WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Buty trekkingowe w góry na lato — jakie wybrać?

01 wrzesień 2021

Nie da się ukryć, że na letnie wycieczki w góry chciałoby się zakładać jak najlżejsze ubrania. Buty nie są tutaj wyjątkiem. Trzeba jednak pamiętać, że na szlaku – niezależnie od pory roku obowiązuje nieco inny dress code niż gdziekolwiek indziej. Jakie buty trekkingowe na lato? Sprawdź, jakie najlepiej sprawdzą się na letnich wycieczkach w góry.

Buty trekkingowe na lato

Niezależnie od tego, czy naszym celem są proste bieszczadzkie ścieżki, czy najcięższe tatrzańskie szlaki – dobre buty to absolutna podstawa nie tylko wygody, ale także bezpieczeństwa. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z solidnych butów trekkingowych, których przeznaczeniem jest służenie nam przez trzy sezony. 

Strome i kręte ścieżki w górach nie nadają się do pokonywania w trampkach, butach sportowych, a już tym bardziej w klapkach. Chociaż na Podhalu szerzą się opowieści o turystach, którzy próbowali na Giewont wspinać się w szpilkach, na szczęście tak ekstremalne przypadki można zaliczyć do mniejszości. Zanim wybierzemy się w góry latem, koniecznie upewnijmy się, że nasze obuwie spełnia podstawowe warunki.

Jakie buty w góry latem?

A o jakich warunkach mowa? Doświadczeni miłośnicy górskich wędrówek mają już swoje ulubione marki i konkretne cechy, których wymagają od wyposażania takiego jak odzież turystyczna lub trekkingowa, czy właśnie obuwie. 

Już na wstępie warto odrzucić pomysł wybierania się na szlak w nawet najlepszych butach sportowych. Wprawdzie latem w górach nie jest tak ślisko, jak podczas chłodniejszych pór roku, jednak nawet pomimo tego warunki sprzyjają wszelkiego rodzaju kontuzjom. 

Buty trekkingowe na lato — co powinny zawierać?

Zarówno buty trekkingowe damskie, jak i buty trekkingowe męskie powinny cechować się kilkoma bardzo istotnymi czynnikami, które czynią z nich obuwie do zadań specjalnych. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu dobrej przyczepności. To kwestia, o której nie wolno zapominać. Wybierane przez nas buty powinny więc mieć solidną gumową podeszwę. 

Bardzo ważna jest także kwestia odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Lato to okres upałów i nawet w górach, gdzie temperatura co do zasady jest niższa ciężko całkowicie przed nim uciec. Warto więc wybierać na tę okazję buty bez membrany, za to ze wstawkami z przewiewnej siateczki

Z drugiej strony warunki pogodowe w górach mogą drastycznie zmienić się z godziny na godzinę, dlatego bardzo zaleca się wybór butów, które są maksymalnie wodoodporne. W tym momencie zachodzi pewien konflikt interesów, ponieważ ochrona przed przemakaniem najczęściej związana jest z obecnością membrany, która z kolei wpływa negatywnie na cyrkulację powietrza. W tym momencie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie dokładnie są nasze potrzeby, dokąd najczęściej się wybieramy i jak zaawansowane będą nasze trekkingowe wycieczki po górach. Membrana ochroni nas przed błotem i pluchą, bardzo prawdopodobne jednak, że sprawi, że noga szybkiej zacznie się pocić

Dobre buty trekkingowe na letnie górskie wycieczki powinny także najbardziej jak to możliwe chronić nasze nogi przed urazami mechanicznymi i kontuzjami. Im wyższa cholewka, tym lepsza ochrona nogi. 

buty odpowiednie do trekkingu

Buty trekkingowe na lato — niskie czy wysokie?

Podczas wybierania butów trekkingowych najpewniej staniemy przed dylematem: krótkie, czy długie? Odpowiedź, jak zwykle zależy od wielu czynników i nie jest jednoznaczna. Zakłada się jednak, że początkujący turyści powinni celować raczej w buty z wysoką cholewką, które usztywniają kostkę. 

To bardzo ważne, ponieważ im wyższe buty trekkingowe, tym niższa jest możliwość kontuzji lub urazu. Obuwie sięgające za kostkę i posiadające solidny otok skutecznie chroni przed uderzeniami i nieprzewidzianymi problemami na drodze. 

Czy zatem nie warto kupować niskich butów trekkingowych? Osoby doświadczone z dobrze wyćwiczonymi kostkami mogą jak najbardziej zakładać je na trudne trasy. Jeżeli jednak masz w planach wyjście na szlak, gdzie po drodze napotkasz nierówności, wystające korzenie, dołki i wzniesienia zdecydowanie wybierze buty o wysokiej cholewce. 

Buty trekkingowe na lato — jak wybrać najlepsze?

Wybór butów trekkingowych na letnie spacery wydaje się nie być łatwym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się rodzajem materiałów, ceną, długością i designem. Trzeba jednak przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu obuwie powinno być funkcjonalne. 

Przed zakupem koniecznie weź więc pod uwagę następujące kwestie:

  • wysokość buta
  • jak najlepsza cyrkulacja powietrza
  • wodoodporność
  • przyczepność
  • zrównoważone materiały

Oczywiście nie warto całkowicie ignorować kwestii estetycznych. Na szczęście obecnie można z powodzeniem wybrać buty trekkingowe męskie lub damskie, które są jednocześnie wyposażone we wszystkie przydatne funkcje i wykończone według doskonałego designu. Na pierwszym miejscu zawsze jednak powinny znajdować się kwestie użytkowe, ponieważ dobre buty na górskim szlaku to nie tylko gwarancja najlepszego możliwego komfortu, ale także bezpieczeństwa. Podczas wędrówek często korzystamy z dodatkowego wyposażenia, takiego jak kijki trekkingowe, jednak to od butów zależy w gruncie rzeczy najwięcej. 

Jeżeli masz wątpliwości, jakie buty wybrać, doradcy w sieci Decathlon na pewno podpowiedzą i rozwieją wszystkie nękające cię dylematy. Buty trekkingowe powinny być dobrze dopasowane, dlatego zaleca się przymierzenie ich w sklepie albo dokonanie bardzo dokładnego pomiaru nogi w przypadku robienia zakupów za pośrednictwem internetu. Z czasem buty się rozejdą, jednak zbyt ciasne lub za małe szybko staną się prawdziwym utrapieniem na szlaku. 

Buty górskie letnie — podsumowanie

Wyprawa w góry wymaga od nas przeprowadzenia skrupulatnych i dobrze przemyślanych zakupów. Jeżeli planujemy dłuższe przystanki, z pewnością przydadzą się namioty turystyczne. Konieczna jest także dobrej jakości odzież trekkingowa i turystyczna. Dobre buty to jednak absolutna podstawa, która może na poważnie zadecydować o naszym komforcie i bezpieczeństwie na szlaku. 

Sprawdź: Buty trekkingowe w sklepie internetowym Decathlon

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu