WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Słuchawki Huawei FreeBuds 4i - recenzja słuchawek sportowych!

23 kwiecień 2021

Muzyka towarzyszy nam praktycznie wszędzie. Podczas zabawy, przemieszczania się czy uprawiania sportu. Z pomocą w jej słuchaniu przychodzą nam słuchawki Huawei FreeBuds 4i. Zapraszam do recenzji, słuchawek (nie tylko) do biegania, podczas której przetestowałem ich przydatność podczas aktywności sportowych i codziennego użytkowania.

Czym wyróżniają się nowe słuchawki bezprzewodowe od Huawei?

Propozycja chińskiego potentata rynku elektronicznego to słuchawki true wireless, czyli łączące się poprzez technologię bluetooth z urządzeniem. Nie posiadają kabla, ładowane są za pomocą dołączonego etui. Po rozpakowaniu w zestawie oprócz słuchawek i etui znajduje się również kabel do ładowania. Jakość wykonania słuchawek jest na wysokim poziomie, od razu ma się wrażenie solidności całej konstrukcji. W zestawie znajdziemy również trzy wielkości nasadek dousznych w rozmiarze S, M oraz L tak by można było dopasować do własnych preferencji.

Dołączone etui wygląda bardzo estetycznie, przypomina podłużny kamyczek. Jest wytrzymałe, kilka solidnych upadków (np. wypadnięcie z kieszeni) nie zrobiło na nim wrażenia. Samo wyciąganie słuchawek z etui wymaga początkowo kilku prób i nauczenia się, mogłoby być nieco wygodniejsze, związane jest to niestety z kształtem etui oraz umiejscowieniem wieczka.

huawei_free_buds_sluchawki
Fot. 1. Autor: Aleksandra Kaczmarek

Jak długo można uprawiać sport w słuchawkach Huawei FreeBuds 4i ?

Producent deklaruje około 10 godzin pracy urządzenia na jednym ładowaniu jeżeli chodzi o słuchanie muzyki i 6,5 godziny rozmów telefonicznych (słuchawki są oczywiście wyposażone w mikrofon). Włożenie słuchawek do etui na 10 minut pozwala na przedłużenie pracy urządzenia o kolejne 4 godziny. Finalnie wraz z etui ładującym daje to 22 godziny pracy w trybie odtwarzania muzyki oraz 14h połączeń głosowych.

Podczas testu uzyskałem zbliżone do deklaracji producenta wartości. Słuchawki ładują się szybko, czas pracy zestawu w tym segmencie cenowym jest świetny i uważam to zdecydowanie za największą zaletę produktu Huawei. Taki czas pracy urządzenia pozwala spokojnie zabrać słuchawki na dłuższy bieg czy dalszą wycieczkę rowerową. W przypadku użytkowania poza sportem nie musimy martwić by bardzo często ładować słuchawki. Ponadto do ładowania etui służy klasyczny kabel USB-C (wejście używane w większości smartfonów). Bardzo zadowolony i pozytywnie zaskoczony podczas całego testu byłem również z opcji głośności całego zestawu, ustawienie na 50% możliwości słuchawek jest i tak już bardzo mocne.

Słuchawki Huawei FreeBuds 4i są wyposażone w ANC (Active Noise Cancelling), aktywną redukcję szumów. Realnie w zastosowaniu sportowym, nie było problemów z usłyszeniem muzyki czy rozmowami głosowymi podczas biegania, jazdy na rowerze czy przemieszczania się hulajnogą po mieście.

free_buds_recenzja_sluchawek
Fot. 2. Autor: Aleksandra Kaczmarek

Jak sparować słuchawki Huawei FreeBuds 4i z innymi urządzeniami?

Nie mam również zastrzeżeń do jakości dźwięku, jest bardzo dobra. Z pewnością nie zadowoli największych melomanów. Natomiast podczas aktywności sportowej były to jedne z lepszych słuchawek, jakie użytkowałem do tej pory, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Dodatkowo słuchawki posiadają tryb “świadomość”, który umożliwia lepszą słyszalność otoczenia. Po sparowaniu widać na poziomie systemu stan naładowania baterii słuchawek.

Drobne zastrzeżenie mam do parowania słuchawek z innymi urządzeniami. Słuchawki łączą wyłącznie z jednym urządzeniem jednocześnie. W przypadku korzystania z więcej niż jednego urządzenia (np. telefon + laptop) bywa to nieco uciążliwe. Dla przykładu, po zakończeniu pracy na laptopie należy “rozparować” słuchawki z laptopem, a następnie dopiero sparować z telefonem. Moim zdaniem tutaj mogłoby to być rozwiązanie lepiej.

Bezprzewodowe słuchawki Huawei FreeBuds 4i – jak sprawdzają się w sporcie?

Na plus natomiast możliwość sterowania muzyką (zatrzymanie, utwór do przodu/do tyłu), funkcje sterowania muzyką “gryzą się” z IOS, dlatego też propozycja Huawei nie jest najlepszym wyborem dla użytkowników mających telefon Apple’a. Niestety brakuje również możliwości zmiany głośności z poziomu słuchawek.

Słuchawki dobrze leżą w uchu, trzeba poświęcić nieco czasu na wybranie właściwych nakładek dopasowanych do własnej budowy ucha. Podczas biegania, jazdy na rowerze czy hulajnodze nie odnotowałem problemów z wypadaniem słuchawek czy przemieszczaniem się ich przy przewodzie słuchowym.

Brak kabli jest bardzo dobrym rozwiązaniem podczas aktywności sportowej, do słuchania muzyki wystarczy nam wówczas np. zegarek z pamięcią na muzykę – idealny smartwatch dla sportowców. Całość zestawu jest też bardzo lekka, a etui dzięki swojemu kształtowi bez problemu mieści się w kieszonce. Same słuchawki są jednak dosyć “śliskie”, co powoduje, że mając wilgotne ręce przy próbie założenia/ściągnięcia łatwo wypadają z rąk.

Czy warto inwestować w słuchawki sportowe Huawei FreeBuds 4i?

Podsumowując, Huawei FreeBuds 4i to słuchawki dokanałowe typu true wireless z fantastyczną relacją ceny do jakości. To cenowy nokaut dla konkurencji w tym segmencie, gdyż dostajemy aktywną redukcję szumów i do 10 godzin pracy na jednym ładowaniu w bardzo eleganckim wydaniu.

Przy tej cenie wydawałoby się, że producent będzie musiał iść na kompromis jeżeli chodzi o jakość dźwięku, tak się jednak nie stało. Dlatego też z czystym sumieniem mogę polecić propozycję Huawei dla osób aktywnych, poszukując solidnych słuchawek dokanałowych z mocną baterią za rozsądną cenę.

Zalety:

  • długi czas pracy na jednym ładowaniu
  • nie wypadają, dobrze dopasowują się
  • aktywna redukcja szumów, tryb “świadomość”
  • elegancki wygląd słuchawek oraz etui
  • świetny stosunek jakości do ceny

Wady:

  • sparowanie tylko z jednym urządzeniem
  • wyciąganie słuchawek z etui nie należy do najwygodniejszych
  • brak sterowania głośnością z poziomu słuchawek

Autor: Adrian Żakowski – pasjonat biegania pracujący w Decathlon Franowo, z rekordami życiowymi 15:40 na 5km czy 1:10:59 w półmaratonie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?
BIEGANIE

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?

Bieganie a oddychanie. Jak oddychać przy bieganiu?
BIEGANIE

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

Redukcja wagi. Jak trenować bieganie na schudnięcie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu