WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Niezbędnik początkującego tenisisty

24 maj 2016

Niewątpliwie jednym z pierwszych pytań, jakie zadaje sobie każda osoba przymierzająca się do rozpoczęcia nowej aktywności fizycznej, jest „Co tak naprawdę powinienem/powinnam mieć ze sobą?”. Chciałbym więc pokrótce opisać, jakie powinno być minimum, a jakie optimum sprzętu, jaki powinien ze sobą zabrać na kort adept tenisa ziemnego.

Buty

Jest to moim zdaniem jeden z dwóch kluczowych elementów wyposażenia. Jak na większości obiektów sportowych, obuwie powinno być przeznaczone do danej dyscypliny, jaką chcemy uprawiać. Wydawać by się mogło, że potoczne „adidasy” to but dobry do wszystkiego, lecz jak mówi znane powiedzenie „Gdy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”.

Jakie są argumenty „za”? Przede wszystkim komfort. Specyfika ruchów na korcie jest znana nie od dziś. Częste zmiany kierunku, gwałtowne zrywy i dużo mniejszych czy większych skoków i naskoków. Dlatego buty tenisowe są tak zaprojektowane, aby amortyzacja i wzmocnienia w odpowiednich miejscach zapewniały maksymalnie dużą wygodę użytkowania. Ma to też związek z bezpieczeństwem i stabilnością kostki oraz całej stopy. Kolejnym argumentem jest wytrzymałość buta. Przy wspomnianych wyżej ruchach but narażony jest na wiele przeciążeń. Zwykły „codzienny” but podobnego typu czy but do biegania w bardzo szybkim czasie może ulec przetarciu lub pęknięciu.

Rakieta

Chyba największym problemem osoby zaczynającej przygodę z tenisem jest wybór rakiety. Idąc do jakiegokolwiek sklepu sportowego, stajemy twarzą w twarz z regałem mieszczącym od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu różnych modeli. Ich ceny są równie różnorodne, jak same rakiety. Od kilkudziesięciu do niemal tysiąca złotych. Jaką wybrać? Na co zwracać uwagę? O tym za chwilę.

Mężczyzna z rakietą tenisową

Powiedzmy sobie szczerze – mało kto, zaczynając uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny, jest w stanie wyłożyć fundusze na rakietę z najwyższej półki, nie wiedząc nawet, jak bardzo „wkręci się” w nową pasję. Natomiast czy rakieta za kilkadziesiąt złotych będzie w tym przypadku złotym środkiem? I tak, i nie.

Dopóki jest to bardziej przebijanie miękkiej piłki (o mniejszym odbiciu) na pola serwisowe lub pół kortu, to rzeczywiście jest to wystarczające i nie ma większego wpływu na zdrowie czy odczucia. W momencie, kiedy przechodzimy już do piłek twardych (normalnej, żółtej piłki tenisowej), zaczyna się to robić już mało komfortowe, mniej przyjemne i zwiększa się ryzyko kontuzji nadgarstka czy łokcia w dłuższym przedziale czasowym. Dzieje się tak, ponieważ tańsze takiety są przeważnie wykonane z aluminium. Jest to materiał cięższy, wytrzymalszy, bardziej elastyczny, ale i przenoszący na użytkownika dużą ilość drgań, powstających w trakcie uderzenia.

Na szczęście bardzo dobrym kompromisem między ceną a jakością są rakiety, do stworzenia których użyto kompozytu, czyli mieszanki aluminium i grafitu (z którego zrobione są modele z górnej półki). Takie rakiety będą już bardzo przyjemne i praktyczne w użytkowaniu, a nie nadszarpną aż tak domowego budżetu. Rakietę taką spokojnie można kupić do 200 zł i cieszyć się nią przez długi czas.

Nie jestem fanem motoryzacji, ale spokojnie mogę sobie pozwolić na porównanie rakiet aluminiowych i kompozytowych do malucha i poloneza. Jednym i drugim się dojedzie, ale różnica w komforcie jazdy… No właśnie :).

Każda rakieta ma swoje określone parametry. Podstawowymi i najważniejszymi kryteriami, jakimi należy się kierować przy doborze rakiety, są: waga, balans i wielkość główki.

Waga

Osoby początkujące powinny rozważyć rakiety lekkie – mężczyźni 260-280 gramów, kobiety 250-270 gramów. Pozwala to na łatwiejszą manewrowalność rakietą. Poza tym z początku i taka waga daje w kość rękom 🙂

Osoby średnio zaawansowane powinny zastanawiać się nad rakietami w przedziale wagowym: dla mężczyzn 280-300 gramów, a dla kobiet 270-290 gramów. Wynika to z lepszego przygotowania, przystosowania fizycznego i technicznego do korzystania z dodatkowego obciążenia.

Osoby zaawansowane przeważnie grają rakietami 290+ gramów (a najczęściej przekraczając 300, dochodząc nawet do 330). Na tym poziomie gracz już sam czuje, jak ciężką rakietą gra mu się najlepiej, a niekiedy nawet dociąża ją sobie dodatkowo.

Warto również wiedzieć, że waga rakiety podana na opisie nie uwzględnia naciągu. Chcąc go uwzględnić, należy dodać około 10 gramów.

Balans jest niczym innym, jak wyważeniem rakiety. Jednostką, która podana jest na rakiecie lub jej opisie, są cm lub mm. Jest to odległość od stópki rączki, w której znajduje się punkt równowagi.

Balansem neutralnym określamy rakiety, które są wyważone równomiernie. Oznacza to, że punkt równowagi znajduje się na samym dole główki rakiety (przy sercu rakiety). Takie wyważenie wynosi 340 mm.

Balans na główkę będą posiadały rakiety >340 mm. Oznacza to, że ciężar przesunięty jest na koniec rakiety, przez co gracz jest w stanie wygenerować większą siłę uderzenia samą jej masą. Jest to na pewno lepszy wybór dla osób początkujących lub słabszych fizycznie.

Balans na rączkę będą posiadały rakiety <340 mm. Takie wyważanie cechuje się zwiększeniem kontroli uderzenia kosztem siły, którą w tym przypadku trzeba bardziej wykrzesać z własnego ciała.

Wielkość główki rakiety podana jest najczęściej w cm2 (czasem również w calach). Im większa główka, tym większą siłę uderzenia wygeneruje rakieta. Oprócz tego większy jest tzw. sweet spot, czyli centralne pole naciągu. To właśnie tym miejscem powinniśmy odbijać większość piłek dla optymalnych rezultatów naszego uderzenia. Mniejsze główki cechują się większą kontrolą i precyzją uderzenia.

Duże główki (660+ cm2) polecane są osobom początkującym.
Średnie główki (645-660 cm2) polecane są osobom średnio zaawansowanym.
Małe główki (do 645 cm2) polecane są graczom zaawansowanym.

Piłki

Na rynku znajduje się dużo różnych rodzajów piłek, a jeszcze więcej różnorodnych modeli. Jeśli chodzi o dobór danego modelu, to jest to kwestia bardzo indywidualna i subiektywna. Chciałbym jednak skupić się na rodzajach piłek, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że są inne piłki niż te klasyczne „żółte” (posiadające 100% odbicia).
Na potrzeby szkoleniowe powstały piłki kolorowe. Są one bardziej miękkie od tych klasycznych, dzięki czemu wolniej lecą i łatwiej jest stawiać z nimi pierwsze kroki na korcie. Wynika to z tego, że jest po prostu więcej czasu na dobiegnięcie, ustawienie się i uderzenie.

Piłka do tenisa

Piłki można podzielić na następujące rodzaje:

  • Piłka gąbczasta – świetna na sam początek, aby zapoznać się z rakietą, kortem oraz torem lotu piłki.
  • Piłka czerwona – jest to już piłka filcowa. Cechuje się większym rozmiarem oraz odbiciem równym 25% standardowej piłki. Zarówno piłkami gąbczastymi, jak i czerwonymi, gra się zazwyczaj na polach serwisowych.
  • Piłka pomarańczowa – również piłka filcowa. Rozmiar jest już zbliżony do standardowego. Posiada 50% odbicia piłki „żółtej”. Gra się nią przeważnie na ¾ kortu.
  • Piłka zielona – jest najbardziej zbliżona spośród kolorowych do standardowej piłki. Ma taki sam rozmiar oraz 75% jej odbicia. Piłka ta służy do gry na całej powierzchni kortu.

Nieprawdą jest, że piłki kolorowe są piłkami dziecięcymi. Od kilku lat na całym świecie powstaje coraz więcej metod szkoleniowych dla dorosłych, wykorzystujących właśnie te piłki dla szybszej, przyjemniejszej i efektywniejszej nauki gry w tenisa.

Według mnie zestaw buty + rakieta + piłki jest wystarczający na początek. Mając taki sprzęt, można zaznać wszelkich wrażeń na korcie, które później można już tylko pogłębiać 🙂

Torba

Jest to już wyposażenie służące tylko i wyłącznie komfortowi. Po co nosić rakietę w ręku, skoro można ją schować do pokrowca, plecaka czy torby. No właśnie… Również w tym przypadku mamy duży wybór produktów. Oczywiście najtańszą i podstawową opcją jest zakup pokrowca na rakietę. Jest to duża wygoda, pod warunkiem, że nie mamy zbyt dużo dodatkowych rzeczy. Do środka oprócz rakiety spokojnie zmieści się jakiś ręcznik, koszulka albo nawet butelka wody. Wygodny pasek można założyć na lub przez ramię.

Plecaki tenisowe przeważnie przeznaczone są do transportu jednej rakiety. Bez problemu jednak zmieścimy tam jeszcze parę innych rzeczy. Tu możliwości są już dużo większe, gdyż jest o wiele więcej miejsca niż w przypadku pokrowca. Spokojnie zmieścimy w nim wszystko to, co wymieniłem powyżej, a ponad to buty na zmianę czy banana 🙂

Najwygodniejszym i najbardziej pojemnym wariantem jest torba lub termobag (to samo, co torba, tylko z co najmniej jedną kieszenią wypełnioną izolacją termiczną). Izolacja ma służyć przede wszystkim eliminacji zmian temperatur, które mają negatywny wpływ na naciąg. Dodatkowo w zależności od potrzeb występują różne ich wielkości, podawane najczęściej w liczbie rakiet mieszczących się w środku. W nich każdy powinien zmieścić już praktycznie wszystko, czego będzie potrzebował na korcie.

Tłumik drgań

Jest to nic innego jak kawałek gumy, który umieszczany jest między strunami rakiety w celu zmniejszenia ilości drgań przechodzących przez rakietę na rękę użytkownika. Wyposażenie to wybierane jest dobrowolnie przez graczy. Jedni lubią “czuć rakietę”, inni zaś nie potrzebują aż tak dużych bodźców. Sam tłumik wpływa więc tylko na komfort i odczucie uderzenia oraz na ilość drgań. Nie ma bezpośredniego wpływu na grę.

Montuje się go pomiędzy środkowymi, pionowymi strunami rakiety, ale tylko pod dolną (najczęściej) lub nad górną struną poziomą.

Ręcznik i frotki

W tym zakresie podejście jest znowu bardzo indywidualne. Moim zdaniem niezależnie od tego, czy pocimy się mniej czy bardziej, warto mieć ze sobą ręcznik. Chociażby po to, żeby wytrzeć sobie ręce z mączki w przypadku wywrotki na korcie.
Frotki są już opcją tylko dla osób, które bardzo się pocą lub nie lubią mieć mokrej twarzy podczas gry.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszam do dyskusji pod wpisem lub mailowo 🙂

Adam

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TENIS

Tenis ziemny - zasady gry

Tenis ziemny - zasady gry
TENIS

Jak grać w debla? Zasady.

Jak grać w debla? Zasady.
TENIS

Jak dobrać rakietę tenisową

Jak dobrać rakietę tenisową

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu