WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Masaż - magia dla Twojego organizmu

06 sierpień 2018
#TEMATY OKOŁOSPORTOWE

Zapewne wiele razy zastanawialiście się skąd najlepsi sportowcy, których na codzień podziwiamy przed telewizorami, w przeróżnych dyscyplinach biorą tyle siły i energii na pobijanie kolejnych rekordów, czy do robienie rzeczy nadzwyczajnych, a wszystko na oczach widzów, których ręce mogą jedynie składać się do oklasków.

Regeneracja kluczem do suckesu

Oczywiście, niemalże cały ich sukces tłumaczą: talent, wytrwalość w dążeniu do wyznaczonego celu ale również i regeneracja. Tak, właśnie  odpowiednia regeneracja sprawia,że sportowcy, po ciężkim wysiłku, kolejnego dnia mogą ponownie wrzucić przysłowiowy „szósty bieg” i śrubować kolejne rekordy. Sposobów na regeneracje jest wiele, jednym z nich jest oczywiście   masaż,  którego termin postaram sie Wam nieco przybliżyć.

Masaże zyskują na popularności

Masaż to jedna z form fizjoterapii. Jest to zespół ruchów, wywierających ucisk na tkanki, ruchy wykonywane są przez masażystę w określonym tempie oraz z odpowiednią siłą, charakteryzującą daną technikę. Masaż ma wiele zastosowań, m.in. lecznicze, relaksacyjne, przeciwobrzękowe lub może przygotowywać mięśnie do wysiłku. Sam masaż staje się coraz bardziej popularny, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Powstaje coraz więcej placówek, oferujących usługi masaży czy innych odłamów fizjoterapii. Sportowcy z całego świata zaczynają brać udział w różnego rodzaju kampaniach reklamowych, dotyczących samych usług, bądź promując dane urządzenia, przyspieszające regeneracje. 

regeneracja

Fot 1. Materiał własy | Masaż ma wiele zastosowań, m.in. lecznicze, relaksacyjne, przeciwobrzękowe lub może przygotowywać mięśnie do wysiłku

Dlaczego warto postawić na masaż?

Pora się zastanowić co tak naprawdę masaż ma w sobie, że każdy go  tak rekomenduje i korzysta z niego niemalże codziennie. Przede wszystkim masaż obniża napięcie mięśniowe (również jest bardzo polecany w przypadku dzieci, gdy to napięcie jest wręcz wzmożone i dzieci wtedy nienaturalnie się prężą czy wyginają do tyłu w kształt litery C). Masaż przyspiesza wydalanie produktów przemiany materii, m.in. kwas mlekowy oraz zwiększa wytrzymałośc mięsni i ich zdolność do pracy. Po 5 minutach masażu zdolność do pracy zmęczonego mięśnia wzrasta aż o 35%! Dodatkowo, dodam jeszcze, że dla osób które dawno nie miały kontaktu ze sportem, jakąkolwiek aktywnością fizyczną, bądź mieli przerwę z powodu kontuzji, to masaż może zapobiec zanikom mięśniowym, pobudzając włokna miesniowe oraz podnosząc ich napięcie.  Kończąc temat wpływu masażu na nasz organizm wspomnę o jeszcze jednej rzeczy, bardziej pewnie interesującą płeć piękną a mianowicie, masaż poprawia wygląd oraz elastycznośc naszej skóry a co za tym idzie, jakiekolwiek zabiegi kosmetyczne mają o wiele lepsze efekty. Dobrze, koniec wykładu, pora na konkrety! 🙂 

regeneracja

Fot 2. Materiał własny | Po 5 minutach masażu zdolność do pracy zmęczonego mięśnia wzrasta aż o 35%

Masaż klasyczny vs. masaż sportowy

Dla sportowców szczególnie ważne sa dwa rodzaje masażu sportowy oraz klasyczny. 

Podstawowymi różnicami pomiędzy masażem klasycznym a masażem sportowym są siła nacisku oraz intensywność ruchów. W przypadku masażu sportwego mamy do czynienia ze zdecydowanie wyższa dynamiką.

Z masażu sportowego moga korzystać WSZYSCY; Ci na początku swojej przygody ze sportem jak i „sportowe świry”, znające temat niemalże od podszewki. 

„Zrobiłem swój pierwszy trenig na siłowni, czy żeby efekty były szybsze, to muszę już teraz zapisać się do masażysty?”

Oczywiście że nie. z takiej usługi może skorzystać każdy, niezależnie od stażu, to nie musisz od razu biec do najbliższego gabinetu i przechodzić sesji 5 masaży tygodniowo. Jeżeli chodzi o efekty naszych intensywnych treningów, to składa się na nie multum rzeczy, zarówno te które robimy przed, jak i po wysiłku. Masaż jest na tyle uniwersalny że może być stosowany przedwysiłkowo jako uzupełnienie rozgrzewki, międzywysilkowo, jako utrzymanie aktywności mięsni  jak i powysiłkowo, sprawiając, że nasze mięśnie przestają być tak mocno spięte, co poprawia ogólną regeneracje organizmu. Z jakiego ich rodzaju skorzystasz bądź nie, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. 

regeneracja

Fot 3. Materiał własny | Masaż jest na tyle uniwersalny że może być stosowany przedwysiłkowo jako uzupełnienie rozgrzewki, międzywysilkowo, jako utrzymanie aktywności mięsni  jak i powysiłkowo

Coś dla duszy, coś dla ciała

By jeszcze bardziej przekonać Was do tego rodzaju regeneracji, przedstawię parę przyjemnych faktów związanych z masażem.

  • W gabinecie, podczas zabiegu, panuje absolutna cisza, jesteśmy jedynie my i masażysta. Zazwyczaj masażysta nie skupia się na rozmowie z pacjentem, tylko wykonuje swoją prace, dlatego jest to doskonały moment na wyciszenie, odprężenie i zrelaksowanie się. Doskonale również wpływa to na nasze samopoczucie
  • Nie musimy martwić się zupełnie o nic, (jedynie o tym, by nie spóźnić się na wcześniej umówiony zabieg), nie musimy znać żadnej techniki ruchów, tempa ani jakiego rodzaju środków poślizgowych użyć w danym przypadku, od tego jest masażysta! Terapeuta, przed pierwszym zabiegiem wypyta nas o wszystko; o przebyte kontuzje, o rodzaj treningu, o dyscypline jaką uprawiamy. On sam zdecyduje co będzie najlepsze dla naszego organizmu.
  • Punkt trzeci, być może ten na który ze  zniecierpliwieniem czekaliście od początku czytania tego wpisu, a mianowicie koszty. Oczywiście w zależności od tego, gdzie trafimy ,ceny mogą mieć sporą rozbieżność. Są gabinety dla jednych droższe dla drugich tańsze, ale  nie martwcie się tym, w dzisiejszym świecie, jak doskonale pewnie wiecie, mamy modę na zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie, produkty bezglutenowe itd. W konsekwnencji trenerów, masażystów, gabinetów masażu jest co raz więcej, konkurencja jest spora więc i gabinety nie mogą przyjąć biernej postawy i starają się walczyc o każdego klienta. Gabinety oferują przeróżne promocje, upusty dla klientów, niekiedy tworzą specjalne „karnety” by tylko zapisać się do danej placówki.
regeneracja

Fot 4. Materiał własny | Masaż możemy wykonać samemu poświęcając dosłownie chwilę czasu,  którą na pewno każdy z nas potrafi znaleźć

W ogniu pytań

 „Co jeżeli nie mam czasu by poddawać się masażom, mieszkam w miejscu gdzie nie ma w pobliżu gabinetu, oferującego takiego rodzaju usługi lub po prostu nie życzę sobie by by jakaś obca osoba mnie dotykała”

Jeżeli jeszcze Was nie przekonałem, oczywiście mam tez rozwiązanie dla tych bardziej grymaśnych. Jeżeli w grę nie wchodzą wizyty w gabinetach – nic straconego! Cały „zabieg” możemy wykonać samemu poświęcając dosłownie chwilę czasu,  którą na pewno każdy z nas potrafi znaleźć. 

„No dobrze, nie mam czasu i ochoty  też czytać godzinami różnych for internetowych o technikach masaży, czy oglądać filmików instruktażowych jak odpowiednio układać ręcę by przeprowadzić masaż i przy okazji się nie uszkodzić” 

Jasne że nie! Nikt Was do tego nie zmusza, w naszym sklepie znajdziecie wiele odpowiedników, takich Waszych małych podręcznych masażystów, zarówno w postaci masażerów na baterie, jak i takich wykonanych ze specjalnych materiałów, często z różnymi wypustkami, wygrubieniami. Wszystko po to, by masaż był bardziej precyzyjny i odczuwalny.

Jeżeli nie wyczerpałem tematu, bądź masz jakiekolwiek pytania odnośnie masażu i regeneracji – pisz śmiało! Jestem do Twojej dyspozycji. 

Pozdrawiam i do następnego! 🙂 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
FITNESS, FIZJOTERAPIA

4 ćwiczenia na ból pleców

4 ćwiczenia na ból pleców
FIZJOTERAPIA

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu