Mężczyźni grający w siatkówkę w nakolannikach

Jak dobrać nakolanniki siatkarskie? Skuteczne porady

Ochrona kolan to podstawa podczas gry w siatkówkę. Pomogą specjalne ochraniacze na kolana. Jak dobrać nakolanniki siatkarskie? Na co zwracać uwagę?

Nakolanniki do siatkówki to podstawa bezpieczeństwa i ochrony kolan podczas meczów. Wbrew pozorom wybór odpowiednich siatkarskich ochraniaczy na kolana nie jest łatwy! Trzeba dobrać nakolanniki pod względem technicznym oraz rozmiaru. Jakie nakolanniki siatkarskie wybrać? Jak dobrać ich rozmiar? Dowiedz się więcej o wyborze ochraniaczy do siatkówki, a unikniesz bólu kolan po treningu na hali. 

Nakolanniki do siatkówki – gwarancja ochrony kolan

Chyba nie ma osoby, która nie docenia ochraniaczy siatkarskich. Ciężko wyobrazić sobie zawodnika defensywnego bez tego atrybutu. Można także powiedzieć, że to siatkarski artykuł eksploatacyjny, ze względu na to, że nakolanniki zużywają się o wiele szybciej od innych elementów wyposażenia zawodnika. Nakolanniki powinniśmy co jakiś czas wymieniać ze względu na fakt, że pianka amortyzująca z czasem ubija się i traci swoje właściwości ochronne.

Ochraniacze siatkarskie przede wszystkim mają zapewnić komfort przy kontakcie kolan z podłożem. To staw, który jest mocno eksploatowany w siatkówce podczas samych wyskoków i poruszania się po boisku, więc dodatkowe uderzenia mechaniczne o parkiet przy przyjmowaniu zagrywki czy obronie ataków naprawdę nie są mu potrzebne. 

Kobieta w stroju sportowym i nakolannikach odbijająca piłkę dołem

Jak dobrać nakolanniki siatkarskie pod względem technicznym?

Zastanawiając się nad wyborem nakolanników musimy zwrócić uwagę na następujące aspekty techniczne.

Konstrukcję gąbki nakolannika – innymi słowy, jaka jest jej amortyzacja? „Grubszy” nakolannik wcale nie oznacza lepszej ochrony, bo o tym decydują wykorzystane do jego konstrukcji materiały. W większości producenci stosują gąbki złożone ze spienionego poliuretanu i EVA (to pianka, która tworzy warstwę odpowiedzialną m. in. za amortyzację w butach sportowych) i są to prawdopodobnie najlepsze materiały do tego zastosowania, ponieważ są kompromisem pomiędzy zapewnieniem zawodnikowi komfortu i ochrony, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiaru gąbki. Asics wykorzystuje też opatentowaną przez siebie technologię Gel System, która nieco wydłuża żywotność gąbki nakolannika, ale i zwiększa jego masę.

Powierzchnię gąbki – większość nakolanników chroni nasze kolano jedynie frontalnie. Jest to opcja dla siatkarzy początkujących. Jednak gdy potrzebujemy większego komfortu przy interwencjach bocznych, należy zwrócić uwagę na wielkość powierzchni gąbki nakolannika.

Kobieta zakładająca nakolanniki do gry w siatkówkę

Jakie nakolanniki siatkarskie wybrać, aby skóra oddychała?

Wentylacja –ta wartość techniczna poprawia komfort użytkowania, co jest szczególnie ważne dla osób ze zwiększoną potliwością. Aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza w nakolannikach stosuje się wolne przestrzenie w zgięciu kolana (ALLSIX VKP500 ADJUSTABLE), cieńszy materiał w tym samym miejscu (ALLSIX VKP500) lub ekstremalną wentylację, taką jak w modelu ALLSIX VKP900.

W tym nakolanniku zastosowano cienki, ale jednocześnie elastyczny i wytrzymały materiał w zgięciu kolana, gąbka jest perforowana na całej powierzchni (wentylacja zapewniona także z przodu!). Materiał nakolannika jest zbliżony formą do siateczki typu „Mesh” stosowanej w butach – włókna są jednak elastyczniejsze i wytrzymalsze.

Jak dobrać rozmiar nakolanników siatkarskich?

Aby dobrze dobrać rozmiar nakolannika, powinniśmy zmierzyć obwód uda w odległości 8 centymetrów nad kolanem – to mniej więcej miejsce górnej krawędzi opaski nakolannika. W tym miejscu powinna ona przylegać do skóry, ale nie uciskać nadmiernie. Pomiar obwodu uda ułatwi dobór rozmiaru według tabeli rozmiarów.  

Nie powinniśmy dobierać rozmiaru „pod wzrost”. Taka wskazówka w rozmiarze jest bardzo ogólna, bo zakłada, że zawodnik zawsze posiada regularną budowę. A przecież dosyć często zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Zbyt luźny nakolannik będzie „zjeżdżał” z kolana, a zbyt opinający nogę spowoduje mniejszy przepływ krwi w goleni, co może prowadzić do drętwienia kończyny i skurczów mięśni łydki. 

Pamiętajmy, że podstawą gry jest także odpowiednie obuwie do siatkówki. Odwiedź Decathlon i dobierz odpowiednie akcesoria siatkarskie. 

Przeczytaj także:

Siatkarze w strojach sportowych grający w siatkówkę

Wybite palce siatkarza? Co robić?

Siatkówka nie jest sportem kontaktowym, jednak nie oznacza to wcale, że zawodnicy uprawiający ten sport nie doznają kontuzji. Dowiedz się więcej!

zawodnicy próbujący odbić piłkę przy siatce do siatkówki

Siatkówka - na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce? |Decathlon

Ile wynosi wysokość siatki? Siatkówka to sport, w którym jest to ściśle określone. Wysokość siatki zależy od tego, kto gra.

kobiety z piłką siatkową

Co to jest libero w siatkówce? Jaka jest jego rola ?

Co to jest libero? To zawodnik grający na linii obrony. Sprawdź więcej informacji o libero. Siatkówka wprowadziła tę pozycję niedawno!

Siatkarzy wyskakujący do piłki podczas gry na boisku

Wyskok – jak go można poprawić?

Zastanawiasz się jak zwiększyć efektywność gry w siatkówkę? Sprawdź jak poprawić wyskok, aby grać jeszcze lepiej!