji oporowych),

power band (duża średnica i mniejszy opór gumy, bardzo wytrzymałe).

Mając do dyspozycji pełen zestaw treningowy, złożony z kilku rodzajów gum do ćwiczeń, możesz z powodzeniem wykonywać efektywne ćwiczenia na brzuch, nogi i pośladki. Z pomocą porządnych akcesoriów, przystosowanych do intensywnej eksploatacji, poćwiczysz też górne części ciała z różnicowaniem na grzbiet, klatkę piersiową, mięśnie ramion oraz wykonasz serie ogólnorozwojowe na wszystkie partie mięśniowe.

kobieta wykonująca ćwiczenia z gumą oporową na macie

Ćwiczenia na klatkę piersiową – według nas najlepsze ćwiczenia z gumą oporową

Spośród wszystkich popularnie zalecanych ćwiczeń z gumami, na prowadzenie wysuwa się kilka z nich z uwagi na jednocześnie dobrze ukierunkowane i wszechstronne działanie. Jednym z nich jest zaplatana pompka.

Zaplatana pompka

Jeżeli chcesz angażować więcej niż tylko kilka mięśni, wprowadź do programu treningu ćwiczenie stymulujące całe ciało. Twoim zadaniem jest zapleść gumę na plecach i złapać oba jej końce dłońmi. Przyjmij pozycję na macie, jak do klasycznej pompki tyle, że z gumą założoną na grzbiet i oparciem nie na palcach stóp, ale na ugiętych kolanach. Twoje dłonie powinny być rozsunięte bardziej niż na szerokość bioder. Ruch, jaki masz wykonać, polega na zgięciu ramion w stawie łokciowym mw. pod kątem 90 stopni i płynnym obniżeniu tułowia. Powrót do pozycji wyjściowej powinien być równie płynny, ale niezbyt szybki.

Półpompka w kajdanach

Alternatywnym ćwiczeniem na ramiona i otwartą klatkę piersiową jest półpompka w kajdanach, czyli z gumą oporową typu mini band założoną na ramionach oraz podporą na kolanach. Rozciągnięta pomiędzy rękami, odrobinę powyżej stawu łokciowego, zapewnia stymulację wielu partii ciała. Zwłaszcza, że ruch polega na kontrolowanym zgięciu w stawie, opuszczeniu tułowia do maty jak przy klasycznej pompce i powrocie do pozycji wyjściowej. 

Z gumą, jak na skrzydłach

Kolejne ćwiczenie wykonuje się w pozycji stojącej z wyprostowanymi nogami, rozstawionymi mniej więcej na szerokość barków. Ważne, abyś przez cały czas trwania serii trzymał proste plecy. Stań ze stopami skierowanymi minimalnie do zewnątrz w pozycji na macie i ustabilizuj ciało. Gumę typu power band przełóż na plecy i rozciągniij po linii barkowej od ręki do ręki. Unieś ręce pod kątem prostym do tułowia i wyprostuj je maksymalnie w przeciwne strony. Twój ruch polega na przywodzeniu rąk do klatki piersiowej (przez chwilę trzymaj ręce blisko ciała) i świadomym wykorzystaniu oporu. Wracając do pozycji wyjściowej pilnuj, aby nie rwać ruchu – oddychaj równomiernie i rozkładaj ręce powoli, w rytm oddechu.

Boksowanie z napinaniem

Rozstaw nogi, jak w półkroku z lewą nogą lekko z przodu. Gumę typu power band, jak w poprzednim ćwiczeniu, rozciągnij za plecami na linii barkowej. Znów chwyć ją obiema rękami za jeden i drugi koniec. Plecy trzymaj prosto. Wykonaj trening mięśni klatki piersiowej oraz pleców na wzór serii bokserskiej. Twój ruch to kontrolowane uderzenia - ciosy naprzemienne o określonej liczbie powtórzeń. Ważne, aby ćwiczenie to, wykonane wewnątrz gumy, powtórzyć również wysuwając prawą nogę do przodu. 

Ćwiczenia na plecy z gumami oporowymi – TOP 5 propozycji

Opracowanie programu ćwiczeń na mięśnie grzbiety wymaga wiedzy o anatomii tego obszaru oraz jego specyfice. Trening z gumami oporowymi należy do najbezpieczniejszych, dlatego możesz, po krótkim instruktażu, spokojnie próbować wykonać go w domu. Niektóre propozycje łączą w sobie aktywizację pleców z ćwiczeniami na barki i ramiona, co dodatkowo zwiększa ich efektywność w pracy nad ciałem w holistycznym ujęciu. Inne, gdy położysz się na plecach, sprzyjają ich rozluźnieniu. Poniższe za to służą efektywnej mobilizacji i wzmocnieniu.

kobieta trenująca z gumą oporową na macie do ćwiczeń

Wiosłowanie z taśmą w pionie

W tym ćwiczeniu rozstaw stopy na szerokość barków. Power band rozciągnij pomiędzy nimi i przyciśnij oba końce gumy stopami. Chwyć taśmę obiema rękami na środku. Ustaw się w pozycji skłonu - powinieneś zgiąć tułów pod kątem 45 stopni. Ugnij również kolana. Twój ruch to podciąganie gumy w górę do momentu, aż stawu łokciowe przekroczą linię tułowia. Ważne, aby przez cały czas plecy były proste, a napięcie brzucha naturalnie utrzymane.

Wiosłowanie z taśmą w poziomie

Pozycją wyjściową jest dla Ciebie siad płaski z nogami przez sobą na podłodze. Ugnij nogi w kolanach. Na macie oprzyj pięty, a palce zadrzyj ku górze. Gumę typu power band załóż na stopy na wysokość śródstopia. Chwyć ją obiema rękoma i pociągnij do siebie, zginając ręce w łokciach i ściągając łopatki. Ruch kończysz, gdy łokcie przekroczą linię pleców. Ponownie wystaw ręce przed siebie. Ćwiczenie powtarzaj przynajmniej 10-12 razy w 3 seriach.

Trening pociągowy na jedną rękę

To proste ćwiczenie obejmuje rozciąganie gumy oporowej w pozycji stojącej. Ustaw się na macie lub podłodze z wyprostowanymi nogami i stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Lekko ugnij je w kolanach. Gumę zaczepioną o stabilny element otoczenia chwyć wybraną przez siebie ręką. Drugą dłoń połóż na udzie po tej samej stronie. Ruch polega na przyciąganiu ramienia do siebie, aż staw łokciowy przekroczy linię pleców. W czasie pracy z gumą możesz dodatkowo jeszcze bardziej świadomie napiąć mięśnie pośladkowe. Zakończ sekwencję ruchów i zmień stronę.

Sekwencja delfina z obustronnym oporem

To proste zadanie aktywuje równie dużo partii mięśniowych, co popularna deska tyle, że tym razem dodatkowo wykorzystywane są w nim siły fizycznego oporu. Połóż się na brzuchu na macie. Wyprostuj zarówno ręce, jak i nogi. Stale utrzymuj ich napięcie i staraj się nie uginać nawet minimalnie np. kolan. Naciągnij jedną gumę o optymalnym oporze na nadgarstki. Drugą załóż na stawy skokowe, rozstawiając nogi na szerokość bioder. Twój ruch polega na jednoczesnym otwieraniu ramion i nóg, starając się pokonać napotkany opór. Pamiętaj, że nawet w pozycji wyjściowej kluczowym aspektem ćwiczenia jest stałe napięcie mięśni.

Podciąganie, jak na trampolinie

Ostatnia propozycja ćwiczeń na plecy nie wymaga pochylania się, przysiadów, ani tym bardziej zmagania się z oporem w pozycji leżącej. To przykład, jak w prosty sposób wykorzystać taśmy oporowe dla ułatwienia sobie trudniejszych zadań fizycznych. Jeżeli masz w domu do dyspozycji drążek, zaczep gumę o niego. Z naciągniętą pod stopami gumą przyjmij pozycję zwisającą z rękami wyprostowanymi, a dłońmi ułożonymi na drążku. W zależności od wariantu, podciąganie możesz wykonać, mając kolana pod kątem 90 stopni tudzież z wyprostowanymi nogami i gumą pod stopami. Pełny ruch wymaga zgięcia łokci pod kątem mniejszym niż kąt prosty, tak aby podbrudek uniusł się nad linię drążka. Pilnuj płynnego i świadomego ruchu zarówno w górę, jak i w dół. Odpowiednio dobrana taśma Ci go ułatwi.

Ćwiczenia na pośladki i całe nogi – musisz wiedzieć, jak wykonywać je prawidłowo

W codziennej pracy nad ciałem, możesz zadziałać odpowiednio dopasowaną gumą na pośladki oraz wszystkie, najważniejsze partie mięśni nóg. Zaczynając od naniższej siły oporu, wykonaj m.in. serię splątanych przysiadów i zobacz, jaki będzie efekt takiego działania w perspektywie czasu.

Splątane przysiady

Stań w nieznacznym rozkroku, ze stopami rozstawionymi na szerokość barków, skierowanymi lekko do zewnątrz. Wspomniane w nazwie spętanie wynika z konieczności pochylenia się i naciągnięcia gum na stawy skokowe oraz uda, nieco powyżej kolan. Ostatnią gumę musisz nałożyć na nadgarstki. Teraz unieś ręce wysoko ku górze. Wyprostuj się, napnij mięśnie pośladkowe, brzuda i ściągnij łopatki. Następnie nogi zegnij i wykonaj półgłęboki przysiad tak, aby uda znalazły się w równoległej linii do maty. Powtórz ćwiczenie 10 razy w 3 seriach z przerwami na krótki odpoczynek.

Czas trwania ćwiczenia, każdego z wymienionych powyżej, dostosuj do własnych możliwości oraz fazy treningowej. Po zakończeniu wszystkich sekwencji, jakie masz w programie, wróć do pozycji wyjściowej np. stojącej lub siedzącej i daj sobie chwilę na oddech. Wprowadź się w stan relaksacji, podczas której skupisz się na oddychaniu, rozciąganiu oraz uspokojeniu całego ciała. Możesz stanąć na rozstawionych nogach na szerokość barków i unieść dłonie tym razem na wysokość barków składając dłonie ze sobą. Dobrą opcją będzie również pozycja, w której musisz położyć się na plecach na macie i na zmianę, płynnym, powolnym ruchem przyciągać raz lewe, raz prawe kolano do klatki piersiowej. Następnie odłóż obie nogi na matę i ręce ułóż wzdłuż tułowia. Trenuj oddech uważnie obserwując swoje ciało - w ten sposób łatwiej się wyciszysz i przygotujesz do kolejnych wyzwań tego dnia.

Przeczytaj także

Jak ćwiczyć z zakwasami? Zdziwisz się, czym są zakwasy po treningu

Czy można ćwiczyć z zakwasami po treningu?

Głowisz się, czy ćwiczyć z zakwasami? Sprawdź, czym są zakwasy i jak przyspieszyć regenerację mięśni, aby nie musieć zrezygnować z treningu.

kobieta trenująca z hantlami

Ćwiczenia na pelikany lub tzw. motylki - trening na obwisłą skórę

Pelikany to obwisła skóra ramion. Sprawdź, co zrobić, aby się jej pozbyć. Jakie ćwiczenia na pelikany wykonywać, aby trening przyniósł efekt?

Ćwiczenia na nogi - najlepsze ćwiczenia na mięśnie nóg i pośladki

Ćwiczenia na nogi - najlepsze ćwiczenia na mięśnie nóg i pośladki

Jak przeprowadzić skuteczny trening mięśni nóg ? Jakie są najlepsze ćwiczenia na mięśnie nóg dzięki którym wyrzeźbisz łydki, uda i pośladki?

kobieta biegnąca na bieżni w odzieży i butach do biegania

Ćwiczenia na schudnięcie – skuteczny trening odchudzający

Planujesz odchudzanie? Sprawdź jak wykonywać najlepsze ćwiczenia na schudnięcie, by pozbyć się nadprogramowych kilogramów i zbędnej tkanki tłuszczowej