WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Biwakowanie na dziko - poradnik, gdzie można rozbić legalnie namiot?

17 czerwiec 2021

Biwak to sposób na obcowanie z naturą, przy jednoczesnym spędzaniu wolnego czasu w maksymalnie aktywny sposób. Biwakowanie na dziko nie jest jednak w naszym kraju proste do praktykowania. Sprawdź, co nas w tej kwestii ogranicza i gdzie szukać miejsc na legalne rozbicie namiotu na dziko.

Na czym polega biwakowanie na dziko?

Biwakowaniem na dziko nazywamy rozbijanie obozowiska (przede wszystkim namiotu do spania) w miejscu, które nie zostało do tego przeznaczone. Taka forma noclegu pozwala na przeżycie fantastycznej przygody, przy jednoczesnej redukcji kosztów wyjazdu. Niestety, problem polega na tym, że tego typu praktyki nie we wszystkich miejscach mogą zostać uznane za legalne. 

Biwakowanie na dziko w Polsce

Teoretycznie w polskim prawodawstwie nie ma żadnych przepisów, które zakazują spania w lesie na dziko. Niestety, przy tym miejsca, w których można legalnie udać się na biwak, są bardzo ograniczone. Gdzie więc szukać legalnych miejsc na biwak i rozpalenie ogniska w Polsce? Na pewno warto odwiedzić stronę czaswlas.pl, która stanowi leśny przewodnik turystyczny, stworzony przez Lasy Państwowe. Na stronie można znaleźć takie informacje jak kwatery myśliwskie, miejsca biwakowe, obiekty edukacyjne, ścieżki dydaktyczne czy specjalnie przeznaczone miejsca na ognisko.

na_czym_polega_biwakowanie_na_dziko

Miejsca na dzikie biwakowanie w Polsce

Co zrobić, aby za rozbicie namiotu nie dostać mandatu? Wszystko zależy od tego gdzie chcemy umieścić nasz namiot turystyczny. W przypadku lasu najlepiej skontaktować się z nadleśnictwem, które opiekuje się właśnie tym fragmentem ziemi. 

Zdarzyło wam się kiedyś spać na plaży? Niestety, za to również można zapłacić karę. Unikniemy jej zwracając się o pozwolenie do Urzędu Morskiego, który opiekuje się wybraną przez nas plażą. 

Niestety, spanie na dziko nie jest mile widziane także w wielu krajach Unii Europejskiej. Nie wolno tego robić między innymi we Francji, Austrii, czy Belgii, ale także i naszych południowych sąsiadów, czyli Czechów. Nieco bardziej liberalne w tej kwestii jest prawo krajów skandynawskich. Z powodzeniem możemy nocować na dziko w lasach Norwegii, Finlandii i Szwecji. Trzeba jednak zachować dystans 150 metrów od zabudowań mieszkalnych i zwinąć się z namiotem po dwóch dniach. 

gdzie_w_polsce_mozna_rozbic_namiot

Spanie na dziko… w samochodzie?

Czasami najwygodniejszym sposobem na nocleg wydaje się spędzenie nocy we własnym samochodzie. Pytanie, czy taka praktyka nie narazi nas na nieprzyjemne spotkanie z przedstawicielami prawa. Tym razem czeka na was przyjemna niespodzianka. Polskie prawo w żaden sposób nie zabrania nocowania w samochodzie. Oczywiście możemy robić to tylko w miejscu, w którym postój jest legalny. 

W  takim wypadku warto jednak szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Unikajmy nocowania na pustych parkingach lub w podejrzanych dzielnicach miast. Najlepszym rozwiązaniem będzie przeczytanie w internecie o historii miejsca, w którym się zatrzymujemy i sprawdzenie opinii o sąsiedztwie. 

Biwakowanie na dziko – jaki sprzęt zabrać?

Jeżeli otrzymamy już zgodę na biwak w lesie lub na plaży, konieczne będzie zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu. Oprócz namiotu przyda się także:

Szczególnie jeżeli wybieramy się na dłuższy biwak, warto zadbać o to, aby wyposażenie, które bierzemy ze sobą było dobre jakości. W miarę możliwości dobierzmy także sprzęt do swoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli zażywasz leki, w żadnym wypadku nie zapomnij ich ze sobą zabrać. W apteczce powinny znaleźć się bandaże i plastry, ale także płyn do dezynfekcji ran i leki przeciwzapalne. 

Biwakowanie na dziko – podsumowanie

Biwakowanie na dziko w Polsce nie jest prostą sprawą. Nie obędzie się bez załatwiania pozwoleń i ogarniania innych kwestii formalnych. Zaleca się sprawdzenie wszystkiego jeszcze przed wyruszeniem w drogę, ponieważ nieprzyjemne spotkanie z policją lub leśniczym może całkowicie zepsuć nawet najbardziej udany wyjazd. Kiedy masz już wszystkie potrzebne pozwolenia, wystarczy zapakować ekwipunek i udać się na przygodę. W dobie internetu takie obcowanie z naturą może być naprawdę fascynującym i rozwijającym doświadczeniem. 

Możesz także skorzystać ze specjalnie wyznaczonych miejsc biwakowych oraz miejsc na rozpalanie ogniska. Jak informują Lasy Państwowe, pod koniec 2019 roku wyznaczono 41 nowych obszarów pilotażowych dla osób uprawiających bushcraft i survival. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.lasy.gov.pl

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu