Góry są środowiskiem w którym jesteśmy szczególnie narażeni na urazy. Są też oddalone od cywilizacji. Apteczka górska to niezbędnik każdego podróżnika. W razie nieprzewidzianych wypadków pomoc nie nadejdzie tak szybko, jak gdzie indziej! Dlatego na wyprawę w góry – czy to na trekking, czy to na narty należy przygotować zestaw pierwszej pomocy. W co wyposażona powinna być apteczka w góry?
Przed wyprawą w góry można zaopatrzyć się w gotowy zestaw pierwszej pomocy, taki jak Aptonia Forclaz, który zawiera wszelkie narzędzia i produkty niezbędne w nagłych przypadkach.
Można też przygotować apteczkę samodzielnie. Przed wyborem jej składu należy najpierw wybrać pudełko, które pomieści jej zawartość.
Opakowanie na apteczkę powinno mieć dwie cechy: być wodoodporne i sztywne, by umieszczone w nim rzeczy nie przemokły w razie deszczu i nie pogniotły się podczas wędrówki. Nadaje się do tego choćby zwykłe pudełko na żywność.
Kiedy już znajdziemy odpowiednie pudełko, to będziemy mogli ocenić ile artykułów medycznych możemy ze sobą zabrać. Typowo apteczki górskie ważą od 200g do nawet kilograma. Nie warto tworzyć apteczki zbyt obszernej. Dodatkowy ciężar w plecaku paradoksalnie może zwiększyć prawdopodobieństwo urazu. Ciężej będą pracowały wtedy m.in. kolana, co może prowadzić do naciągnięcia ścięgien w kolanie.
Na apteczce mądrze jest dokleić kartę z informacjami o przyjmowanych lekach oraz numerami do służb ratunkowych. Nazwy leków najlepiej jest podać według nazw substancji czynnych, a nie handlowych. Jeżeli apteczkę odnajdą zagraniczne służby, to mogą nie rozpoznać leku po jego polskiej nazwie.
W składzie apteczki powinny znajdować się następujące rzeczy:
Produkty z poprzedniej listy to punkty raczej obowiązkowe. Wiele osób poleca również rzeczy takie jak:
Osobną kwestią jest jakie leki ze sobą zabrać. Do zwykłego wypadku w góry niskie czy średnie wystarczą podstawowe lekarstwa, czyli:
Na wejście w góry wyższe niż 4000 metrów należy zabrać ze sobą leki na chorobę wysokościową. Nie są one wydawane bez recepty. Przed wyprawą trzeba udać się do lekarza rodzinnego i powiedzieć mu o swoich planach turystycznych. Leki na chorobę wysokościową to:
Apteczka górska jest niezbędnym wyposażeniem nie tylko wyprawy górskiej, ale też jedną z rzeczy, które trzeba zabrać pod namiot i jakąkolwiek inną turystykę outdoorową. Skład typowej apteczki turystycznej nie różni się wiele od tej górskiej. Pomijając specjalistyczne lekarstwa na chorobę wysokościową w bardziej uniwersalnej apteczce turystycznej powinny znaleźć się produkty dostosowane do lokalnych warunków.
Na mazury weźmiemy zatem ze sobą spray na komary i kleszcze, a do tropików leki na choroby egzotyczne. Do podstawowej, uniwersalnej apteczki turystycznej można więc dokładać i odejmować elementy, zależnie od lokalnych warunków i indywidualnych potrzeb.