WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Nurkowanie - jak zacząć, jaki sprzęt? Nurkowanie dla początkujących

12 lipiec 2021

Nurkowanie jeszcze do niedawna kojarzyło się wyłącznie z elitarnym sportem dla wybranych. Obecnie jest to coraz bardziej dostępna aktywność. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się – od czego zacząć? Poniżej znajdziesz wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. 

Nurkowanie dla początkujących

Nurkowanie wydaje się sportem skomplikowanym, jednak w istocie jest ono stosunkowo proste. Nie oznacza to bynajmniej, że nurkować może każdy bez wiedzy, przeszkolenia i doświadczenia. Warunki pod wodą mogą szybko się zmieniać, dlatego dla bezpieczeństwa trzeba posiadać przynajmniej podstawową wiedzę i oczywiście sprawdzony sprzęt do nurkowania

Nawet najbardziej spokojne z pozoru wody mogą zaskoczyć nas nieoczekiwanym zwrotem akcji, takim jak nagłe prądy, zmiany temperatury wody, czy chociażby rafy koralowe. Warto więc być przygotowanym na każdą sytuację. Szczególnie osoby początkujące powinny o tym pamiętać. 

Jak zacząć nurkowanie?

Jak zacząć nurkowanie, aby czuć się bezpiecznie i czerpać z niego jak najwięcej satysfakcji? Warto zaznaczyć, że nawet najlepszej jakości sprzęt nie sprawi, że będziemy mogli z marszu rozpocząć nurkowanie. Potrzebny jest do tego specjalny certyfikat nurkowy. 

Potrzebne umiejętności zdobywamy na kursach nurkowania. Czego przede wszystkim uczymy się podczas przygotowania? Przyszły nurek musi opanować:

  • umiejętność czytania tabeli dekompresyjnych
  • wiedzę o właściwości mieszanek, z którymi będzie nurkował
  • wiedzę o układzie krążenia i układzie oddechowym oraz wszystkich ich mechanizmach

Na niektórych kursach pojawia się także historia nurkowania, jednak jest to zazwyczaj tylko dodatek, który zaspokoi naszą ciekawość świata. Wszystkie aspekty teoretycznie można ze spokojem poznać na pośrednictwem internetu. Wiele szkół nurkowania organizuje e–kursy, na których w prosty sposób zdobywamy potrzebne informacje nie wychodząc z domu.

nauka_nurkowania_jak_zaczac

Pierwsze nurkowanie – intro nurkowe

Zdobywanie wiedzy teoretycznej, która jest potrzebna do uzyskania uprawnień do nurkowania, wymaga zazwyczaj kilkudniowego kursu. Potrzebną wiedzę w pigułce można także zdobyć podczas weekendowych kursów. Mimo wszystko wiele osób postrzega taką naukę jako mniej wartościową. Na szczęście istnieje alternatywa. 

Sprzęt do nurkowania oraz swoje umiejętności można wypróbować na praktycznych zajęciach określanych jako intro nurkowe. Na czym to polega? To nic innego jak tylko kilkugodzinne praktyczne zajęcia z nurkowania odbywane w asyście instruktora. Oczywiście intro nie jest jednoznaczne ze zdobyciem pełni umiejętności, jednak pozwala na własnej skórze zaznać po raz pierwszy praktyki nurkowania. Taką ofertę znajdziesz w większości dobrych szkół prowadzących kursy. 

Nurkowanie – jakie trzeba mieć umiejętności?

Wiele osób, które marzą o nurkowaniu zastanawia się, czy ten sport wymaga jakichś szczególnych umiejętności. Przede wszystkim trzeba posiąść umiejętność pływania. Bez niej raczej nie zaleca się zapisywania na kurs nurkowania. Zastanawiasz się, czy twoje umiejętności są wystarczające? Aby to sprawdzić, zaleca się przepłynięcie dwustu metrów. Ten dystans, bez przerw to absolutne minimum.

Dlaczego pływanie jest tak niezbędne nurkowi? Przede wszystkim daje pewność funkcjonowania pod wodą i sprawia, że niespodziewane załamania, takie jak prądy nie stanowią dla nurka aż takiego zagrożenia. Pływać trzeba umieć zarówno bez sprzętu, jak i w towarzystwie fajki do nurkowania

nurkowanie_jak_sie_przygotowac

Stopnie w nurkowaniu

W nurkowaniu w ramach rozwoju umiejętności zdobywa się kolejne stopnie. Ich dokładne nazwy są zależne od poszczególnej organizacji. Można dokonać rozróżnienie na podstawowy oraz zaawansowany stopień nurkowania. 

Podstawowy stopień nurkowania, czyli Open Water Diver to, jak sama nazwa wskazuje, kurs najbardziej elementarnych umiejętności związanych z przebywaniem pod wodą. Na tym etapie uczymy się podstawowych teoretycznych i praktycznych zagadnień. Odbywając taki kurs będziesz już wiedział, do czego służą płetwy do nurkowania, czy oświetlenie nurkowe. 

Kurs na podstawowy stopień nurkowania nauczy nas schodzenia pod wodę na wysokość od piętnastu do dwudziestu metrów. Pozwoli także na naukę korzystania z potrzebnego sprzętu. 

Zaawansowany stopień nurkowania, Advanced Open Water Diver okryje przed kandydatem zupełnie nowe możliwości. Ba tym etapie można schodzić już nawet do trzydziestu metrów. Warto jednak zaznaczyć, że po kursie masz możliwość nurkowania tylko w takich warunkach, w jakich odbywała się nauka lub w lepszych. Jeżeli znajdziesz się w gorszych warunkach niż te, w których odbywał się twój kurs, możesz nurkować jedynie z instruktorem.

Dalsze stopnie nurkowania są już w dużym stopniu zależne od konkretnej organizacji szkolącej w nurkowaniu. Mając już dosyć zaawansowane możliwości, możemy odkrywać nowe drogi i rozwijać swój talent w różnych kierunkach, na przykład na kursie ratownictwa podwodnego. 

Organizacje szkolące w nurkowaniu

Trzeba wiedzieć, że istnieje bardzo wiele różnych organizacji szkolących w nurkowaniu. Są to podmioty zarówno prywatnej, jak i państwowe. Szkolą osoby chętne do różnych rodzajów nurkowania. Organizacje szkoleniowe można podzielić na:

  • techniczne
  • techniczne jaskiniowe
  • rekreacyjne
  • naukowe
  • komercyjne 
  • ratownicze

Historycznie najdłużej działającą w Polsce organizacją jest CMAS. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku na rynku zaczęły pojawiać się także inne organizacje, przede wszystkim komercyjne. Obecnie najsilniejszą i jednocześnie najchętniej wybieraną przez Polaków organizacją jest PADI. Wydaje ona najwięcej certyfikatów, posiada także mnóstwo baz do nurkowania. 

Nie ma możliwości nauczenia się nurkowania samodzielnie. Korzystanie ze sprzętu, takiego jak maski do nurkowania, czy noże nurkowe, a także sama technika pływania pod wodą muszą odbywać się pod okiem specjalisty. Nurkowanie nie jest niebezpieczne, jednak warunkiem naszego bezpieczeństwa jest korzystanie z porad specjalisty ora znajomość wszystkich potrzebnych faktów i technik. 

Kurs u renomowanego instruktora to gwarancja zdobycia konkretnej, potrzebnej wiedzy. W razie problemów pod wodą może to uratować nam zdrowie, a nawet życie. 

Sprzęt do nurkowania

Nurkowanie nie może obyć się bez dobrego sprzętu. Zapewnia on nie tylko komfort, ale także to, co najważniejsze, czyli bezpieczeństwo. Co koniecznie trzeba mieć przy sobie, aby w ogóle mieć możliwość zejścia pod wodę? Konieczne są:

Obecnie coraz więcej osób rozpoczyna swoją przygodę z nurkowaniem. Nie ma w tym nic złego – jest to przecież sport rozwijający, który pozwala na obcowanie z przyrodą w zupełnie innym wymiarze.

Warto jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu w tej aktywności jest nie tylko kurs odbyty pod okiem specjalisty, ale także dobry i sprawdzony sprzęt do nurkowania. W tej dziedzinie nie można być samoukiem, dlatego podczas poszukiwania kursów wybieraj ostrożnie. Współpraca z dobrą szkołą nurkowania od samego początku to gwarancja zyskanych umiejętności – praktycznych i teoretycznych. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NURKOWANIE

Jak zacząć morsować?

Jak zacząć morsować?
NURKOWANIE, SNORKELING

Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?

Nurkowanie z maską w Chorwacji - czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?
NURKOWANIE

Kombinezon do nurkowania - jak dobrać skafander nurkowy? Praktyczne porady!

Kombinezon do nurkowania - jak dobrać skafander nurkowy? Praktyczne porady!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu