WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać nakolanniki siatkarskie? Sprawdź, jak wybrać nakolanniki do siatkówki!

13 styczeń 2021
#PORADY
#SPRZĘT

Nakolanniki do siatkówki to podstawa bezpieczeństwa i ochrony kolan podczas meczów. Wbrew pozorom wybór odpowiednich siatkarskich ochraniaczy na kolana nie jest łatwy! Trzeba dobrać nakolanniki pod względem technicznym oraz rozmiaru. Jakie nakolanniki siatkarskie wybrać? Jak dobrać ich rozmiar? Dowiedz się więcej o wyborze ochraniaczy do siatkówki, a unikniesz bólu kolan po treningu na hali.

Nakolanniki do siatkówki – gwarancja ochrony kolan

Chyba nie ma osoby, która nie docenia ochraniaczy siatkarskich. Ciężko wyobrazić sobie zawodnika defensywnego bez tego atrybutu. Można także powiedzieć, że to siatkarski artykuł eksploatacyjny, ze względu na to, że nakolanniki zużywają się o wiele szybciej od innych elementów wyposażenia zawodnika. Nakolanniki powinniśmy co jakiś czas wymieniać ze względu na fakt, że pianka amortyzująca z czasem ubija się i traci swoje właściwości ochronne.

Ochraniacze siatkarskie przede wszystkim mają zapewnić komfort przy kontakcie kolan z podłożem. To staw, który jest mocno eksploatowany w siatkówce podczas samych wyskoków i poruszania się po boisku, więc dodatkowe uderzenia mechaniczne o parkiet przy przyjmowaniu zagrywki czy obronie ataków naprawdę nie są mu potrzebne.

Jak dobrać nakolanniki siatkarskie pod względem technicznym?

Zastanawiając się nad wyborem nakolanników musimy zwrócić uwagę na następujące aspekty techniczne.

Konstrukcję gąbki nakolannika – innymi słowy, jaka jest jej amortyzacja? „Grubszy” nakolannik wcale nie oznacza lepszej ochrony, bo o tym decydują wykorzystane do jego konstrukcji materiały. W większości producenci stosują gąbki złożone ze spienionego poliuretanu i EVA (to pianka, która tworzy warstwę odpowiedzialną m. in. za amortyzację w butach sportowych) i są to prawdopodobnie najlepsze materiały do tego zastosowania, ponieważ są kompromisem pomiędzy zapewnieniem zawodnikowi komfortu i ochrony, przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiaru gąbki. Asics wykorzystuje też opatentowaną przez siebie technologię Gel System, która nieco wydłuża żywotność gąbki nakolannika, ale i zwiększa jego masę.

Powierzchnię gąbki – większość nakolanników chroni nasze kolano jedynie frontalnie (np. ALLSIX VKP100). Jest to opcja dla siatkarzy początkujących. Jednak gdy potrzebujemy większego komfortu przy interwencjach bocznych, należy zwrócić uwagę na wielkość powierzchni gąbki nakolannika. Takimi modelami, osłaniającymi boczne części kolan, są ALLSIX VKP500, ALLSIX VKP500 ADJUSTABLE i ALLSIX VKP900.

Jakie nakolanniki siatkarskie do oddychania skóry?

Wentylacja –ta wartość techniczna poprawia komfort użytkowania, co jest szczególnie ważne dla osób ze zwiększoną potliwością. Aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza w nakolannikach stosuje się wolne przestrzenie w zgięciu kolana (ALLSIX VKP500 ADJUSTABLE), cieńszy materiał w tym samym miejscu (ALLSIX VKP500) lub ekstremalną wentylację, taką jak w modelu ALLSIX VKP900.

W tym nakolanniku zastosowano cienki, ale jednocześnie elastyczny i wytrzymały materiał w zgięciu kolana, gąbka jest perforowana na całej powierzchni (wentylacja zapewniona także z przodu!). Materiał nakolannika jest zbliżony formą do siateczki typu „Mesh” stosowanej w butach – włókna są jednak elastyczniejsze i wytrzymalsze.

Jak dobrać rozmiar nakolanników siatkarskich?

Aby dobrze dobrać rozmiar nakolannika, powinniśmy zmierzyć obwód uda w odległości 8 centymetrów nad kolanem – to mniej więcej miejsce górnej krawędzi opaski nakolannika. W tym miejscu powinna ona przylegać do skóry, ale nie uciskać nadmiernie. Pomiar obwodu uda ułatwi dobór rozmiaru według tabeli rozmiarów.

Nie powinniśmy dobierać rozmiaru „pod wzrost”. Taka wskazówka w rozmiarze jest bardzo ogólna, bo zakłada, że zawodnik zawsze posiada regularną budowę. A przecież dosyć często zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Zbyt luźny nakolannik będzie „zjeżdżał” z kolana, a zbyt opinający nogę spowoduje mniejszy przepływ krwi w goleni, co może prowadzić do drętwienia kończyny i skurczów mięśni łydki.

Ciekawostka: w modelu nakolanników do siatkówki ALLSIX VKP900 zastosowano system poprawiający stabilizację nakolannika na udzie, który objawia się w zastosowaniu dwóch silikonowych pasków od wewnętrznej strony opaski, na jej dolnej i górnej krawędzi. Pamiętajmy, że nakolanniki są artykułem eksploatacyjnym, z czasem się zużywają, co jest dla nich naturalne. Dbajmy o swoje zdrowie i pamiętajmy o tym, aby co jakiś czas je wymienić.

Pamiętajmy, że podstawą gry jest także odpowiednie obuwie! Sprawdź ranking najlepszych modeli i dowiedz się, jakie buty do siatkówki kupić.

Autor: Aleksander Gajcy

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SIATKÓWKA

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?

Libero - siatkówka. Kim jest libero w siatkówce?
SIATKÓWKA

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?

Siatkówka - wysokość siatki. Na jakiej wysokości jest siatka w siatkówce?
SPORT, SIATKÓWKA

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

Siatkówka a punktacja. Jak liczymy punkty w siatkówce?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu